اطلاعاتی ازاریتره - آکا
نوع حکومت جمهوری,واحد پول,زبان رسمی,پایتخت,اطلاعاتی,عربی,زبان,نوع

اطلاعاتی ازاریتره ( Eritrea )

پایتخت: اسمره
 زبان رسمی: تیگرینهای (اکثریت)،تیگرهای ، عربی، عفاری ساهو
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: ناکفا ...

مذهب: اسلام سنی ، مسیحی قبطی
امید طول عمر: تینگرینا، تیگره، عفارو هرارب
جمعیت: 4,447,307 نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور اریتره
اریتره از لحاظ طبیعی دنباله فلات مرتفع اتیوپی است، با این حال جلگه‌های پست ساحلی نیز وجود دارد.  رود مهم: برکه (فصلی)  بلندترین نقطه: قله رامو، 2130 متر.
شهرهای مهم: مصوع ، عصب ، کرن
مساحت: 121320 کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: 15درجه شمالی و39 درجه شرقی

حکومت
جبهه آزادیبخش خلق اریتره (EPLF) کنترل اریتره را در مه 1991 در دست گرفت و دولت انتقالی را تا زمان تصویب قانون اساسی اداره می‌کند. حکومت قانونی چند حزبی قرار است در 1995 بر پا گردد.

تاریخ معاصر
مستعمره ایتالیایی اریتره از نواحی ساحلی اتیوپی و زمینهای مورد ادعای ترکان عثمانی در 1890 ایجادشد. اریتره که به صورت پایگاهی برای تسخیر اتیوپی (1935 تا 1936) از سوی ایتالیاییها استفاده گردید، در 1941 زمانی که ایتالیاییها از شرق افریقا اخراج شدند، تحت حکومت برتانیا درآمد. در 1952 این سرزمین به صورت ایالتی خودمختار با اتیوپی تشکیل فدراسیون داد ولی الحاث آن به عنوان یکی از استانهای اتیوپی در 1962 شورشی را بر ضد اتیوپی آغازکرد که تا 1992 به طول انجامید. در 1977 چریکهای اریتره‌ای این سرمزنی را تقیبا به طور کامل از وجود نیروهای اتیوپی پاکسازی کردند، ولی دولت مارکسیست اتیوپی به رهبری سرهنگ منگستو با استفاده از سلاحهای شوروی به جنگ پرداخت و در سال بعد وضعیت را بر عکس کرد. جبهه آزادیبخش خلق اتیوپی – با جبهه آزادیبخش تیگره اتیوپی – در سرنگونی منگیستو در 1991 مؤثر بود و در آن سال اریتره عملا از اتیوپی جدا گشت. همه پرسی در اریتره در آوریل 1993 با اکثریتی جامع استقلال را مورد تائید قرار داد و طبق برنامه، این سرزمین در 24 مه 1993 به استقلال کامل رسید.

آموزش
میزان باسوادی: این آمار موجود نیست. سنین تحصیل اجباری: تحصیل برای حداکثر 12 سال از سن 6 سالگی رایگان است ولی اجباری نیست. تعداد دانشگاه : 1.

اقتصاد
جنگ جدایی طلبانه 30 ساله اقتصاد را متلاشی کرده است. نیروی کار عمدتا در بخش کشاورزی اشتغال داردو به کشت ذره خوشه‌ای و پرورش دام برای پوست (کالای عمده صادراتی) می‌پردازد. ولی، بارندگی ناکافی و غیر قابل اعتماد خطر دائمی است. منبع عمده طبیعی نمک است
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی