سودان - آکا
کیلومتر با اوگاندا از سمت‌ جنوب‌ شرق‌ ۲۳۲ کیلومتر با کنیا,جمهوری سودان کشوری,طول‌ خطوط‌ ساحلی‌ سودان‌ به‌ ۸۵۳ کیلومتر می‌رسد همچنین‌,رشد سالانه جمعیت 3 درصد

جمهوری سودان کشوری است در شمال شرقی آفریقا و پایتخت آن خارطوم است. این کشور بزرگ‌ترین کشور آفریقا و نیز بزرگ‌ترین کشور عربی است.حکومت : جمهوری
مساحت : 815/505/2 کیلومترمربع
جمعیت : 000/204/37 نفر
رشد سالانه جمعیت : 3 درصد
پایتخت : خارطوم
زبان : عربی
دین : اسلام
واحد پول : پوندسودان

سودان بزگترین کشور آفریقا بوده، درشمال حوضه رود نیل،واقع شده و دارای آب و هوای گرم و خشک است. با این حال 80% کل درآمدهای خارجی سودان، از صادرات محصولات کشاورزی، تأمین می شود. اکثر جمعیت این کشور، چادرنشین بوده، و شغل اصلی آنان، دامداری است. از صادرات مهم سودان می توان به کتان، بادام زمینی – نیشکر و کنجد اشاره نمود.


جغرافیای‌ طبیعی


جمهوری‌ سودان‌ با ۲ میلیون‌ و ۵۰۵ هزار و ۸۱۳ کیلومتر مربع‌ مساحت‌ در شمال‌ آفریقا و در کنار دریای‌ سرخ ، میان مصر و اریتره واقع‌ شده‌ است‌. ۲ میلیون‌ و ۳۷۶ هزار کیلومتر مربع‌ از مساحت‌ این‌ سرزمین‌ در خشکی‌ و ۱۲۹ هزار و ۸۱۳ کیلومتر مربع‌ از آن‌ در آب‌ واقع‌ شده‌ است. طول‌ خطوط‌ ساحلی‌ سودان‌ به‌ ۸۵۳ کیلومتر می‌رسد. همچنین‌ این‌ کشور از سمت‌ شمال‌ ۱۲۷۳ کیلومتر با مصر، از شمال‌ غرب‌ ۳۸۳ کیلومتر با لیبی ، از سمت‌ غرب‌ ۱۳۶۰ کیلومتر با چاد ، از سمت‌ جنوب‌ غربی‌ ۱۱۶۵ با آفریقای مرکزی‌ ، از سمت‌ جنوب‌ ۶۲۸ کیلومتر با جمهوری‌ دمکراتیک‌ کنگو و ۴۳۵ کیلومتر با اوگاندا، از سمت‌ جنوب‌ شرق‌ ۲۳۲ کیلومتر با کنیا و بالاخره‌ از سمت‌ شرق‌ ۶۰۵ کیلومتر با اریتره‌ مرز مشترک‌ دارد.

بخش‌ وسیعی‌ از سودان‌ را دشت‌های‌ بزرگی‌ تشکیل‌ می‌دهد که‌ توسط‌ دره‌ وسیع‌ رودخانه‌ نیل‌ به‌ دو بخش‌ شرقی‌ و غربی‌ تقسیم‌ می‌شود. همچنین‌ ۵ درصد از خاک‌ این‌ سرزمین‌ را اراضی‌ قابل‌ کشت‌ و زرع‌ و ۴۶ درصد از آن‌ را مراتع‌ طبیعی‌ شامل‌ می‌شوند. پست‌ترین‌ نقطه‌ سودان‌ در ساحل‌ دریای‌ سرخ‌ هم‌ سطح‌ آبهای‌ بین‌المللی‌ است‌ و ارتفاع‌ بلندترین‌ نقطه‌ این‌ کشور در قله‌ «کینیتی » به‌ ۳۱۸۷ متر می‌رسد. آب‌ و هوای‌ سودان‌ گرم‌ و خشک‌ است‌.


آب و هوازمین‌های سودان دشت گسترده‌ای است و کوه‌ها و بلندی‌های آن در جنوب و دورترین نقطه غربی آن قرار دارد. کوه‌های نوبه در مرکز و کوههای دریای سرخ در شرق واقع است. سودان در منطقهٔ مداری آفریقا است و آب و هوای آن در جنوب استوایی و در مرکز سافنا و در شمال قاره‌ای است. منطقه دریای سرخ شرقی دارای باران‌های زمستانی است و از مارس تا ژوئن (≈اسفند تا خرداد) درجه حرارت بالاست و در روز به ۴۲ و در شب ۲۷ درجه سانتیگراد می‌رسد. با ریزش باران درجه حرارت کاهش یافته و از ماه جولای تا اکتبر (≈تیر تا مهر) ادامه می‌یابد. از نوامبر تا فوریه (≈آبان تا بهمن) هوا گرم و معتدل شده و درجه حرارت در روز به ۳۰ درجه و در شب ۱۶ و یا پائین‌تر می‌رسد. پوشاک پنبه‌ای مناسبترین پوشاک آب و هوایی سودان است.

جمعیت


جمعیت‌ و ویژگی‌های‌ فرهنگی‌ و اجتماعیطبق‌ جدیدترین‌ برآورد، جمهوری‌ سودان‌ بیش از‌ 40 میلیون‌ نفر جمعیت‌ دارد که‌ ۴۵ درصد از آنها زیر ۱۴ سال‌، ۵۳ درصد بین‌ ۱۵ تا ۶۵ سال‌ و ۲ درصد بقیه‌ بیشتر از ۶۵ سال‌ سن‌ دارند.

نرخ‌ رشد سالانه‌ جمعیت‌ سودان‌ 6%3 درصد است. این‌ کشور به‌ ازای‌ هر هزار نفر از جمعیت‌ خود ۵۸/۳۴ نفر نرخ‌ زاد و ولد، ۲۸/۱۲ نفر نرخ‌ مرگ‌ و میر و ۷/۰ نفر نرخ‌ مهاجرت‌ دارد. امید به‌ زندگی‌ در بین‌ مردان‌ سودانی‌ به‌ ۴۹/۵۵ سال‌ و در زنان‌ این‌ کشور به‌ ۶۶/۵۷ سال‌ می‌رسد.

از سوی‌ دیگر ۵۲ درصد از ساکنین‌ این‌ کشور از نژاد سیاهپوستان‌ آفریقایی‌، ۳۹ درصد عرب‌ و ۸ درصد از نژاد قبیله‌ «بجا» هستند.

مسلمانان‌ اهل‌ تسنن‌ ۷۰ درصد، پیروان‌ ادیان‌ محلی آنیمیست‌ ۲۵ درصد و مسیحیان‌ ۵ درصد از ساکنین‌ سودان‌ را تشکیل‌ می‌دهند.همچنین اقلیتی از پیروان مذهب شیعه دوازده امامی در شهر های خارطوم،ام درمان،شندی، ابوزبد،پورت سودان و برخی از مناطق دیگر این کشور زندگی می کنند.

زبان‌ عربی‌ زبان‌ رسمی‌ سودان‌ است‌ ولی‌ گروه‌ زیادی‌ از مردم‌ به‌ زبان‌ محلی‌ قبایل‌ خود صحبت‌ می‌کنند.

حداقل‌ ۹/۵۹ درصد از مردان‌ و ۹/۴۴ درصد از زنان‌ بالای‌ ۱۵ سال‌ سودان‌ باسوادند. جنگ‌های‌ خونین‌ سودان‌ با همسایگان‌ و مناقشات‌ داخلی‌ این‌ کشور مانع‌ از توسعه‌ امکانات‌ و فعالیتهای‌ بهداشتی‌ در این‌ کشور شده‌ است‌. این‌ کشور در چند سال‌ اخیر از داشتن‌ غذا و بهداشت‌ بی‌بهره‌ بوده‌ است‌.

منبع:ویکی پدیا

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :