لیبریا - آکا
لیبریا کشوری,لیبریا اعلام جمهوری,لیبریا با فصل,جنگ داخلی,نیروی دو گروه,آغاز میان دو نیروی,کشور منطقه,غرب آفریقا پایتخت


لیبریا کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت آن مانروویا است.


تاریخ

در ۱۸۲۱ و ۱۸۲۲ انجمن کوچ نشین امریکا ، لیبریا را برای استقرار بردگان آزاد شده بنیاد گذاشت. در ۱۸۴۷ در لیبریا اعلام جمهوری شد . سیاهپوستان مهاجر امریکایی بر افریقاییهای محلی تسلط یافتند و کنترلشان را به دور از ساحل توسعه دادند . از ۱۸۷۸ تا ۱۹۸۰ قدرت در دست رؤسای جمهوری از حزب ویگ واقعی ، از جمله ویلیام تابمن ( رئیس جمهور از ۱۹۴۴ تا ۱۹۷۱) بود . جانشین وی ، ویلیام تالبرت طی کودتایی به رهبری ساموئل دو ترور شد . ساموئل در اولین لیبریایی با نیاکان محلی بود که حکومت کرد . طی کودتایی در ۱۹۹۰ ، دو سرنگون شد . جامعه‌ی اقتصادی کشورهای غرب افریقا به منظور ایجاد نظم از چندین کشور منطقه ای سرباز اعزام کرد ، ولی جنگ داخلی که در آغاز میان دو نیروی شورشی بود ، به رغم آتش بسی در ۱۹۹۱ ادامه داشته است .


سیاست

در قانون اساسی انتخاب رئیس جمهور ، معاون رئیس جمهور ، مجلس سنای ۲۶ نفره و مجلس نمایندگان ۶۴ نفره برای دوره ای شش ساله با رأی تمامی افراد بالغ پیش بینی شده است . رئیس جمهور ، کابینه‌ی وزیران را انتصاب می کند . در ۱۹۹۰ ، نظام سیاسی لیبریا به دلیل جنگ داخلی از هم پاشید .


جغرافیا

منطقه باتلاقی پست ساحلی در جوار منطقه ای مرتفع تر و پوشیده از جنگلهای استوایی است . رودهای مهم : سنت پل ، سنت جان ، سِس .

بلندترین نقطه : کوه نیمبا ، ۱۳۸۰ متر .
آب و هوا

لیبریا با فصل مرطوب در تابستان و فصل خنک در زمستان ، آب و هوایی استوایی دارد .


مردم

۱۹ % نژاد این کشور را قبایل کپله ، ۱۳ % را باسا ، ۱۰ % را گربو ، ۷ % را گیو ، ۷ % را کرو و ۶ % را مانو تشکیل می‌دهند ، همچنین دین ۶۳ % لیبریایی ها ، عقاید سنتی و قبیله‌ای و ۲۱ % مسیحی و ۱۶ % مسلمان است . زبان انگلیسی زبان رسمی لیبریا است که در کنار آن سایر زبانهای بومی و قبیله‌ای نیز رایج است .


اقتصاد

بیش از ۷۰ % نیروی کار به کشاورزی اشتغال دارد ، و مانیوک و برنج را به عنوان محصولات معیشتی ، ولاستیک ، قهوه و کاکائو را برای صدور تولی می کند . لیبریا از صادر کنندگان عمده‌ی سنگ آهن است ، ولی اقتصاد کشور به دلیل جنگ داخلی به هم خورده است.


آموزش

* میزان با سوادی : ۳۵ % (تخمین ۱۹۸۵) .
* سنین تحصیل اجباری : (فرضاً) ۶ تا ۱۶ سال .
* تعداد دانشگاه :‌ ۱ .


دفاع

* کل نیروهای مسلح : به دلیل جنگ داخلی نیروی مسلح لیبریا دیگر موجود نیست .
* دولت انتقالی را نیروی مرکب از ۸۰۰۰ سرباز «جامعه‌ی اقتصادی کشورهای غرب افریقا» حمایت می کند .
* مجموع نیروی دو گروه شورشی ۱۱۰۰۰ نفر است .
* خدمت سربازی : ندارد .

منبع : ویکی پدیا

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :