کشور برزیل
جهانگردی قاره آمریکا کشور برزیل, جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های کشور برزیل ,جاذبه های کشور برزیل ,مراکز گردشگری کشور برزیل ,مساحت کشور بر

جهانگردی - قاره آمریکا - کشور برزیل

مشخصات آماری برزیل

نام رسمی جمهوری فدراتیو برزیل A Republica Federativa de Brasil
عضو سازمان ملل متحد، انجمن وحدت امریکای لاتین،بازار جنوب و سازمان کشورهای امریکایی
مساحت 8511965 کیلو متر مربع
خط ساحلی 7491 کیلومتر
مختصات جغرافیایی 10 درجه جنوبی و 55 درجه غربی ...

جمعیت 184101109 نفر
پایتخت برازیلیا
:شهرهای عمده سائوپائولو ،ریودوژانیرو ،بلوهوریزونت ، رسیف ،سالوادور،فورتالزا،کوریتیبا ،
نووا ایگلواسو،بلم::
زبان پرتغالی
مذهب کاتولیک رومی (89%)، کلیساهای مختلف پروتستان (7%)، کندومیله
امید طول عمر 9/64 سال
رشد سالانه جمعیت 1.11% درصد
واحد پول رئال (real )


حکومت برزیل

طبق مفاد قانون اساسی 1988 رئیس جمهور، که کابینه را انتصاب می‌کند و بر آن ریاست دارد ، برای دوره‌ای پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می‌شود. مجلس نمایندگان کنگره ملی دارای 503 عضو است که برای مدت چهار سال با رأی اجباری تمامی افراد بالغ انتخاب می‌شوند.
91 عضو مجلس دیگر (سنای فدرال) برای دوره‌ای هشت ساله مستقیما انتخاب می‌شوند و یک سوم دو سوم این تعداد به طور متناوب هر چهار سال بازنشسته می‌گردند. هر کدام از 26 ایالت و بخش فدرال برازیلیا مجلس مقننه خود را دارد.
رفراندومی در 1993 نظام پارلمانی و نیز بازگشت به نظام پادشاهی را رد کرد و نظام ریاست جمهوری فعلی را مورد تأئید قرار داد.

جغرافیای برزیل

برزیل به965، 511، 8 کیلومتر مربع وسعت (پنجمین کشور جهان)در نیمکره غربی، در قاره امریکای جنوبی و در کنار اقیانوس اطلس واقع شده و خط استوا از شمال آن میگذرد. برزیل با تمام کشورهای امریکای جنوبی به غیر از شیلی و اکوادور مرز مشترک، و حدود 410، 7 کیلومتر خط ساحلی دارد.

کوههای برزیل عمدتا‏ٌ در نواحی شرقی و مرکزی قرار گرفته اند و نسبتاٌ از کوههای سایر کشورهای امریکای جنوبی کم ارتفاع ترند. مهمترین رشته کوههای آن عبارتند از: برزیل، اسپیناسو، مانتیکرا، ماروپارسیس. علاوه بر کوههای فوق فلات ماتوگروسو در جنوب شرقی برزیل نیزپهنه وسیعی را اشغال نموده است.

جلگه های برزیل وسعت زیادی را در برگرفته و قسمت عمده شان در ناحیه آمازون، کناره ها و اطراف رودهای بزرگ واقع شده اند. جنگهای برزیل قسمت اعظم نواحی شمال و شمال شرقی تا میانه کشور را احاطه کرده و حدود 50% خاک آن را شامل میشوند. جنگلهای آمازون که انبوه ترین و وسیع ترین جنگلهای جهانند در دو سوی رود آمازون واقع شده اند. طویلترین و پرآب ترین رودهای جهان در برزیل واقع شده اند که مهمترینشان عبارتند از: آمازون و شعباتش (از جمله نگرو. مادیرا. تاپاچوس. پوروس و جوروا)، سائوفرانسیسکو، توکانینس، آراگوایا، پاراگوی (پاراگوئه)، پارانا و اوروگوای (اوروگوئه).

آب و هوای برزیل در نواحی کوهستانی و مرتفع، معتدل کوهستانی و در سایر نواحی گرم و مرطوب و بطورکلی پرباران است.بلندترین نقطه آن قله باندیرا (2884 متر) و رودهای : آمازون (420, 6 کیلومتر)، پارانا (380،4)،‌مادیرا (315،3)، پوروس (210, 3). سائوفرانسیسکو(2915)، توکانتیس (850, 2)، جاپوره (414, 2) نگرو (353, 2) کیلومتر) مهمترین و طویلترین رودهای آن هستند. همچنین جزیره ماراژو با 597، 46 کیلومتر مربع وسعت، وسعیترین جزیره آن میباشد.

آب نزدیک به نیمی از برزیل را بزرگترین سیستم رودخانه‌ای جهان، یعنی آمازون، به دریا می‌رساند. با وجود فشار بر زمین که منجر به جنگل زدایی وسیعی شده است. آبگیر پهناور و کم ارتفاع آمازون هنوز در حد زیادی پوشیده از جنگل استوایی بارانی است.
در شمال آبگیر آمازون، ارتفاعات گوئینا بلندترین قله برزیل را در بر می‌گیرد. در جنوب آبگیر فلاتی مرکزی پوشیده است از علفزارهای استوایی .
شرق و جنوب کشور متشکل است از زمینهای بلند برزیل ، فلاتی وسیع که با دره‌های حاصلخیز و سلسله کوهها تقسیم می‌شود. جلگه‌ای باریک و ساحلی با تراکم جمعیت زیاد در پای این زمینهای بلند قرار دارد.
رودهای مهم: آمازون، پاران، سائوفرانسیسکو، مادیرا، جوروا، پوروس.
بلندترین نقطه: قله نبلینا 3014 متر.
آب و هوا : آبگیر آمازون و ساحل جنوب شرقی استوایی است و بارندگی سنگینی دارد. باقی برزیل یا نیمه استوایی یا معتدل (در علفزارهای مرکزی) است. فقط شمال شرق بارندگی ناکافی دارد.


اقتصاد برزیل

بندر پاراتی واقع در استان ریواز بنادر اصلی صدور طلا است.
کشاورزی و دامداری حدود یک چهارم نیروی کار را مشغول می‌دارد. صادرات عمده این بخش شامل طلا ، قهوه ، نیشکر ، سویا ، پرتقال ، گاو گوشتی و کاکائو است.
در گذشته چوب نقش مهمی داشت، ولی اکنون نگرانی درباره محیط زیست تجارت آن را محدود می‌کند. با صنعتی شدن سریع برزیل از سال 1945 این کشور به صورت تولید کننده عمده‌ای در آمده است.
با وجود اینکه نساجی و پوشاک و فرآورده‌های غذایی هنوز بزرگ‌ترین صنایع هستند. صنایع آهن و فولاد، مواد شیمیایی، پالایش نفت، سیمان، برق، اتومبیل سازی و کودسازی جملگی مقامی بین المللی کسب کرده‌اند.
برزیل دارای منابع بسیار غنی طبیعی ،که بعضاً هنوز استخراج نشده است ، از جمله سنگ آهن،فسفات ،اورانیوم ،مس ، منگنز ، بوکسیت ، زغال سنگ و تولید بالقوه عظیمی از نیروی هیدروالکتریک است. در دو دهه گذشته تورم سرکش مانع پیشرفت بوده است.

موسیقی برزیل مانند مردمانش متنوع است. مشهورترین نوع موسیقی برزیل سامبا است. در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ نوعی موسیقی به نام بوسانوا در ساحل‌های ریو دو ژانیرو شکل گرفت. نوازندگانی مانند استن گتز با بردن این موسیقی به آمریکا آن را جهان‌گیر کردند. آهنگ «دختری از ایپانما» ساخته آنتونیو کارلوس ژوبیم معروف‌ترین بوسانوای برزیل است و به آهنگی استاندارد تبدیل شده است.
هایتور ویا-لوبوس آهنگساز برزیلی نیز با آمیختن نغمه‌های محلی برزیل با روش‌های موسیقی کلاسیک معروف‌ترین آهنگساز موسیقی مدرن برزیل است.
چند چیز برزیل را در دنیا به شهرت رسانده است : یکی در فوتبال که تیم ملی این کشور با داشتن نوابغی مانند «پله» تا «رونالدینیو» و پنج دوره قهرمانی در جام جهانی، دنیا را محو هنر ستارگان بی مانند خود کرده است. دیگری قهوه برزیل. که این کشور بزرگ‌ترین تولید کننده و صادر کننده انواع و اقسام قهوه به تمام دنیا میباشد. در ضمن جشن کارناوال برزیل که همه ساله در ایام نخستین سال جدید میلادی در شهرهای این کشور بوسیله گروههای مختلف اجرا میشود بسیار مشهور می باشد.

تاریخ برزیل

برزیل در قرون پیش بوسیله اقوام مختلف سرخپوستان مسکونی بوده، با اینحال تمدن درخشانی نظیر مایا، اینکا یا آرتک در آن وجود نداشته است. تاریخ جدید برزیل از پایان قرن پانزدهم یعنی از زمانی آغاز گردید که پاپ وقت الکساندر ششم، اختلافات بین اسپانیا و پرتقال را بر سر فتح و نظارت بر راههای دریایی حل و فصل کرد. بموجب معاهده توردوزیلاس که در سال 1494 میان پرتقال و اسپانیا انعقاد یافت، حق اعمال حاکمیت پرتقال بر نواحی وسیعی که امروزه عمدتاٌ شامل برزیل فعلی میشود، رسمیت یافت.

اگرچه پینثون اسپانیولی در سال 1500 میلادی سواحل شمالی برزیل را کشف نمود ولی معمولاٌ پدر و آلوارش کابرال پرتقالی که 22 آوریل همانسال پا به این سرزمین گذاشت، کاشف برزیل شمرده میشود. نخستین مهاجرنشین پرتقالی در سال 1532 در ایالت سائوپائولو استقرار یافت و از سال 1534 به بعد، مهاجرنشینهای متعددی در آن تشکیل شد.در طول قرن شانزدهم و هفدهم، فرانسویان و هلندیان کوشیدند برزیل و یا حداقل قسمتهایی از برزیل را بدست آورند که توفیقی نیافتند و پرتقالیها با کمک بومیان سرخپوست ، آنها را بیرون راندند.در سال 1545 نخستین فرماندار پرتقالی برزیل بنام تومه دوسوزا در بامیا استقرار یافت. در 1554 شهر سائوپائولو بنیان نهاده شد. کشت نیشکر از اواسط قرن شانزدهم در برزیل رواج یافت و دورن شکر را که از سال 1600 تا 1700 بطول انجامید ، بوجود آورد. با کمبود سرخپوستان برای کشت نیشکر، سیاهپوستان بکار گرفته شدند و در مدتی کمتر از سه قرن بیش از سه میلیون برده سیاهپوست افریقایی به برزیل آورده شدند که تعداد اعقاب آنان هم اکنون به دهها میلیون تن می رسد. با اینحال تجارت بردگان سیاه به کشتار و آزار سرخپوستان خاتمه نداد.پویشهای داخلی برزیل با اینکه به شدت ادامه می یافت، ولی هیچگاه تمام کشور را در بر نگرفت. بطوریکه در حال حاضر نیز قسمتهای بزرگی از سرزمین برزیل بخصوص در اطراف رود آمازون ناشناخته و کشف نشده باقی مانده است. با کشف طلا در بعضی نقاط برزیل در اواخر قرن هفدهم، دوران دوم اقتصاد و تاریخ برزیل (ملقب به الدورادو) که تا قرن نوزدهم بطور انجامید، آغاز شد.

در طول سلطه پرتقالیها بر برزیل، شورشهای متعددی در کشور گرفت که مهمترین آنها در دهه آخر قرن هجدهم بود. در سال 1727 یک نظامی برزیلی نخستین بوته قهوه را بطور قاچاق از سرزمیت گویان فرانسه به برزیل آورد و از همان زمان کشت قهوه نواحی وسعی را شامل شد و مدتی بعد، برزیل تبدیل به مهمترین، و بزرگترین تولید کننده قهوه جهان شد.در آغاز قرن نوزدهم هنگامی که موج انقلاب استقلال طلبان سراسر امریکای لاتین را در برگرفته بود، این تنها برزیل بود که دارای اوضاعی آرام بود. در همانسالها هنگامی که ناپلئون در اروپا صاحب قدرت شاه و کشورهای اروپایی را یکی پس از دیگری اشغال می کرد، پادشاه پرتقال ژان ششم که کشور او نیز به تصرف قوای ناپلئون در آمده بود با خاندان سلطنتی به برزیل گریخت و در بارپرتقال به ریودوژانیرو منتقل شد ( 1808) . بدنبال شکست قطعی ناپلئون ، ژان به پرتقال بازگشت و پسر خود را بعنوان نایب السلطنه در برزیل باقی نهاد که وی بعد از 14 سال در هفتم سپتامبر 1822 استقلال خود و برزیل را از پرتقال اعلام کرد و خود را بعنوان پدر وی امپراطور برزیل نامید که امپراطوری وم با داوم ترین امپراطوری امریکای لاتین در قرون جدید تبدیل شد.پدر وی اول در سال 1840 ازسلطنت کناره گرفت و پسرش پدر وی دوم به امپراطوری رسید. وی که فرمانروایی ترقیخواه و روشنفکر بود در 1850 ورود بردگان سیاه را ممنوع کرد.از اواسط قرن نوزدهم رونق کائوچو در برزی نمایان گشت و این رونق تا دوران جنگ جهانی اول ادامه یافت.برزیل با کمک آرژانتین و اوروگوئه در سال 1870 در طی جنگی با پاراگوئه پیروز شد، ولی پدر وی دوم با گرفتن زمینهای وسعی، از حق غرامت گذشت نمود. افراط پدر و در آزادیخواهی به سقوط امپراطوریش کمک کرد. الغای کامل بردگی در 1888 (که منجر به آزادی 000, 700 سیاه گردید. و بالا گرفتن جنبش عظیم جمهوریخواهان، سقوط وی را تسریع کرد. زمینداران خودکامه که کارگران سیاه را از دست داده بودند، دست از حمایت شاه کشیدند و پادشاه مجبور شد که از حکومت دست بکشد و به اروپا برود. بدینترتیب حکومت سلطنتی منقرض شد و حکومت برزیل تبدیل به جمهوری فدرال گردید و در سال 1891 این کشور بعنوان ایالات متحده برزیل سازمان یافت.در طی نیمه دوم قرن نوزدهم تا آخر نیمه اول قرن بیستم، میلیونها مهاجر اروپایی و آسیایی به برزیل وارد شدند. هشت تن از رؤسای جمهوری اولیه برزیل پرتقالی، ایتالیایی، آلمانی، اسلاو، ژاپنی، لبنانی، سوری و ترک بودند. این اختلاط نژاد بتدریج نژاد سفید و دورگه جدیدی را بوجود آورد که نژاد برزیلی امروزه است. برزیل ماند سایر کشورهای امریکای لاتین از نظر قدرت سیاسی ، دچار دیکتاتوریهای متعددی شده است.

در جنگ جهانی اول برزیل جانب متفقین را گرفت. در 1930 ژتولیو وارگاس به ریاست جمهوری رسید و بمدت 15 سال با کمک ارتش با دیکتاتوری حکومت راند. در سالهای 1934 و 1937 قوانین اساسی جدیدی اتخاذ شد که حکومت را به دیکتاتوری مبدل می ساخت.در نوامبر 1935 در پایتخت (که آنزمان ریودوژانیرو بود) یک شورش نظامی کمونیستی روی داد که در نهایت نافرجام ماند. یکماه بعد حزب کمونیست برزیل بوسیله وارگاس غیرقانونی اعلام شد. در سال 1937 وارگاس با پشتیبانی ارتش، کنگره را منحل نموده و دیکتاتوری خود را شدت داد.در آغاز جنگ جهانی دوم برزیل آشکارا متمایل به دول محور (آلمان و متحدانش) بود و همین امر موجب گشت که مورد تحریم اقتصادی امریکا قرار گیرد ولی دولت برزیل در سال 1942 سرانجام به متحدین اعلان جنگ داد. در ژوئیه 1944، سربازان برزیلی دوشادوش متفقین در آزادسازی اروپا از جنگ فاشیسم و نازیسم شرکت کردند. سرانجام در سال 1945 ارتش، وارگاس را مجبور به کناره گیری نمود و در انتخابات عمومی که برگزار شد، ژنرال گاسپاردوترا زمام امور را در دست گرفت.

در سال 1951 وارگاس مجدداٌ با پیروزی در انتخابات به ریاست جمهوری رسید ولی وی در سال 1954 خودکشی کرد و انتخابات جدید، کوبیچک پیروز شد که تا سال 1960 حکومت کرد. در آخرین سال حکومت وی، پایتخت به شهر برازیلیا انتقال یافت. در انتخابات سال 1960 کوادروس رئیس جمهور شد ولی وی پس از هفت ماه زیر فشار سران ارتیش بر کنار گردید و بدنبال آن نقش ارتیش در اداره امور کشور بالا گرفت.

در سال 1961 ژوائوگولارت به ریاست جمهوری انتخاب گردید. ولی تا سال 1964 حکومت کرد و در آن سال بوسیله کودتای نظامی از کار برکنار شد. برزیل در طی سالهای 64 – 1954 دارای حکومتی دمکراتیک بود. از سال 1964 تا 1968 دو نظامی یعنی ژنرال کاستلوبرانکووکوستا اسیلو بقدرت رسیدند.

در سال 1968 حدود صد هزار نفر در خیابانهای ریودوژانیرو دست به تظاهرات ضد دولتی زدند و دولت نیز تصفیه وسیعی در ادارات دولتی و در نیروهای ارتشی بعمل آورد. مارشال اسیلو در هجدهم دسامبر 1968 بر اثر سکته مغزی درگذشت و به جای اویک هیئت نظامی سه نفره زمام امور را در دست گرفت و بعداٌ ژنرال گاراستازومدیس رئیس سابق اداره اطلاعات ارتش به قدرت رسید.

در فاصله ماههای ژانویه و ژوئیه 1969، صدها تن از روشنفکران و مخالفان دولت بازداشت شدند و بموازات آن اقدامات، مبارزات چریکی شهری توسعه می یافت. در پنجم سپتامبر 1969 سفیر امریکا در برزیل توسط چریکهای کمونیست ربوده شد و این ضربه وحشتناکی برای رژیم دیکتاتوری بود.در سال 1974 ژنرال ارنستوگیزل از سوی ارتش به ریاست جمهوری انتخاب شد. در دوره حکومت دیکتاتوری وی، اعتصابات و شورشهای دامنه داری درگرفت. وی با دموکراتیک کردن حکومت مخالفت کرد. دوره پنج ساله حکومت وی در سال 1979 پایان یافت و پس از اوژنرال باپتیستا رئیس سابق سازمان اطلاعاتی به ریاست جمهوری رسید (مارس 1979). وی که در اولین انتخابات عمومی برزیل پس از 1964 به پیروزی رسیده بود، روشی مانند اسلاف دیکتاتورش در پیش گرفت. باپتیستا بدنبال وقوع اعتصاب در صنایع فلزکاری سائوپائولو که 000, 180 کارگر در آن درگیر بودند، ارتش را به سرکوب آنها فرستاد. با اینحال اعتصابات فلزکاران در ماه اکتبر همانسال و ماه آوریل 1980 مجدداٌ نمودار گشت. در همان اوان موج عملیات تروریستی گسترش یافت و در 1981 وضعی اقتصادی آشفته گشت و تورم نیز به 100% رسید. در همانسال اغتشاشات و شورشهای داخلی بالا گرفت.


تاریخ معاصر برزیل
برزیل که از متصرفات سابق پرتغال بود در 1822 استقلال یافت. سلطنت طولانی امپراتور آزادمنش پدرو دوم ثبات و رشد اقتصادی در پی داشت.
مخالفت از جانب زمینداران (خشمگین از الغاء بردگی در 1888) و از طرف نظامیان ( که از قدرت سیاسی محروم بودند) منجر به وقوع کودتایی در 1889 گشت. پدر و دوم مجبور به اسعفا شد و جمهوری فدرال برقرار گشت.
این جمهوری نخست با ثبات بود، ولی ناآرامی اجتماعی فزونی یافت و در 1930 ژتولیو وارگاس قدرت را به دست آورد. وارگاس سعی داشت ایتالیای موسولینی را مدلی برای برزیل قرار دهد، ولی در 1945 توسط نظامیان سرنگون شد.
در 1950 وارگاس بار دیگر با پیروزی در انتخابات رئیس جمهور شد ولی در 1954 خودکشی را به مورد اتهام قرار گرفتن ترجیح داد پس از دوره‌ای از روی کار آمدن دولتیهای کوتاه مدت غیر نظامی، نظامیان بار دیگر از 1964 تا 1985 قدرت را به دست گرفتند که طی این زمان اقتصاد به سرعت توسعه یافت ولی حقوق سیاسی و اجتماعی محدود گردید. در 1985 برزیل به حکومت غیر نظامی بازگشت و در 1990 برزیلی ها برای نخستین بار در طی 29 سال توانستند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.
این کشور با مشکلاتی مربوط به توسعه آبگیر آمازون روبروست و از طرفی باید احتیاجات توسعه گرا و روستاییان بی زمین و از طرف دیگر توصیه طرفداران محیط زیست و منافع بومیان قبیله‌ای را در نظر داشته باشد.

برزیل و هنر
موسیقی برزیل مانند مردمانش متنوع است. مشهورترین نوع موسیقی برزیل سامبا است. در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ نوعی موسیقی به نام بوسانوا در ساحل‌های ریو دو ژانیرو شکل گرفت. نوازندگانی مانند استن گتز با بردن این موسیقی به آمریکا آن را جهان‌گیر کردند. آهنگ «دختری از ایپانما» ساخته آنتونیو کارلوس ژوبیم معروف‌ترین بوسانوای برزیل است و به آهنگی استاندارد تبدیل شده است.
هایتور ویا-لوبوس آهنگساز برزیلی نیز با آمیختن نغمه‌های محلی برزیل با روش‌های موسیقی کلاسیک معروف‌ترین آهنگساز موسیقی مدرن برزیل است.
چند چیز برزیل را در دنیا به شهرت رسانده است : یکی در فوتبال که تیم ملی این کشور با داشتن نوابغی مانند «پله» تا «رونالدینیو» و پنج دوره قهرمانی در جام جهانی، دنیا را محو هنر ستارگان بی مانند خود کرده است. دیگری قهوه برزیل. که این کشور بزرگ‌ترین تولید کننده و صادر کننده انواع و اقسام قهوه به تمام دنیا میباشد. در ضمن جشن کارناوال برزیل که همه ساله در ایام نخستین سال جدید میلادی در شهرهای این کشور بوسیله گروههای مختلف اجرا میشود بسیار مشهور می باشد.

منبع : دانشنامه رشد
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :