قطر
شرق شبه‌جزیره عربستان در خاورمیانه,رشد سالانه جمعیت در قطر ۲ ۵ درصد,کشوری عربی,قطر,خاکی با عربستان سعودی,جنوبی خلیج فارس,دریایی با کشورهای بحرین و امارات متحده


دولت قَطَر ، نام کشوری عربی است در جنوب غربی قاره آسیا و در شرق شبه‌جزیره عربستان، در خاورمیانه و در بخش جنوبی خلیج فارس واقع شده‌است. دولت قَطَر خود شبه‌جزیره‌ای کوچک‌تر واقع در شبه جزیره عربستان است که خلیج فارس آن را از غرب و شمال و شرق دربر گرفته‌است. پایتخت آن ، دوحه است که دارای حدود مشترک خاکی با عربستان سعودی، وحدود دریایی با کشورهای بحرین و امارات متحده عربی دارد.

زبان رسمی این کشور عربی، دین رسمی آن اسلام ، واحد پول آن ریال و مساحت آن ۴۳۵/۱۱ کیلومتر مربع است.

تاریخ

قطر یکی از چندین امیرنشین تازه‌بنیاد واقع در شبه‌جزیره عربستان است. منطقه قطر از دیرباز بخشی از شاهنشاهی ایران بوده است . (بویژه در زمان ساسانیان) . در بسیاری از دوره‌های باستانی همه کرانه جنوبی خلیج فارس بخشی از ایران بوده توسط ساتراپ‌های ایرانی اداره می‌شد. در تاریخ معاصر قطر توسط ترکان عثمانی، انگلیسی‌ها و بحرین اداره شده و در ۳ سپتامبر ۱۹۷۱ به استقلال رسید. در آن دوره بسیاری از امیرنشین‌های منطقه جذب عربستان سعودی یا امارات متحده عربی شدند ولی قطر از این روند جدا ماند

جمعیت

جمعیت قطر ۵۲۲،۰۲۳ (سرشماری ۱۹۹۷) نفر است. رشد سالانه جمعیت در قطر ۲/۵ درصد است. کمتر از یک‌سوم جمعیت قطر را قطری‌های اصیل تشکیل می‌دهند.

وضعیت سیاسی

امیر کنونی قطر ، از زیرک ترین سیاست‌مداران منطقه خاورمیانه است که توانسته ظرف چند سال نام قطر را به سبب تیز هوشی و همچنین منابع غنی نفت و گاز ، در منطقه و جهان پر آوازه کند .

جغرافیا

شبه جزیره قطر از شمال شرق عربستان به داخل خلیج فارس گسترده شده‌است. خاک این کشور، مسطح بوده، و از یک صحرای خشک تشکیل گردیده‌است. شهرهای قطر عبارت‌اند از وکره، خور، دخان، زباره، شمال، مسیعید، رأس لفان. شهر جدیدی به نام لوسیل و شهرکی جزیره‌ای به نام مروارید قطر نیز در این کشور در دست ساخت است.

اقتصاد

منبع در آمد ارزی کشور، صادرات نفت و گاز می‌باشد. قطر سومین کشور دارنده ذخایر گاز پس از روسیه و ایران می‌باشد و ذخیرهٔ گازی اش، برای ۲۰۰ سال آینده کافی تخمین زده شده است. اما بعلت پیش دستی در بهره برداری از پارس جنوبی ، نسبت به ایران ، توانست که رشد سریع اقتصادی را شاهد باشد . قطر عضو سازمان اپک نیز است.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی