دیدنی های بولیوی، جاذبه های گردشگری بولیوی
دیدنی های بولیوی,بولیوی,مناطق دیدنی بولیوی,جاذبه های گردشگری بولیوی,مراکز گردشگری بولیوی,اماکن دیدنی بولیوی,کشور بولیوی,دیدنی های کشور بولیوی,جاذبه های بولیوی,د

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور بولیوی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

بولیوی کشوری در آمریکای جنوبی است که نیمی از ساکنان آن را سرخ پوستان تشکیل میدهند. برای سفر به این کشور در ابتدا باید به طورکامل آن را بشناسید. پس با آکاایران همراه شوید.

Bolivia - بولیوی

پرچم کشور بولیوی

کشور بولیوی

نقشه سیاسی کشور

کشور بولیوی

نقشه جغرافیایی کشور بولیوی

درباره کشور بولیوی

اطلاعات کلی کشور بولیوی

پایتخت: لاپاز (پایتخت اداری)،سوکره ( پایتخت قانونی) 

نوع حکومت: جمهوری

مذهب: کاتولیک رومی (رسمی) 

زبان رسمی: اسپانیایی (رسمی 55%)، کچوا(5%)، آیمارا(22%). 

واحد پول: بولیویانو(boliviano)

امید طول عمر: 53/1 سال 

جمعیت: 8,724,156نفر(July 2004 est) 

به نقل از آکاایران، بولیوی با نام رسمی جمهوری بولیوی کشوری محصور در خشکی، در مرکز آمریکای جنوبی است. پایتخت آن به طور رسمی و در قانون اساسی شهر سوکره ذکر شده اما دولت این کشور در شهر لاپاز مستقر است. جمعیت بولیوی ۱۰ میلیون نفر و زبان های رسمی آن اسپانیایی، کچوآ، آیمارا و ۳۴ زبان دیگر بومی است.

جغرافیا

بولیوی کشوریست که در خشکی محصور شده است و ارتباطش با اقیانوس آرام را در جنگ آرام در سال ۱۸۷۹ از دست داد.کوههای آند به دو سلسه موازی منقسم است که در میانشان گودال مواج وسیعی (التی پلاتو) است که در آن دریاچه تی تی کا کا مرتفع ترین دریاچه قابل کشتیرانی جهان جای دارد. در شرق و شمال شرق کشور زمینهای کم ارتفاع پهناوری هست که در آن جنگلهای بارانی (للانوس) ، جلگه های نیمه استوایی و علفزار های نیم کم آب , (چاکو) قرار دارد. بولیوی با مساحت (۵۸۰/۰۹۸/۱ کیلومتر مربع بیست و هشتمین کشور پهناور جهان است (پس از اتیوپی) وسعت آن تقریباً برابر موریتانی و تا حدودی برابر ایالت تگزاس ایالات متحده است.

بارندگی در جنوب غرب نا چیز و در شمال شرق سنگین است. دما نسبت به ارتفاع از قله های سرد آند و آلتی پلانوس خنک و بادخیز تا شمال شرقی استوایی متغیر است.

شهرهای مهم: سانتاکروز, کوچابامبا, اورورو, پوتوسی, تاریخا 
مساحت: 1,098,580 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد 
مختصات جغرافیایی: 17 درجه جنوبی و 65 درجه غربی 

تاریخ

طی سه جنگ ویرانگر – جنگ پاسیفیک (1879 تا 1883) در کنار پرو و بر ضد شیلی ، و در جنگهای چاکو (از 1928 تا 1930 و 1933 تا 1935) با پاراگوئه – بولیوی زیانهای بزرگ انسانی و ارضی را متحمل شد. این کشور طی بیشتر تاریخ پس از استقلالش دستخوش بی ثباتی سیاسی و شاهد روی کار آمدن سلسله ای از دولتهای نظامی و فیر نظامی بوده است .با این حال از1982 بولیوی دولتهای منتخب مردم داشته است.پیش از استعمار اروپاییان منطقه کنونی بولیوی بخشی از امپراتوری سرخ پوستان اینکا بود. امپراتوری اسپانیا در سده شانزدهم این منطقه را تسخیر کرد و در خلال دوران استعماری اسپانیا، این سرزمین «پروی علیا» نام داشت و جزو قلمروینایب السلطنه پرو به شمار می آمد، قلمرویی که بیشتر مستعمرات اسپانیا در آمریکای جنوبی را در بر می گرفت.

حکومت و سیاست

 رئیس جمهور ( که کابینه انتصاب می کند) و مجلس سنا با 27 عضو و مجلس نمایندگان با 130 عضو برای دوره ای چهار ساله با رای تمامی افراد بالغ انتخاب می شوند. قانون اساسی نوشته شده در ۱۹۶۷، که در سال ۱۹۹۴ اصلاح شده است. باعث ایجاد توازن بین قوای مجریه، قانونگذاری و قضاییه است. هر چند به نظر می رسد که قوه مجریه بر کنگره تسلط داشته باشد که کار این کنگره مباحثه و تصویب کردن قوانینی است که دولت ابداع کرده است. 

قوه قضائیه که از دادگاه اعظم بولیوی و سایر دادگاه های کوچک تر تشکیل شده است؛ دچار فساد و ناکار آمدی بوده است. با اصلاح قانون اساسی در سال ۱۹۹۴، و وضع قوانین جدید،دولت اصلاحات بنیانی را در سیستم قضایی ایجاد کرده است.

اقتصاد

بولیوی با وجود بر خورداری از منابع غنی طبیعی مانند نفت و قلع، کشور نسبتا فقیری است و فقدان سرمایه کذاری ، بی ثباتی سیاسی و هزینه سنگین استخراج توسعه را عقب نگه داشته است. بولیوی پس از گویانا فقیرترین کشور آمریکایی جنوبی است و کارشناسان قوانین امپریالیستی نیروهای خارجی را از زمان کشف قاره آمریکا، عامل این وضعیت می دانند. هر چند این کشور از نظر منابع طبیعی غنی است و گاهی به کنایه به آن "خری نشسته بر روی معدن طلاً اطلاق می کنند.

غیر از معادن مشهورش که توسط امپراتوری اینکا و بعدها توسط اسپانیاردها مورد بهره برداری بود، بولیوی دارای دومین میدان گاز طبیعی در آمریکای جنوبی پس از ونزوئلا است. علاوه بر این، معرق ال موتون در استان سانتاکروز، %۷۰ آهن و منیزیوم دنیا را تأمین می کند.مواد غذایی برای مصرف داخلی (سیب زمینی و ذرت) و همچنین محصولات صادراتی (نیشکر و پنبه) تولید می کند. کشت کوکا ( منبع کوکائین ) موجب نگرانی است.

 

دراین بخش، آکاایران مناطق دیدنی کشور بولیوی را آماده کرده است. با ماهمراه شوید.

سالار اویونی (salar de uyuni)

دیدنی های بولیوی

کشور بولیوی

مناطق گردشگری بولیوی

مناطق دیدنی بولیوی

 

تیاهوناکو (tiahuanaco)

دیدنی های بولیوی

درباره کشور بولیوی

کشور بولیوی

مناطق دیدنی بولیوی

 

بازار جادوگران (the witches market)

مناطق دیدنی بولیوی

درباره کشور بولیوی

کشور بولیوی

 

کریستودلاکونکوردیا (cristo de la concordia)

مناطق دیدنی بولیوی

دیدنی های بولیوی

درباره کشور بولیوی

مناطق دیدنی بولیوی

 

پارک ملی آمبورو (amboro national park)

درباره کشور بولیوی

مناطق گردشگری بولیوی

اماکن دیدنی بولیوی

 

پلازاموریلو (plaza murillo)

دیدنی های بولیوی

درباره کشور بولیوی

اماکن دیدنی بولیوی

مناطق گردشگری بولیوی

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور بولیوی لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

گردآوری: جهانگری آکا

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی