اطلاعاتی ازالسالوادور
نوع حکومت جمهوری, جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های السالوادور ,جاذبه های السالوادور ,مراکز گردشگری السالوادور ,مساحت السالوادور ,نقشه السالواد

اطلاعاتی ازالسالوادور ( El Salvador )

پایتخت: سان سالوادور
 زبان رسمی: اسپانیایی
نوع حکومت: جمهوری ...

 واحد پول: دلار امریکا
مذهب: کاتولیک رومی (بیش از %)
امید طول عمر: 67/1 سال
 رشد سالانه جمعیت: 1/78 % درصد(July 2004 est.)
جمعیت: 6,587,541 نفر (July 2004 est

جغرافیای کشور السالوادور
این کشور کوهستانی است، سلسله‌های کوهستانی در امتداد مرز باهندوراس و سلسله‌ای آتشفشانی و بلندتر در جنوب قرار دارد.  رودهای مهم: لمپا، سان میگل.  بلندترین نقطه: آتشفشان سانتا آنا 2381 متر.  آب و هوا: ساحل استوایی مرطوب و بسیار گرم است، در حالی که مناطق درونی معتدل است.
شهرهای مهم: سانتا آنا, سان میگل
مساحت: 21,040کیلومتر مربع
خط ساحلی: 307کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 13درجه و 50دقیقه شمالی و 88 درجه و 55 دقیقه غربی

حکومت
رئیس جمهور برای فقط یک دوره پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می‌شود. وی کابینه وزیران را انتصاب می‌کند. هر سه سال انتخابات مستقیم برای مجمع ملی 60 نفره نیز برگذار می‌گردد.  احزاب سیاسی عمده عبارتند از: • اتحاد جمهوری خواه ملی گرا (جناح راست) • هم گرایی دموکراتیک (چپ گرا) • حزب بازسازی ملی • حزب دموکرات مسیحی
عضویت: سازمان ملل متحد، سازمان کشورهای امریکایی بازار مشترک امریکای مرکزی

تاریخ معاصر
در 1821 السالوادور از یوغ حکومت اسپانیا آزاد شد ولی تا 1838 در فدراسیون امریکای مرکزی باقی ماند. این کشور گرفتار کودتاهای متعدد و خشنونت سیاسی بوده است. در 1932 قیامی روستایی به رهبری آگوستین فارابوندومارتی با خشونت سرکوب گشت. ازدیاد جمعیت السالوادور با مهاجرت اشخاص به کشورهای همسایه تا حدودی رفع شده است. در 1969 به دنبال یک مسابقه فوتبال بین تیمهای السالواتدور و هندوراس جنگ درگرفت. قدرت سیاسی و اقتصادی در دست چند خانواده متمرکز است و این منجر به تنش اجتماعی شده است. از اواخر دهه 1970 تا 1992 نظامیان با پشتیبانی آمریکا و یاری جوخه‌های مرگ جناح راست افراطی، به مبارزه با چریکهای چپ گرای جبهه آزادیبخش ملی فارابوندومارتی پرداختند که در نتیجه این کشور در وضعیتی شبیه به جنگ داخلی بسر می‌برد. در 1992 موافقت صلحی بین این نیروها حاصل شد و حکومت چند حزبی قانونی دوباره برقرار گشت.

دفاع
کل نیروهای مسلح : 600/43 (1992). خدمت سربازی : در 1992 برچیده شد.

آموزش
میزان باسوادی: 73% (1990) سنین تحصیل اجباری: 7 تا 16 سال. تعداد دانشگاه: 6 .

اقتصاد
محصولات کشاورزی، به ویژه قهوه و نیشکر، نزدیک به دو سوم صادرات کشور را تشکیل می‌دهد. از دهه 1970 اقتصاد السالوادور به دلیل وضعیت شبیه به جنگ داخلی افت کرده است.

  
 

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی