سومالی در شاخ افریقا - آکا
نوع حکومت جمهوری,پایتخت موگادیشو,مذهب اسلام,واحد پول,سومالی,افریقا,زبان,پایتخت

سومالی در شاخ افریقا

پایتخت: موگادیشو
 زبان رسمی: سومالیایی (ملی) ، عربی (رسمی)
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: شیلینگ سومالی
مذهب: اسلام سنی (رسمی)...
 

امید طول عمر: 47سال
 رشد سالانه جمعیت: 3.4% جمعیت: درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 8,304,601 نفر (July 2004 est.) 

جغرافیای کشور سومالی
سومالی در « شاخ افریقا» قرار دارد . بخش اعظم جنوب را جلگه های کم ارتفاع تشکیل می دهد ، در حالی که کوههای نیمه کم آب در شمال واقع است .  رودهای مهم : جوبا ، شبیلی .  بلندترین نقطه : قله‌ی سورودآد ، 2408 متر .  آب و هوا : سومالی داغ و عمدتاً خشک است . کل بارندگی سالانه در شمال کشور فقط 330 میلی متر است .

شهرهای مهم: هارگیسه, بایدوا, بوارئو
مساحت: 637,657کیلومتر مربع
خط ساحلی: کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 10 درجه شمالی و 49 درجه شرقی

حکومت
در قانون اساسی مجمعی متشکل از 171 عضو پیش بینی شده است که از این تعداد 165 نفر با رأی تمامی افراد بالغ برای پنج سال انتخاب می گردند و 6 نفر را رئیس جمهور انتصاب می کند . رئیس جمهور با رأی مستقیم عمومی برای دوره ای هفت ساله انتخاب می گردد. از 1991 عملاً دولتی وجود نداشته است .

عضویت: سازمان ملل متحد ، اتحادیه‌ی عرب ، سازمان وحدت افریقا

تاریخ معاصر
در 1886 بریتانیا شمال این منطقه را تحت الحمایه‌ی خود کرد ، در حالی که ایتالیاییها بخش جنوبی را به دست آوردند . در جنگ جهانی دوم ایتالیاییها برای مدت کوتاهی سومالی لند بریتانیا را اشغال کردند . در 1960 سرزمینهای بریتانیایی و ایتالیایی با عنوان سومالی مستقل متحد شدند . در 1969 رئیس جمهور وقت ترور شد و ارتش - تحت فرماندهی سرلشکر محمد زیادباره- کنترل را در دست گرفت . سومالی اسلامی سوسیالیست تتحت حکومت زیادباره متحدِ شوروی شد . در 1977 چریکهای سومالیایی - با پشتیبانی نظامی سومالی - اتیوپیاییها را از منطقه‌ی اوگادن که بیشتر اهالی آن سومالیایی اند بیرون راندند . اتحاد سومالی با شوروی زمانی پایان یافت که شوروی از اتیوپی در بازپس گیری اوگادن حمایت کرد , در اواخر دهه‌ی 1980 گروه های مخالف درون سومالی زیاد باره را به مبارزه طلبیدند . در ژانویه‌ی1991 آنان پایتخت را اشغال و زیادباره را سرنگون کردند ، ولی گروه های رقیب بخش های شمالی و جنوبی را به کنترل خود درآوردند . زیر بنای سومالی در جنگ داخلی تلخی از هم پاشید . در 1992 نیرویی به رهبری امریکا مداخله کرد .

دفاع
کل نیروهای مسلح : از 1991 نیروی مسلحی وجود نداشته است .

آموزش
میزان با سوادی : 1/24% (تخمین 1990) . سنین تحصیل اجباری : (فرضاً) 6 تا 14 سال . تعداد دانشگاه : 1.

اقتصاد
نزدیک به دو سوم نیروی کار ، رمه داران چادرنشین یا زارعین معیشتی اند . در جنوب کشور موز برای صادرات کشت می شود ، ولی بیشتر این سرزمین در معرض خشکسالی قرار دارد . در نتیجه‌ی جنگ داخلی از 1991 ، بیشتر زیر بنای اقتصاد کشور از بین رفته و قحطی به وجود آمده است

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :