مناره و بقایای باستانی جم در افغانستان - آکا
مناره جم در افغانستان ویژگی های مناره جم تصاویر مناره جم,عکس مناره جم, نقش مناره جم,افغانستان,جاذبه های گردشگری افغانستان,مناره و بقایای باستانی جم ,افغانستان


 

این مقاله راجع به قدمت وهنر و معماری مربوط به مناره و بقایای باستانی جم, مناره جم در افغانستان, ویژگی های مناره جم,افغانستان

 

مکان جغرافیایی مناره جم
این مناره که در ارتفاع 1،900 متری از سطح دریا و دور از هر شهری قرار دارد ، در داخل دره‌ای ناهموار در قلب استان غور جای گرفته است. این مناره که قدمت آن به قرن دوازدهم میلادی باز می‌گردد ، احتمالاً به مناسبت یک پیروزی بزرگ سلاطین غوری پایه‌ریزی شد. جم به احتمال زیاد، محل اقامت تابستانی امپراتوران غور بوده و احتمالاً نشان‌دهنده محل شهر باستانی فیروزکوه، پایتخت سلسله غوریان، می‌باشد.

این مناره، یکی از چند بنای تاریخی ای است که به خوبی حفظ شده و این امر نشان دهنده خلاقیت‌های هنری استثنایی و تسلط بر مهندسی ساختمانی در آن زمان بوده است. قسمت خارجی مناره به طور کامل با دکوراسیون هندسی دقیقی که روی آجرکاری‌های خشن اصلی را گرفته است تزئین شده است.

مابقی برج‌ها و قصرهای منطقه مسکونی غورها، در قسمت مقابل کرانه رودخانه، در قسمت شمال مناره و در ارتفاعات کوه قرار دارد. به علاوه، نشانه‌هایی از استحکامات نظامی در قسمت شرقی مناره نیز دیده می‌شود و این تصور را در انسان ایجاد می‌کند که مناره به وسیله استحکامات نظامی مورد محافظت قرار می‌گرفته است.از زمان ساخت مناره، هیچ‌گونه عملیات بازسازی و یا تعمیر اساسی ای برای مناره انجام گرفته نشده است.

  

مناره و بقایای باستانی جم, مناره جم در افغانستان, ویژگی های مناره جم,افغانستان

 

منبع:wiki.5040.ir

گردآوری جهان شناسی آکاایران
منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :