ارتش سفالین امپراتور چینی + تصاویر
آخرین امپراتور چین,امپراتوری چین,امپراتور مغول چین,اولین امپراتور چین,امپراتور چین,امپراتور چین در زمان مارکوپولو,نخستین امپراطور چین,امپراتوران چین,امپراتوری چ

هنر سفال و سفالگری که از قدیمی ترین هنرهای دستی بشر به شمار می رود، در چین سابقه ای طولانی دارد اما 29 مارس 1974 زمانی که تعدادی از کشاورزان استان «شان شی» در منطقه شی آن قصد حفر چاه آبی را داشتند، نمی دانستند که با بزرگترین گنجینه این هنر درست در 5/1 کیلومتری مقبره چین شی هوان مواجه خواهند شد.


گنجینه ای که متشکل از تندیس هزاران سرباز، اسب، ارابه و سواره نظام است. در منطق شی آن پیش از کشف گنجینه عظیم ارتش سفالین همواره آثاری از سفالگری مشاهده شده اما گستردگی و عظمت این کشف در آن زمان با شگفتی فراوانی همراه بود. در این مجموعه عظیم، مجسمه 8 هزار سرباز، 130 ارابه، 520 اسب و 150 اسب سواره نظام همه در اندازه های واقعی وجود دارد. از آنجا که این ارتش در نزدیکی مقبره چین شی هوان واقع شده است تصور می شود همه آن ها متعلق به یک مجموعه بوده باشند.

 

 

امپراتور چین,امپراتور چین در زمان مارکوپولو,امپراتوری چین

 افسانه ها نیز حاکی از آن است که امپراتور چین,امپراتور چین در زمان مارکوپولو,امپراتوری چین

 به این ترتیب مکانی که زمانی قصرها، برج ها و باروها و مقبره و ارتش سفالین وجود داشت ناگهان به طور کامل محو و از خاطره ها زدوده شد و به جای آن یک هرم خاکی قرار گرفت که همه مجموعه را در خود جای داده است. البته مقبره اصلی هنوز از زیر خاک خارج نشده است. زیرا این نگرانی وجود دارد که اشیای گرانبهای آن آسیب ببینند. به عنوان نمونه نقاشی هایی که روی مجسمه های ارتش سفالین کشیده شده بود بعد از اکتشاف به مرور زمان شروع به پوسته شدن و ریخته شدن کرد. به همین علت پیش بینی می شود که نقاشی های مشابه در مقبره نیز فقط 4 دقیقه پس از اکتشاف در مجاورت هوای خشک منطقه از بین برود.

بر این اساس دولت چین اجازه بازدید از این منطقه را به کسی نمی دهد و فقط چند تن از مقامات خارجی همچون ملکه الیزابت موفق به بازدید از این مجموعه شده اند و فقط تعدادی عکس و ویدیو از این مجموعه در اختیار عموم قرار دارد. براساس اطلاعات داده شده این مجموعه از 4 سرسرای اصلی تشکیل شده است.

 

 

امپراتور چین,امپراتور چین در زمان مارکوپولو,امپراتوری چین

 نخستین سرسراها که در عمق 7 متری زمین قرار گرفته است 230 متر طول و 62 متر عرض دارد و از 11 راهروی کوچکتر تشکیل شده است. در این سرسرا 6 هزار سرباز سفالین دیده می شود. دومین سرسرا به ارابه ها و سربازانی اختصاص دارد که تصور می شود سربازان گارد سلطنتی هستند. در سومین سرسرا نیز افسران ارشد دیده می شوند. اما سرسرای چهارم کاملاً خالی است و به نظر می رسد سازندگان، آن را نیمه کاره رها کرده اند. به جز آثار سفالی سلاح هایی مانند شمشیر، نیزه، کلاهخود و زره نیز در مجموعه کشف شده است. بعضی از شمشیرها هنوز هم کاملاً برنده هستند. یکی از اشیای جالب توجه برای باستان شناسان در این مجموعه ارابه ها هستند.

منبع: روزنامه ایران

گردآوری جهان شناسی آکاایران
گردآوری جهان شناسی آکاایران
منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :