دیدنی های عراق، جاذبه های گردشگری عراق
دیدنی های عراق,عراق,مناطق دیدنی عراق,جاذبه های گردشگری عراق,مراکز گردشگری عراق,اماکن دیدنی عراق,کشور عراق,دیدنی های کشور عراق,جاذبه های عراق,درباره کشور عراق

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور عراق را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Iraq - عراق

پرچم کشور عراق

اماکن دیدنی عراق

نقشه سیاسی کشور عراق

اماکن دیدنی عراق

نقشه جغرافیایی کشور

مناطق گردشگری عراق

اطلاعات کلی کشور عراق

پایتخت: بغداد 

نوع حکومت: جمهوری 

مذهب: اسلام سنی (41%) ، اسلام شیعه (51%) و اقلیت کوچک مسیحی 

زبان رسمی: عربی (رسمی ؛ 80%) ، کردی (19%)

واحد پول: دینار جدید عراق 

امید طول عمر: 64سال

جمعیت: 25,374,691 نفر (July 2004 est.) 

عراق کشوری در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا است. پایتخت عراق شهر بغداد است. این کشور از جنوب با عربستان سعودی و کویت، از غرب با اردن وسوریه، از شرق با ایران و از شمال با ترکیه همسایه است. عراق در منطقه جنوب خود، مرز آبی کوچکی با خلیج فارس دارد و دو رود مشهور دجله و فرات که منشأ تمدن های باستانی میان رودان (بین النهرین) در طول تاریخ کهن این کشورند از شمال کشور به جنوب آن روان هستند و با پیوستن به رود کارون، اروندرود را تشکیل می دهند و به خلیج فارس می ریزند.

جغرافیا

آبگیرهای رودهای دجله و فرات بیشترین زمین قابل کاشت و اکثر جمعیت را در بر دارد . بیابان جنوب غربی تقریباً نصف مساحت عراق را پوشانده است. بخش بزرگ عراق صحرا است اما مناطق مابین دو رود دجله و فرات حاصلخیز است. این رودها سالانه ۶۰ میلیون متر مکعب لای را بهدلتا حمل می کنند. قسمت های شمالی کشور عمدتاً کوهستانی است و بلندترین قلهٔ آن حاجی عمران (شیخا دار) (هم مرز با بلندی های پیرانشهر ایران) با ارتفاع ۳۶۱۱ متر است. عراق مرز ساحلی کوچکی به طول ۵۸ کیلومتر با خلیج فارس دارد. 

شهرهای مهم: بصره, موصل, اربیل, سلیمانیه, نجف,کربلا 
مساحت: 437,072 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 58کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 33 درجه شمالی و 44 درجه شرقی 

آب و هوا

تابستانهای با دمای بیش از 40 درجه ی سانتیگراد خشک و بسیار گرم است . بیشتر بارندگی – از 100 میلی متر در بیابان تا 1000 میلی متر در کوه ها – در زمستان است.  مناطق کوهستانی شمال اغلب از زمستان های سرد با بارش برف و باران برخوردار است که گاهی موجب طغیان رودخانه ها می شود. به طور معمول بارندگی در این کشور کم است. در بیشتر مناطق سالانه کمتر از ۲۵۰ میلی لیتر بارش وجود دارد. این بارش ها هم بیشتر در زمستان رخ می دهد. باران های تابستانی به جز در شمال بسیار به ندرت اتفاق می افتند.

تاریخ

 عراق از حدود ۱۰٬۰۰۰ سال پیش از میلاد (به همراه آسیای صغیر و سرزمین شام) یکی از مراکز فرهنگ پیش نوسنگی نژاد قفقازی(نوسنگی پیش ازسفال آ.) شناخته می شود که در آن برای نخستین بار کشاورزی و گله داری پدید آمد. دوره ی نوسنگی بعدی (نوسنگی پیش ازسفال ب.) در این منطقه با خانه های مستطیلی قابل تشخیص است. مردم در زمان نوسنگی پیش ازسفال از ظروف سنگی، سنگ گچ و آهک استفاده می کردند. در این منطقه ابزارهای ساخته شده از مواد آتشفشانی مربوط به آناتولی یافت شده که مدرکی دال بر وجود روابط تجاری ابتدایی می باشد.  صدام حسین طی ماه های مارس و آوریل – در حالی که جنوب عراق در اشغال نیروهای ائتلافی بود – به سرکوبی شورشهای شیعیان جنوب و کردهای شمال کشور پرداخت . کوششهای بین المللی برای تغذیه و حفاظت بیش از 1.000.000 آواره ی کُرد و شیعه ، که بسیاری از آنان به ایران و ترکیه فرار کردند ، به مورد اجرا گذاشته شد . به رغم اجبار قبول بازرسی سازمان ملل متحد از تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی و توان هسته ای کشور ، صدام حسین همچنان از قبول تقاضای سازمان ملل در مورد خلع سلاح و به رسمیت شناختن مرز کویت سر باز زد . در سال 2002 میلادی به بهانه داشتن تسلیحات هسته ای ایالات متحده به عراق حمله نمود و رژیم بعث سرنگون گردید و دولت جدید به روی کار آمد.

حکومت و سیاست

 دولت فدرال عراق تحت قانون اساسی فعلی به شکل یک جمهوری فدرالی دموکراتیک پارلمانی اسلامی تعریف می شود. دولت فدرال مشتمل بر قوای مجریه، مقننه و قضاییه و کمیسیون های مستقل متعدد دیگر است. جدای از دولت فدرال مناطق (مشتمل بر چند استان)، استان ها و بخش هایی وجود دارند که طبق قانون دارای اختیاراتی هستند. مجمع ملی 250 نفره برای دوره ای چهار ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می گردد . شورای فرماندهی انقلاب رئیس جمهور را تعیین می کند و او هم شورای وزیران را انتصاب می کند .

اقتصاد

یک سوم نیروی کار در بخش کشاورزی اشتغال دارد . در زمینهای آبیاری شده ی آبگیرهای دجله و فرات غلات و میوه برای مصرف داخلی و خرما برای صادرات تولید می شود . عراق به ذخایر سرشار نفتش وابسته است ، ولی به خاطر تحریم بین المللی (1990) صادرات متوقف شد . اقتصاد عراق در جنگ اول خلیج فارس بر ضد ایران به سختی صدمه دید ، و در جنگ دوم خلیج فارس ویران گشت. صادرات نفت از گذشته نقش اصلی را در اقتصاد عراق بر عهده داشته به طوری که ۹۵٪ از درآمد خارجی این کشور را تشکیل می دهد.

واحد پول رسمی عراق دینار است. حکومت ائتلاف موقت با کمک شرکت دلارو اسکناس و سکه های جدیدی بر اساس آخرین فنون ضدجعل چاپ و ضرب کرد

مردم

عراق کشوری است با قومیت های گوناگون و ساکنان آن را عرب، کرد،لر ترکمن، آشوری، کلدانی، مندایی و صابئین و غیره تشکیل می دهند. کردها در نواحی شمال و شمال شرقی عراق که به کردستان عراق مشهور است زندگی می کنند و از لحاظفرهنگی. زبانی و طرز پوشش با عرب ها متفاوتند و لرها در شرق کشور در استان های واسط،دیاله،میسان سکونت دارند .

 

مناطق دیدنی کشور عراق

حرم امام حسین (ع) (imam husayn shrine)

مناطق گردشگری عراق

درباره کشور عراق

درباره کشور عراق

کشور عراق

کشور عراق

 

حرم امام علی (ع( (imam ali mosque iraq)

اماکن دیدنی عراق

اماکن دیدنی عراق

مناطق دیدنی عراق

مناطق گردشگری عراق

 

موزه ملی عراق (national museum of iraq)

دیدنی های عراق

درباره کشور عراق

اماکن دیدنی عراق

مناطق گردشگری عراق

کشور عراق

کشور عراق

 

زیگورات (iraq ziggurat of ur)

اماکن دیدنی عراق

درباره کشور عراق

درباره کشور عراق

کشور عراق

 

بنای تاریخی شهید القاعده (al-shaheed monument)

مناطق گردشگری عراق

دیدنی های عراق

مناطق گردشگری عراق

مناطق گردشگری عراق

دیدنی های عراق

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور عراق لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :