لس آنجلس آمریکا
بزرگترین شهر ایالت کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا و دومین, جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های لس آنجلس آمریکا و کوههای راکی ,جاذبه های لس آنجلس آمر

 

 

لس‌آنجلس

لُس‌آنجـِلِس (به انگلیسی: Los Angeles که [lɒs ˈændʒəˌlɪs] تلفظ می‌شود و به اسپانیایی [los ˈaŋxeles] لس آنخلس خوانده می‌شود) بزرگترین شهر ایالت کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا و دومین شهر پرجمعیت ایالات متحده آمریکا پس از نیویورک است. اغلب به صورت خلاصه LA و با لقب شهر فرشتگان یاد می‌شود.جمعیت لس آنجلس ۳٫۸ملیون نفر تخمین زده می‌شود و در مساحتی بالغ بر ۱۲۹۰٫۶ کیلومتر مربع از جنوب کالیفرنیا گسترده شده‌است. کلان شهر لس آنجلس خانهٔ نزدیک به ۱۲٫۹ ملیون ساکن می‌باشد.


تاریخچه

چهارم سپتامبر سالروز استقرار ۴۴ مهاجر اسپانیایی زبان در «دره دود» در جوار یک دهکده سرخپوستی در جنوب کالیفرنیا در سال ۱۷۸۱ است که نامش را لس آنجلس گزاشتند.

لس انجلس در ۱۷۸۱ توسط فرماندار اسپانیایی فیلیپ د"نو ایجاد شد. او ابتدا این شهر را «El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Angeles de Porciúncula» به معنای «روستای بانوی ما ،ملکه فرشتگان پورسی اونکالا» نامید.

لس آنجلس که در زبان اسپانیایی معنای «شهر فرشتگان» را دارد از شهرهای غربی کشور آمریکا است. این شهر شمار فراوانی مهاجر از تمام نقاط جهان را در خود گنجانده‌است که ایرانیان مقیم آمریکا یکی از این گروه‌ها هستند.

شهر لس‌آنجلس در سال‌های ۱۹۳۲ و ۱۹۸۴ میزبان بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۳۲ و بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۸۴ بود. این شهر در آخرین آمارها مساحتی برابر ۴۸۰۰ کیلومتر داشته و سومین شهر بزرگ دنیا بعد از نیویورک و توکیو می باشد.


مراکز علمی و فرهنگی


علاوه بر هالیوود که مرکز صنعت هنر هفتم آمریکا می‌باشد، لس آنجلس دارای تعدد مناسبی از مراکز فرهنگی و علمی می‌باشد. مرکز گتی، یکی از مراکز هنری و فرهنگی معروف جهان در این شهر واقع شده، و رصدخانه تاریخی گریفیتس و لس‌آنجلس فیلهارمونیک نیز گردشگران بسیاری را همه ساله حول خود جذب می‌کنند.

آزمایشگاه پیشرانه جت یکی از مراکز مهم ناسا به شمار می‌رود. سه شعبه از سامانهٔ دانشگاه کالیفرنیا (دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس، دانشگاه کالیفرنیا در ایرواین، و دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید) در منطقهٔ لس آنجلس قرار دارند. و مدرسه عالی نیروی دریایی، موسسه فناوری کالیفرنیا، و دانشگاه جنوب کالیفرنیا در این میان دارای شهرت زیادی در سطح کشور هستند.

در میان مراکز دانشگاهی سامانهٔ دانشگاه ایالتی کالیفرنیا که در منطقه لس آنجلس قرار دارند نیز می‌توان به موسسات زیر اشاره کرد:

* دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لانگ بیچ
* دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس آنجلس
* دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در چنل آیلند
* دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سن برناردینو
* دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در دومینگوئزهیلز
* دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در نورتریج
* دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در فولرتون
منبع:ویکی پدیا

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :