کامرون - آکا
کشور قانون,جمهوری کامرون,جمهوری کامرون کشوری,آفریقای,علاوه بر زبان‌های,آفریقای غربی پایتخت,کامرون از غرب با نیجریه,کامرون از غرب با نیجریه از شمال

جمهوری کامرون کشوری است در آفریقای غربی. پایتخت آن یائونده است.

کامرون از غرب با نیجریه از شمال با چاد از شرق با آفریقا مرکزی ،گینه استوایی، گابن واز جنوب با جمهوری دموکراتیک کنگو همسایه است.


تقسیمات کشوری

کامرون مشتمل بر 10 استان می‌باشد :

1 - آدامائوآ ( Adamaoua )
2 - سانتر ( Centre )
3 - ایست ( Est )
4 - اکستریم نورد ( Extreme-Nord )
5 - لیتورال ( Littoral )
6 - نورد ( Nord )
7 - نورد کوئست ( Nord-Quest )
8 - اوئست ( Ouest )
9 - سود ( Sud )
10 - سود اوئست ( Sud-Ouest )

آشنایی با کامرون


جمهوری کامرون یکی از کشورهای مرکز آفریقا است که در سال ۱۹۶۱ با اتحاد دو مستعمره فرانسه و انگلیس تشکیل شد.

این کشور از شمال شرق با چاد، از شرق با آفریقای مرکزی و از جنوب با گابن، جمهوری کنگو و گینه استوایی و از غرب با نیجریه همسایه است.

کامرون کشوری است که در آن ۲۰۰ گروه و قوم مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند. این کشور در دهه‌های اخیر به دلیل تیم فوتبالش در جهان شهرت پیدا کرده است.

کامرون از سال‌ها پیش محل زندگی آفریقایی‌ها بود اما در سال ۱۸۸۴ آلمان آن را مستعمره خود کرد. پس از جنگ جهانی دوم و با شکست آلمان در جنگ، کامرون به دو قسمت بین انگلیس و فرانسه تقسیم شد.

سیاست در کامرون

رئیس جمهور در کامرون قدرت را در دست دارد و تمامی نیروهای دولتی از نخست‌وزیر گرفته تا استانداران را او تعیین می‌کند. رهبری نیروهای نظامی را هم عهده‌دار است.

به دلیل فساد مالی بالایی که در میان دولتمردان این کشور وجود داشت در سال ۱۹۹۷ در این کشور قانون مقابله با مفاسد اقتصادی تصویب و اجرا شد.

قانون قضایی این کشور برگرفته از قانون قضایی فرانسه است. رئیس جمهور در این کشور قضات در هر درجه‌ای که باشند را تعیین می‌کند.

مجلس ملی در این کشور وظیفه قانونگذاری را به عهده دارد که متشکل از ۱۸۰ کرسی است که نمایندگانش برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند.

اقتصاد در کامرون

تولید ناخالص داخلی این کشور ۴۰.۰۱ میلیادر دلار است و ۶ میلیون و ۶۸۰ هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می‌دهند.

نرخ بیکاری در این کشور ۳۰ درصد است و ۴۸ درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

صادرات این کشور شامل نفت خام و محصولات پتروشیمی، الوار، دانه‌های کاکائو، آلومینیوم، قهوه و پنبه است که به کشورهای اسپانیا (4/21درصد)، ایتالیا (4/15 درصد)، فرانسه( 11/6درصد)، کره جنوبی (3/7 درصد)، هلند (2/7درصد)، آمریکا (7/5 درصد) و بلژیک(2/4درصد) صادر می‌شود.

واردات این کشور شامل ماشین‌آلات، تجهیزات الکترونیک، تجهیزات حمل و نقل، سوخت و مواد غذایی است که از کشورهای فرانسه (6/23 درصد)، نیجریه (2/13 درصد)، چین (۷.۲ درصد)، بلژیک (1/6 درصد) و آمریکا (5/4 درصد) وارد می‌شود.

مردم کامرون

جمعیت این کشور ۱۸ میلیون و ۶۰ هزار و ۳۸۲ نفر است که میانگین سنی آنها 9/18 سال است. امید به زندگی برای زنان 59/53سال و برای مردان 15/52سال است.

بر اساس آمارهای سال ۲۰۰۳ میلادی 9/6درصد از مکردم این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند.

علاوه بر زبان‌های انگلیسی و فرانسوی که زبان‌های رسمی این کشور هستند ۲۴ زبان محلی آفریقایی نیز در این کشور رایج است.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :