دیدنی های قزاقستان، جاذبه های گردشگری قزاقستان
دیدنی های قزاقستان,قزاقستان,مناطق دیدنی قزاقستان,جاذبه های گردشگری قزاقستان,مراکز گردشگری قزاقستان,اماکن دیدنی قزاقستان,کشور قزاقستان,دیدنی های کشور قزاقستان,جا

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور قزاقستان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Kazakhstan - قزاقستان

پرچم کشور قزاقستان

مناطق دیدنی قزاقستان

نقشه سیاسی کشور قزاقستان

کشور قزاقستان

نقشه جغرافیایی کشور

مناطق دیدنی قزاقستان

اطلاعات کلی کشور  قزاقستان

پایتخت: آلماآتا 

نوع حکومت: جمهوری 

مذهب: اکثریت اسلام سنی ، اقلیت ارتودوکس روسی 

زبان رسمی: قزاقی (40%) ، روسی (38% ) ، آلمانی (6%) ، اوکراینی (5%) 

واحد پول: تنگه(Tengeh) 

امید طول عمر: 62سال 

جمعیت: 15,143,704 نفر (July 2004 est.) 

قزاقستان کشوری است در آسیای میانه. پایتخت این کشور در سال ۱۹۹۸ از آلماتی در جنوب که بزرگ ترین شهر کشور است به آستانه در شمال منتقل شد. آستانه، پایتخت کنونی قزاقستان شهری است بسیار سرد و بادخیز که دمای هوا در زمستان در آن به منفی ۴۰ درجه می رسد. گروه هایی از ملی گرایان روس در روسیه و داخل قزاقستان دعوی الحاق مجدد شمال قزاقستان به روسیه را داشتند، و این یکی از انگیزه های رئیس جمهوری قزاقستان برای انتقال پایتخت به شهری در مرکز کشور و نزدیک به روسیه بود و این امر باعث شد که شمار زیادی از قزاق ها به این شهر منتقل و این دعوی به خودی خود خاموش شود.

جغرافیا

قزاقستان از شمال با روسیه، از شرق با چین، در جنوب شرقی با قرقیزستان، در جنوب با ازبکستان و در جنوب غربی باترکمنستان همسایه است. سواحل شمال شرقی دریای خزر در خاک این کشور قرار دارد.قزاقستان متشکل است از تختال کم ارتفاع (استپ) وسیعی در وسط آسیای میانه . در غرب جلگه های مجاور دریای خزرتا کمتر از سطح دریا ارتفاع دارد . ارتفاعات شامل رشته تپه هایی در شمال وسلسله کوهستانی شامل تین شان در جنوب و شرق است . قله خان تِنگری با 6.398 متر ارتفاع بلندترین نقطه ی کشور است . قزاقستان چندین دریاچه ی نمک دارد ، از جمله دریاچه ی آرال که به دلیل استفاده ی بیش از اندازه از آب رودهای منتهی به آن در حال کوچک شدن است . بیابانها شامل صحرای قیزیل قوم در شمال کشور ، قره قوم در مرکز و بارسوکی در شمال است. دشت قزاق با مساحت ۸۰۴۵۰۰ کیلومتر مربع یک سوم کشور را دربر می گیرد و بزرگ ترین منطقه خشک استپی در جهان است. علفزارها و شنزارهای گسترده شاخصه این دشت هستند.

تاریخ

ساکنان اصلی منطقه امروزی قزاقستان از اقوام ایرانی تبار اسکیت بودند.[۲] مردمان ترک تبار از سده ‍پنجم به این سو آغاز به نفوذ و کوچ در منطقه کردند. در 1882 و 1848 روسیه تسخیر اراضی قزاقستان را به پایان رساند . طی دوران تزاری اسکان کشاورزان روسی در استپها در حد وسیعی صورت گرفت ، ولی سلطه ی روسیه مورد انزجار بود و طی جنگ جهانی اول قزاقان شورش بزرگی به راه انداختند . پس از انقلاب روسیه ، ملی گرایانِ قزاق دولت محلی تشکیل دادند و قزاقستان در تاریخ ۱۶ دسامبر ۱۹۹۱ آخرین جمهوری شوروی بود که اعلام استقلال کرد.

حکومت و سیاست

حکومت قزاقستان دمکراتیک و از نوع جمهوری ریاستی است. رئیس جمهور در راس کشور و دولت قرار دارد. قدرت اجرایی دست دولت بوده و قدرت قانونی دست پارلمان می باشد.مجلس قانونگذاری 510 نفره و رئیس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می شوند . رئیس جمهور ، نخست وزیر و کابینه ی وزیران را انتصاب می کند . قرار است قانون اساسی جدیدی تدوین شود. رهبر زمان کمونیسم قزاقستان یعنی نورسلطان نظربایف پس از استقلال به ریاست جمهوری قزاقستان رسید و هم چنان در این منصب باقی مانده است.

اقتصاد

قزاقستان از عرضه کنندگان عمده ی مواد غذایی و مواد خام برای صنایع دیگر جمهوریهای شوروی سابق ، به ویژه روسیه است . انتقال به اقتصاد بازار هنوز آنچنان که باید شروع نشده است . قریب به نیمی از نیروی کار در بخش کشاورزی اشتغال دارند . مزارع بزرگ اشتراکی بر بروی استپهای شمال ، یک سوم برداشت غلات شوروی سابق را تأمین می کردند . اقتصاد این کشور تا حد زیادی به بخش کشاورزی متکی است. قزاقستان بیشترین تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه را در میان جمهوریهای تازه استقلال یافته دارد و نیز از اعضای مهم سازمان همکاری شانگهای است. دیگر جنبه های این بخش شامل پرورش گوسفند , خوراک دام , میوه , سبزی و برنج است .  تخمین زده می شود که قزاقستان صاحب دومین منابع بزرگ در اورانیوم، کروم، روی و سرب و سومین در منگنز، چهارمین در مس و در مورد زغال سنگ، آهن و طلا نیز در بین ۱۰ کشور اول دنیا قرار می گیرد. و همچنین یازدهمین منابع بزرگ هم در نفت و هم در گاز طبیعی را در اختیار دارد.

 

مناطق دیدنی کشور قزاقستان

بیترک (bayterek kazakhstan)

مناطق دیدنی قزاقستان

دیدنی های قزاقستان

اماکن دیدنی قزاقستان

مناطق دیدنی قزاقستان

 

کلیسای جامع آلماتی (ascension cathedral almaty)

 

مناطق گردشگری قزاقستان

 

کشور قزاقستان

 

مناطق دیدنی قزاقستان

 

مناطق دیدنی قزاقستان

درباره کشور قزاقستان

 

مدئو (medeo almaty)

مناطق دیدنی قزاقستان

اماکن دیدنی قزاقستان

کشور قزاقستان

 

کاخ صلح و آشتی (palace of peace and reconciliation)

مناطق دیدنی قزاقستان

کشور قزاقستان

مناطق گردشگری قزاقستان

مناطق گردشگری قزاقستان

 

مرکز سرگرمی شاطیرخان (khan shatyr entertainment center)

اماکن دیدنی قزاقستان

اماکن دیدنی قزاقستان

مناطق دیدنی قزاقستان

دیدنی های قزاقستان

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور قزاقستان لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

دیدنی های افریقای مرکزی،جاذبه های گردشگری افریقای مرکزی

دیدنی های افریقای مرکزی،جاذبه های گردشگری افریقای مرکزی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دیدنی های جهان ,دیدنی های افریقای مرکزی ,جاذبه های افریقای مرکزی ,مراکز گردشگری افریقای مرکزی ,مساحت افریقای مرکزی ,نقشه افریقای مرکزی ,طبیعت زیبای افریقای مرکزی ,جاذبه های گردشگری افریقای مرکزی ,مکا
صفحه 1 از 1
منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :