الماس وآفریقای مرکزی - آکا
واحد پول,مرکزی,مسیحی,پایتخت,مذهب,زبان,زبان رسمی فرانسوی,زبان رسمی

الماس وآفریقای مرکزی ( Central African Republic )

پایتخت: بانگی
 زبان رسمی: فرانسوی (رسمی)، سانگو (ملی)
 واحد پول: فرانک
مذهب: عقاید محلی, مسیحی ...

امید طول عمر: ٥٠سال
 رشد سالانه جمعیت: ٧/٢درصد 
جمعیت: ٣٠٣٩٠٠٠ نفر

جغرافیای کشور آفریقای مرکزی
این کشور فلاتی پست است که در امتدا مرز سودان با کوههای بونگوس و در غرب با کوههای کاره مرتفع می‌گردد.  رودهای مهم: اوبانگی، زئیر، شاری.  بلندترین نقطه: قله گائو،١٤٢٠ متر.  آب و هوا: در علفزایهای استوایی شمال میزان بارندگی بین نوامبر تا مارس کم است. در مناطق جنوبی با دمای بالا و بارش سنگین، استوایی است.
 
شهرهای مهم: بامباری ، بوار
مساحت: ٦٢٢٩٨٤ کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: ٧ درجه شمالی و٢١ درجه شرقی

حکومت
رئیس جمهور , که شورای وزیران را انتصاب می‌کند , برای دوره‌ای شش ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می‌گردد. کنگره این کشور منتشکل است از مجمع ملی با ٥٢ نمانیده (که مستقیما برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند) و شورای اقتصادی و منطقه‌ای (که نیمی از اعضای آن را مجمع انتخاب می‌کند و باقی منتصب رئیس جمهور هستند).  احزاب عمده سیاسی عبارتند از: • مجمع دموکراتیک افریقای مرکزی (سابقا تنها حزب قانونی بود) • جنبش آزادیبخش خلق افریقای مرکزی (MLPC).

عضویت: سازمان ملل متحد، سازمان وحدت افریقا

تاریخ معاصر
نفوذ فرانسه از ١٨٨٩ شروع و در ١٩٠٣ این منطقه با نام اوبانگی شاری مستعمره فرانسه شد. از حقوق انحصاری بر مناطق وسیعی از این مستعمره که به شرکتها اعطاء می‌شود، لطمات بزرگی بر آن وارد آمد. استقلال – با نام جمهوری افریقای مرکزی – در ١٩٦٠ حاصل گشت. در ١٩٦٥ ژان بدل بوکاسا طی کودتایی قدرت را در دست گرفت. در١٩٧٦ وی خود را امپراتور خواند و با تشریفات بسیار مسرفانه‌ای تاجگذاری کرد شورش دانشجویان و محصلین به پایان رژیم خونخوارش در ١٩٧٩ کمک کرد. از ١٩٩١ نظام چند حزبی اجازه فعالیت یافته است.

دفاع
خدمت سربازی: گزینشی.

آموزش
میزان باسوادی: ٣٧،٧% سنین تحصیل اجباری : (فرضا)٦ تا ١٤ سال. تعداد دانشگاه: ١

اقتصاد
زراعت معیشتی غالب است، هر چند پنبه و قهوه برای صدور تولید می‌شود. الماس بیش از٢٥% از درآمدهای ارزی کشور را به خود اختصاص می‌دهد. افریقای مرکزی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و – عمدتا به خاطر سوء مدیریت طی حکومت بوکاسا – اقتصاد آن از زمان استقلال رو به زوال رفته است

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :