اطلاعاتی ازآنگولا - آکا
نوع حکومت جمهوری,واحد پول,پایتخت,اطلاعاتی,زبان,زبان رسمی پرتغالی,نوع حکومت,نوع

اطلاعاتی ازآنگولا ( Angola )

پایتخت: لوآند
 زبان رسمی: پرتغالی(رسمی),کیمبوندو,اومبوندو،لوندو,کیکونگو
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: کوانزا kwanza...
 

مذهب: کاتولیک رومی (بیش از 60%)، آنیمیست (20%)
امید طول عمر: 44 سال
 رشد سالانه جمعیت: 5/2 درصد
جمعیت: 10,020,000 نفر

جغرافیای کشور آنگولا
کشوری بزرگ در جنوب غرب آفریقا و درحاشیه جنوبی اقیانوس آتلانتیک ،بین نامیبیا و جمهوری دموکراتیک کنگو واقع شده است.  میزان بارندگی: میزان بارش سالانه از 25 سانتی متر در شمال، تا 60 سانتی متر در جنوب این کشور، متغیر است.  بلند ترین نقطه:مورو دموکو 2620 متر
شهرهای مهم: هوآمبو, لنگوئلا, لوبیتو,
مساحت: 1,246,700 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 1600کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 12 درجه و 30 دقیقه جنوبی و18رجه و30دقیقه شرقی
عضویت: سازمان ملل متحد، سازمان وحدت افریقا، کنفرانس هماهنگی توسعه در جنوب افریقا

تاریخ معاصر
از اواخر قرن پانزدهم آنگولا مستعمره پرتغال بود. در قرن بیستم، کارکشی اجباری، اخذ مالیاتهای سنگین و تبعیض از سوی مهاجران پرتغالی به تحریک ملی گرایی انجامید. سرکوبی تمامی اعتراضات سیاسی از جانب پرتغال منجر به بروز جنگ چریکی در 1961 شد. وقتی استقلال بالاخره در 1975 اعطا شد، سه جنبش رقیب چریکی برای به دست آوردن کنترل کشور به نبرد پرداختند. جبهه خلق برای آزادی آنگولا، با پشتیبانی شوروی و کوبا، تحت رهبری آگوستینو نتو برتری یافت و همچنین موفق به دفع تهاجمی از جانب افریقای جنوبی شد. دردهه 1980، سربازان کوبایی به پشتیبانی از دولت جلهه خلق برای آزادی آنگولا در برابر جنبش یونیتا به رهبری جواناس ساویمبی با پشتیبانی افریقای جنوبی در جنوب ادامه دادند. در 1990 مداخله خارجیان در جنگ داخلی پایان یافت و در 1991 با آتش بس توافق شد. در 1992 پس از امتناع یونیتا از پذیرش نتیجه انتخابات چند حزبی، نبرد بین این جنبش و جبهه خلق برای آزادی آنگولا دوباره از سر گرفته شد.

اقتصاد
نیمی از جمعیت بزرگسال در بخش کشاورزی و عمدتا تولید محصولات غذایی مشغول هستمد. محصول عمده صادراتی قهوه است. بخش زیادی از جمعیت این کشور، به کشت ذرت و قهوه اشتغال دارند. آنگولا دارای منابع زیر زمینی بسیار غنی ، نظیر: نفت، الماس، آهن و منگنز،مس ،طلا بوده و بیش از نیمی از درآمد کشور، از صدور نفت حاصل می شود. مراکز صنعتی و به خصوص، نساجی، عمدتاً در اطراف پایتخت مستقر می باشندنیمی از جمعیت بزرگسال در بخش کشاورزی و عمدتا تولید محصولات غذایی مشغول هستمد. محصول عمده صادراتی قهوه است.
 ویرایش و تلخیص:آکاایران
  
 

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی