بنین - آکا
جمهوری بنین به فرانسوی,اقتصاد بنین بر اساس,مرکزی بنین به منطقه کم ارتفاع,شمال غرب کوه,انتخابات سال ۲۰۰۶ میلادی,کیلومتر مربع و جمعیت این کشور ۷ میلیون,کشوری,غرب


جمهوری بنین (به فرانسوی:‎République du Bénin ‏) کشوری است واقع در غرب آفریقا و ناحیه‌ای موسوم به ساحل غربی که به صورت نوار باریکی از خلیج بنین به سوی شمال کشیده شده‌است ، از شمال به کشور نیجر و از شرق به نیجریه و از جنوب به خلیج بنین ، از غرب به کشور توگو و از شمال غربی به بورکینافاسو محدود است .

پایتخت آن پورتو نووو است . نام پیشین این کشور داهومی بوده‌است.با ۷۳۴ هزار نفر جمعیت می‌باشد . مساحت بنین ۱۱۲.۶۲۲ کیلومتر مربع و جمعیت این کشور ۷ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر است .

مهم ترین شهرهای بنین نیز کوتونو ۸۱۸ هزار نفر ، پاراکو ۲۲۷ هزار نفر ، جوگو 2۰۶ هزار نفر و آبومی ۱۲۶ هزار نفر می‌باشد


تاریخ

بنین که تا سال ۱۹۷۵ داهومی نامیده می‌شد و یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، بقایای سلطان نشینی است به نام فون که در سده هفتم در اطراف شهر آبو پدید آمدو به مرور بر وسعت خود بسوی شمال و جنوب افزود.


سیاست

بنین از کشورهای مستعمرهٔ فرانسه در غرب آفریقا بوده است ، این کشور در ۱ آگوست ۱۹۶۰ از فرانسه زیر نام داهومی (Dahomey)اعلام استقلال کرد . متیو کریکو در سال ۱۹۷۲ قدرت را در دست گرفت ، و در سال ۱۹۷۵ نظام تک حزبی به نام حزب انقلاب مردمی بنین در این کشور برقرار شد ، در سال ۱۹۹۰ فعالیت احزاب سیاسی در این کشور قانونی اعلام شد و در سال ۱۹۹۱ نیکفور سوگلو به عنوان رئیس جمهور انتخاب و به عنوان ائتلاف سه حزبی در مسند قدرت قرار گرفت . او در سال ۱۹۹۳ به حزب رنسانس بنین ( Benin Renaissance Party ) پیوست . در انتخابات سال ۲۰۰۶ میلادی یایی بونی به عنوان رئیس جمهور بنین انتخاب شد .


آموزش

میزان با سوادی: 4/23% (1990).
سنین تحصیل اجباری : 6 تا 13 سال .
تعداد دانشگاه :‌1.


جغرافی
img/daneshnameh_up/4/47/BENI1P.jpg
نمائی از دریاچه گان وی

این کشور که قبلاً « داهومی» ‌نامیده می شد، سرزمین کوچکی بین نیجریه و توگو است.
در شمال غرب کوه آتاکورا قرار دارد. در شمال شرق، جلگه ها به سوی دره نیجر متمایل است. فلاتهای مرکزی بنین به منطقه کم ارتفاع حاصلخیزی در جنوب منتهی می‌شود . در پشت جلگه ای ساحلی و باریک مردابها جای دارند.


رود های مهم: ومه، نیجر.
بلند ترین نقطه: گرانکوه آتاکورا با ارتفاع 35 متر.
آب و هوا :‌در شمال گرم و مرطوب و در جنوب استوایی است


اقتصاد

اقتصاد بنین بر اساس کشاورزیاستوار است ، که اکثریت نیروی عمده کار را به خود مشغول می دارد.
محصولات عمده غذایی عبارتند از:

* ‌مانیوک
* سیب زمینی هندی
* ذرت

محصول نقدی عمده روغن نخل است. در اواخر دهه 1980 ، اقتصاد برنامه ریزی شده رها گردید و اقتصاد بازار جایگزین شد.


تاریخ معاصر

تا 1975 با نام داهومی شناخته می شد. به دنبال استقلال پابی از فرانسه در 1960 این کشور را آشوب فرا گرفت و بین سالهای 1963 تا 1972 پنج کودتای نظامی به وقوع پیوست.
رژیمی که سرهنگ کرکو در 1972 بر قرار کرد، ثباتی نسبی به وجود آورد، و پس از 1987، آزمون سیاستهای سوسیالیسم دولتی تعدیل گشت. در 1989 پرزیدنت کرکو مارکسیسم – لنینیسم را رد کرد، و دولتی غیر نظامی به اقتصاد بازار راهنمایی کند. در 1991 کرکو در انتخابات چند حزبی شکست خورد . بنین از آن زمان تقاضای کمک از حزب کرده است.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :