بولیوی وکوههای آند
پایتخت قانونی,نوع حکومت جمهوری,واحد پول, جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های بولیوی وکوههای آند ,جاذبه های بولیوی وکوههای آند ,مراکز گردشگری بولیوی

بولیوی وکوههای آند ( Bolivia )

پایتخت: لاپاز (پایتخت اداری)،سوکره ( پایتخت قانونی)
 زبان رسمی: اسپانیایی (رسمی 55%)، کچوا(5%)، آیمارا(22%).
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: بولیویانو(boliviano)
مذهب: کاتولیک رومی (رسمی)...
 

امید طول عمر: 53/1 سال
 رشد سالانه جمعیت: 1.56%درصد(July 2004 est)
جمعیت: 8,724,156نفر(July 2004 est)

جغرافیای کشور بولیوی
کوههای آند به دو سلسه موازی منقسم است که در میانشان گودال مواج وسیعی (التی پلاتو) است که در آن دریاچه تی تی کا کا مرتفع ترین دریاچه قابل کشتیرانی جهان جای دارد. در شرق و شمال شرق کشور زمینهای کم ارتفاع پهناوری هست که در آن جنگلهای بارانی (للانوس) ، جلگه های نیمه استوایی و علفزار های نیم کم آب , (چاکو) قرار دارد.  رود های مهم : بنب، ماموره، پیلکومایو، پاراگوئه.  بلند ترین نقطه : سایاما، 6542 متر.  آب و هوا : بارندگی در جنوب غرب نا چیز و در شمال شرق سنگین است. دما نسبت به ارتفاع از قله های سرد آند و آلتی پلانوس خنک و بادخیز تا شمال شرقی استوایی متغیر است.
شهرهای مهم: سانتاکروز, کوچابامبا, اورورو, پوتوسی, تاریخا
مساحت: 1,098,580 کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: 17 درجه جنوبی و 65 درجه غربی

حکومت
رئیس جمهور ( که کابینه انتصاب می کند) و مجلس سنا با 27 عضو و مجلس نمایندگان با 130 عضو برای دوره‌ای چهار ساله با رای تمامی افراد بالغ انتخاب می شوند.  احزاب سیاسی عمده عبارتند از : • جنبش ملی انقلابی • اقدام دموکراتیک ملی
عضویت: سازمان ملل متحد ،‌سازمان کشورهای امریکایی،‌انجمن وحدت امریکایی لاتین،پیمان آند

تاریخ معاصر
طی سه جنگ ویرانگر – جنگ پاسیفیک (1879 تا 1883) در کنار پرو و بر ضد شیلی ،‌و در جنگهای چاکو (از 1928 تا 1930 و 1933 تا 1935) با پاراگوئه – بولیوی زیانهای بزرگ انسانی و ارضی را متحمل شد. این کشور طی بیشتر تاریخ پس از استقلالش دستخوش بی ثباتی سیاسی و شاهد روی کار آمدن سلسله ای از دولتهای نظامی و فیر نظامی بوده است .با این حال از1982 بولیوی دولتهای منتخب مردم داشته است.

دفاع
کل نیروهای مسلح : 000/31(1991). خدمت سربازی: 1 سال گزینشی.

آموزش
میزان با سوادی: 5/77% (1990). سنین تحصیل اجباری : 6 تا 13 سال. تعداد دانشگاه : 8 دانشگاه دولتی و 2 دانشگاه خصوصی.

اقتصاد
بولیوی با وجود بر خورداری از منابع غنی طبیعی مانند نفت و قلع، کشور نسبتا فقیری است و فقدان سرمایه گذاری ، بی ثباتی سیاسی و هزینه سنگین استخراج توسعه را عقب نگه داشته است. مواد غذایی برای مصرف داخلی (سیب زمینی و ذرت) و همچنین محصولات صادراتی (نیشکر و پنبه) تولید می کند. کشت کوکا ( منبع کوکائین ) موجب نگرانی است.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :