کامرون و دریاچه چاد - آکا
زبان رسمی فرانسوی انگلیسی,نوع حکومت جمهوری,کامرون و دریاچه,پایتخت,زبان,کامرون,نوع حکومت,نوع

کامرون و دریاچه چاد

پایتخت: یائونده
 زبان رسمی: فرانسوی ، انگلیسی (هر دو رسمی) ، فولانی ، سائو ، بامیلکه
نوع حکومت: جمهوری ...

 واحد پول: فرانک آفریقائی
مذهب: آنیمیست (40%) ، اسلام سنی (20%) ، کاتولیک رومی (20%) 
امید طول عمر: 52/9 سال
 رشد سالانه جمعیت: 1.97%درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 16,063,678 نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور کامرون
در غرب سلسله ای از زمینهای بلند تا قله‌ی آتش فشانی کامرون ارتفاع می گیرند . در شمال جلگه های علفزار استوایی به طرف دریاچه‌ی چاد متمایل است . جلگه های ساحلی و فلاتهای جنوب و مرکز پوشیده از جنگلهای استوایی است .  رودهای مهم :‌ساناگا ، نیونگ .  بلندترین نقطه : قله‌ی کامرون ، 4069 متر .  آب و هوا : آب و هوای کامرون استوایی و در ساحل داغ و بارانی و مناطق دور از ساحل خشک تر است .
شهرهای مهم: دوآلا, انکونگسامبا, ماروا, بافوسام
مساحت: 475,440کیلومتر مربع
خط ساحلی: 402کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 6 درجه شمالی و12 درجه شرقی

حکومت
180 نماینده مجمع ملی برای دوره ای پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می شوند . رئیس جمهور – که وی نیز برای دوره ای پنج ساله مستقیماً انتخاب می گردد – شورای وزیران و نخست وزیر را انتصاب می کند.  احزاب عمده‌ی سیاسی عبارتند از : • جنبش دموکراتیک خلق کامرون (RCP ؛ سابقاً تنها حزب قانونی بود ) ، • اتحاد خلق کامرون (UPC) • جنبش دموکراتیک برای دفاع از جمهوری(RDDR) .
عضویت: سازمان ملل متحد ، سازمان وحدت افریقا

تاریخ معاصر
در 1884 ، آلمان کامرون را تحت الحمایه‌ی خود اعلام کرد . پس از جنگ جهانی اول ، این کشور بین بریتانیا و فرانسه تقسیم شد . کامرون فرانسوی در 1960 استقلال یافت . به دنبال همه پرسی در 1961 قسمت شمالی کامرون بریتانیا با نیجریه ادغام شد ؛ قسمت جنوبی با سرزمین فرانسوی سابق حکومتی فدرال تشکیل داد . در 1972 کشوری واحد جایگزین فدراسیون شد . در 1992 زمانی که انتخابات چند حزبی برگذار گردید ، کثرت گرایی سیاسی مجدداً فعال شد .

دفاع
کل نیروهای مسلح : 7.700 (1991) . به علاوه‌ی 4.000 شبه نظامی . خدمت سربازی : ندارد .

آموزش
میزان با سوادی : 1/54% (تخمین 1985) . سنین تحصیل اجباری : (فرضاً) 6 تا 12 سال (در کامرون شرقی ؛ 6 تا 13 سال و در کامرون غربی بدون آنکه اجباری باشد). تعداد دانشگاه : 1 به علاوه‌ی 5 کالج دانشگاهی .

اقتصاد
کامرون از تولید کنندگان عمده‌ی کاکائو است . دیگر محصولات صادراتی عبارتند از : موز , قهوه , پنبه , لاستیک روغن نخل تنوع کشاورزی کامرون و توسعه‌ی سریع صنعت نفت مردم این کشور را از سطح زندگی بالایی در افریقا استوایی برخوردار کرده است
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :