آشنایی با گورستان باستانی و اهرام شکوهمند ممفیس - آکا
گورستان باستانی ممفیس ممفیس اهرام مصر,گورستان سقاره اهرام شکوهمند ممفیس ,اهرام بزرگ جیزه,افق خئوپس,قدیمی ترین مقبره فرعون,دیدنی های مصر باستان,مکانهای تاریخی جه


آشنایی با گورستان باستانی و اهرام شکوهمند


معرفی
ممفیس, اهرام شکوهمند ممفیس, گورستان باستانی ممفیس,آفریقای جنوبی

 

از عظمت ممفیس, اهرام شکوهمند ممفیس, گورستان باستانی ممفیس,آفریقای جنوبی

 

این هرم در داخل مجموعه ای آرامگاهی ساخته شده و با دیواری نازک به ارتفاع 10 متر، از جنس سنگریزه های آهکی احاطه شده است. چهارده درب سنگی کاذب بر دیوار حائل نقش بسته شده اند. ورودی بزرگی نیز تعبیه شده که توسط یک راهرو  به سالنی ستوندار راه یافته و به محوطه ای معروف به حیاط جشن منتهی می شود. سکویی پلکانی در یک طرف این میدان واقع شده که محل جلوس و تخت فراعنه بوده است. معابد مقدس در شرق و غرب این سکو قرار گرفته اند.


سنفرو، بنیانگذار دودمان چهارم، شکل آرامگاه را به هرم های کنونی با سطح مقطع مربعی تغییر داد و از آن پس تمامی هرم ها به این فرم ساخته شدند. هرم سرخ که به خاطر رنگ قرمز آجر های استفاده شده در آن (بعد از سرقت سنگ آهک های تزئینی) به این اسم نامگذاری شده، در گورستان دهشور واقع شده است. هرم خمیده در جنوب این گورستان قرار گرفته که شیب هر چهار سطح آن تقریبا در نیمه هرم عوض شده و کمتر از شیب اولیه است.

 


ساخت اهرام بزرگ جیزه
خوفو (یا خئوپس) که پسر سنفرو بود و همچنین جانشینانش خفرع (خفرن) و منکورع (منکوره)، با ساخت اهرام بزرگ جیزه به مقام و اعتبار زیادی دست یافتند. هرم، نمادی از خورشید (خدای بزرگ رع) است که از دوره دودمان چهارم به بعد، پرستش آن ترویج یافت. کتیبه های یافت شده در تالار های تدفین هرم که قدمت آنها به اواخر پادشاهی باستان بر می گردد، از تبدیل شدن پادشاه مرده به خورشید صحبت می کنند.

 

ممفیس, اهرام شکوهمند ممفیس, گورستان باستانی ممفیس,آفریقای جنوبی

 

افق خئوپس
قدیمی ترین و بزرگترین مقبره ساخته شده برای فرعون " افق خئوپس" نام دارد. ورودی این مقبره در میانه سطح شمالی آن قرار دارد. پس از ورود به داخل هرم، راهروی باریک آن به دو بخش منشعب می شود که بخش اول آن به اتاقی حفر شده در زیر بنا منتهی شده و بخش دوم آن به اتاق کوچکی به نام تالار ملکه، و از آنجا به سرسرای بزرگ و پس از آن به تالار بزرگ شاه ختم می شود.


اهرام دیگر
دو هرم دیگر در دوران باستان، با نام های "خفرع بزرگ است" و " منکورع روحانی است" شناخته می شدند و بخشی از مجموعه آرامگاهی باستانی بودند که در ابتدا به دستور سنفرو ساخته شد.

منبع:  wiki.5040.ir

گردآوری جهان شناسی آکاایران
منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :