آشنایی با مغرب- مراکش - آکا
نوع حکومت پادشاهی,مراکش,شامل,پایتخت,فرانسوی,واحد پول,زبان,واحد پول درهم

آشنایی با مغرب- مراکش ( Morocco )

پایتخت: رباط (شامل صله)
 زبان رسمی: عربی (رسمی؛ 75%) ، بربر، فرانسوی
نوع حکومت: پادشاهی
 واحد پول: درهم مراکش(Moroccan Dirham...
 

مذهب: اسلام سنی (رسمی؛ 98%) ، کاتولیک رومی (2%)
امید طول عمر: 63 سال
 رشد سالانه جمعیت: 1.61% درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 32.209.101 نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور مغرب- مراکش
بیش از یک سوم مساحت مغرب کوهستانی است . ارتفعات مهم عبارتند از : کوه های اطلس بزرگ ، مرکزی و کوچک در غرب و شمال و فلاتی در شرق . بسیاری از نواحی این کشور از جمله سرزمین مورد اختلاف صحرای غربی – بیابانی است .  رودهای مهم :‌ درعه ، ملویه ، سبو .  بلندترین نقطه : قله‌ی طبقال ، 4165 متر .  آب و هوا‌ : شمال کشور با تابستانهای خشک و داغ و زمستانهای مرطوب تر و گرم ، آب و هوایی مدیترانه ای دارد . جنوب و بسیاری از نواحی داخلی آب و هوای نیم کم آب وبیابان استوایی دارد .
شهرهای مهم: کازابلانکا (دارالبیضا), مراکش, فاس, وجده, قنیطره, قطوان
مساحت: 446.550کیلومتر مربع
خط ساحلی: 1.835کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 32 درجه شمالی و 5 درجه غربی

حکومت
حکومت مغرب سلطنت مشروطه است. مجلس نمایندگان 306 نفره متشکل از 206 عضو که برای شش سال با رای تمامی افراد بالغ انتخاب می کردند و 100 عضو که برگزیده هیات انتخاباتی هستند. این هیات نماینده مقامات محلی و گروه های حرفه ای است. پادشاه , نخست وزیر و کابینه را انتصاب می کند و می تواند مجلس را منحل کند .  احزاب عمده‌ی سیاسی عبارتند از : • اتحادیه‌ی مشروطه • مجمع ملی مستقلها • جنبش خلق • حزب استقلال • اتحادیه‌ سوسیالیستی نیروهای خلق • حزب دموکراتیک ملی .
عضویت: سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب

تاریخ معاصر
در قرن نوزدهم اسپانیا به تثبیت کنترل بر چندین سکونتگاه ساحلی پرداخت که مدت مدیدی مورد ادعا بود . در «بحران مراکش» (1905 تا 1906 و 1911) منافع فرانسه در مغرب مورد اعتراض آلمان قرار گرفت . در 1912 ، فرانسه طبق معاهده‌ی فاس مغرب را تحت الحمایه‌ خود کرد ، هر چند نواحی احاطه شده اسپانیا به حال خود باقی ماند . شورش 1925 «ریف» احساسات ملی گرایی را برانگیخت ، ولی استقلال تا 1956 کسب نشد . ملک حسن دوم (سلطنت از 1961) با توسل به حکومت قوی و ملی گرایی فعال – مانند «راهپیمایی سبز» 1975 کشاورزان غیر مسلح به داخل صحرای (غربی) که در آن زمان در دست اسپانیا بود – توانسته است در مقابله با جناح چپ موفق باشد . مغرب به کنترل بر صحرای غربی ادامه می دهد و این علیرغم فشار بین المللی و فعالیتهای چریکهای پولیساریو است که با پشتیبانی الجزایر برای استقلال این سرزمین می جنگد . در 1991 با آتش بس موافقت شد . مذاکره درباره‌ی همه پرسی تحت نظارت سازمان ممل متحد در سرزمینِ مورد اختلاف ادامه دارد .

دفاع
کل نیروهای مسلح : 195.500 (1991) . به علاوه‌ی 10.000 «ژاندارم سلطنتی» شبه نظامی و 30.000‌‌ « نیروی ذخیره» شبه نظامی . خدمت سربازی : 18 ماه .

آموزش
میزان با سوادی : 5/49% (1990) . سنین تحصیل اجباری : (فرضاً) 7 تا 13 سال . تعداد دانشگاه : 7 .

اقتصاد
بیش از 40% از نیروی کار به کشاورزی اشتغال دارد .و عمدتاً مرکبات ، انگور (برای شراب) و سبزی برای صادرات ، و گندم و جو برای مصرف داخلی تولید می کند . مغرب بزرگترین صادر کننده‌ی فسفات در جهان می باشد . منابع دیگر شامل سنگ آهن ، سرب و روی است . از زمان انقلاب ، صنایع و خدمات مهم بسیاری به تملک دولت در آمده است . صنعت توریسم در حال رشد است .
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :