ماداگاسکار - جهانگردی آکا
جهانگردی قاره آفریقا,شرقی جنوب آفریقا پایتخت,چهارمین جزیره بزرگ,کشوری جزیره‌ای,اقیانوس هند,کشوری,شرقی جنوب,جهانگردی

جهانگردی - قاره آفریقا - ماداگاسکار

ماداگاسکار کشوری جزیره‌ای است واقع در اقیانوس هند، روبروی کرانه شرقی جنوب آفریقا. پایتخت آن شهر آنتاناناریوو است.
ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ جهان است.

تاریخ

تاریخ نخستین نشستگاه انسانی در ماداگاسکار احتمالاً به سده چهارم پیش از میلاد می‌رسد.
ماداگاسکار از سال ۱۸۹۶ از جمله مستعمرات فرانسه بوده است ، این کشور در روز ۲۶ ژوئن ۱۹۶۰ به عنوان " جمهوری مالاگاسی " از فرانسه اعلام استقلال کرد ، در ادامه و در سال ۱۹۷۵ نام این کشور به " جمهوری دموکراتیک ماداگاسکار " تغییر کرد
هستهٔ باشندگان (جمعیت) ماداگاسکار که مالاگاشی نامیده می‌شوند همکرد و ترکیبی از تیره‌های بانتو زبان آفریقا ، تازیان و مالایایی‌ها دانسته می‌شوند که این دو دسته اخیر در پی سفرهای بازرگانی دریایی به این جزیره رسیده و در آن نشیمن گزیدند. مالایایی نام همگانی تیره‌های منطقهٔ هند شرقی (مالزی ، فیلیپین و اندونزی) هستند که از آنجا در سراسر آسیای جنوب شرقی و آبخستهای اقیانوس آرام پراکنده شدند.

سیاست

در سال ۱۹۷۶ دیدیه راتسیراکا رئیس جمهور ماداگاسکار شد و حکومتی به نام پیشگام انقلاب ماداگاسکار را به عنوان تنها حزب در این کشور برقرار کرد . فعالیت احزاب سیاسی در سال ۱۹۹۰ در ماداگاسکار به رسمیت شناخته شد . در سال ۱۹۹۳ آلبرت زافی رهبر قوای جاوید که حزبی به نام جنبش پیش دموکراسی نیز تشکیل داده بود رئیس جمهور شد . فرانسوا راوونی از همین حزب نیز در سال ۱۹۹۳ نخست وزیر شد .
در سال ۲۰۰۲ میلادی مارک راولومانانا به سمت رئیس جمهور و در همین سال ژاک سیلا به عنوان نخست وزیر ماداگاسکار انتخاب شدند . در کودتایی که در سال 2009 میلادی از سوی ارتش صورت گرفت مارک راولومانانا از قدرت برکنار و استعفا داد و رهبر مخالفان به نام اندری راجوئلینا زمام امور را در دست گرفت.

جغرافیا

جمهوری دموکراتیک ماداگاسکار[۱] جزیره‌ای است واقع در جنوب شرق آفریقا ، در میان آبهای اقیانوس هند ، شرق موزامبیک ، پایتخت این کشور شهر آنتاناناریوو[۲] با ,۱۴۰۳,۰۰۰ نفر می‌باشد . مساحت ماداگاسکار ۵۸۷،۰۴۱ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۲۰،۰۴۲،۵۵۱ نفر است .
از شهرهای مهم ماداگاسکار می‌توان به ، تواماسینا[۳] ۱۷۹,۰۴۵ نفر ، آنتسیرابه[۴] ۱۸۳,۰۰۰ نفر ، فینارانتسوا[۵] ۱۴۴,۲۲۵ نفر و ماهاجانگا[۶] ۱۳۵,۶۶۰ نفر اشاره کرد .

اقتصاد

واحد پول ماداگاسکار ، آریاری با واحد جزء ( ایرایمبیلانجا ) نام دارد . صادرات ماداگاسکار را ، قهوه ، وانیل ، شکر و ادویه جات تشکیل می‌دهد . ماداگاسکار از اعضای کشورهای اتحادیهٔ آفریقاست .
منبع:ویکی پدیا
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :