اطلاعاتی از ماداگاسکار - آکا
نوع حکومت جمهوری,رسمی,پایتخت,اطلاعاتی,فرانسوی,زبان,نوع,نوع حکومت

اطلاعاتی از ماداگاسکار ( Madagascar )

پایتخت: آنتاناناریوو نام رسمی(تاناناریو)
 زبان رسمی: مالاگاسی و فرانسوی (هر دو رسمی)
نوع حکومت: جمهوری ...

 واحد پول: فرانک مالاگاشیMalagasy Franc))
مذهب: آنیمیست (47%) ، کاتولیک رومی (28%) ، کلیسای پروتستان عیسی مسیح در ماداگاسکار (22%) .
امید طول عمر: 51/5 سال
 رشد سالانه جمعیت: 3.03 درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 17.501.871نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور ماداگاسکار
گرانکوه ها ستون فقراتی را تشکیل می دهد که از شمال تا جنوب این جزیره امتداد دارد . به طرف شرق یک جلگه باریک ساحلی ، و به طرف غرب جلگه هایی حاصلخیز قرار دارد .  رودهای مهم : ایکوپا ، مانیا ، مانگوسی .  بلندترین نقطه : گرانکوه ماروموکوترو تساراتانانا ، 2885 متر .  آب و هوا : آب و هوا‌ استوایی است ، هر چند ارتفاعات خنک تر است . شمال در معرض بارانهای موسمی قرار می گیرد ، ولی جنوب خشک است .

شهرهای مهم: تواماسینا, فیانارانتسوا, ماهاجانگا
مساحت: 587.040 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 4.828کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 20 درجه جنوبی و 47 درجه شرقی

حکومت
رئیس جمهور برای دوره ای هفت ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می شود . او و شورای وزیران انتصاب می کنند . مجمع ملی 137 نفره مستقیماً برای پنج سال انتخاب می گردد .  احزاب عمده‌ سیاسی عبارتند از: • طلایه دار انقلاب مالاگاسی (AREMA ؛‌تنها احزاب قانونی سابق) ، • روح مردمی وحدت ملی (VONJY ، میانه رو ) • جنبش ملی برای استقلال ماداگاسکار .
عضویت: سازمان ملل متحد ، سازمان وحدت افریقا .

تاریخ معاصر
در قرن نوزدهم ، این جزیره را پادشاهی مرینا متحد کرد . پادشاهان مرینا کوشیدند تا ماداگاسکار را مدرنیزه کنند ولی در 1896 این جزیره تحت سلطه‌ی فرانسه درآمد ، هر چند مقاومت تا 1904 ادامه داشت . احساسات شدید ملی گرایانه در قیامی بزرگ (1947 تا 1948) بروز کرد ولی با تلفات جانی سنگین سرکوب شد . سرانجام در 1960 استقلال به دست آمد ، ولی حکومت طرفدار غرب پرزیدنت قیلیبرت تسیرانانا به طور فزاینده ای از محبوبیت افتاد . به دنبال کودتایی نظامی در 1972 ، ماداگاسکار دولتهای چپ گرا داشت تا این که در 1993 انتخابات ریاست جمهوری چند حزبی منجر به تغییر قدرت گردید .

دفاع
کل نیروهای مسلح :‌ 21.000 (1991) . به علاوه‌ی 7.500 ژاندارم شبه نظامی . خدمت سربازی : ندارد .

آموزش
میزان با سوادی : 2/80% (1990) سنین تحصیل اجباری :‌ (فرضاً) 6 تا 13 سال . تعداد دانشگاه :‌ 6.

اقتصاد
سه چهارم نیروی کار به کشاورزی و دامدای اشتغال دارد . محصولات عمده عبارتند از : قهوه و وانیل برای صادرات و برنج و مانیوک بر مصرف داخلی ، این جزیره از تولید کنندگان مهم کرومیت است . خشکسالی و تغییرات در بهای مواد اولیه به مشکلات شدید اقتصادی ماداگاسکار افزوده است
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :