کامبوج
کشور برابر,کشور کامبوج با مساحت,کشورهای تایلند, جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های کامبوج ,جاذبه های کامبوج ,مراکز گردشگری کامبوج ,مساحت کامبوج ,

 

ب - ساختار حکومتی

کامبوج دارای حکومت مشروطه سلطنتی میباشد که در این ساختار پادشاه شخص اول و رئیس تشریفاتی کشور، مشروع ، مورد احترام عامه ، سمبل و شاخص وحدت ملی کشور بشمار می آید.

نخست وزیر رئیس حکومت میباشد که از بین نمایندگان مجلس ملی و با رای نمایندگان انتخاب می شود. حزب دارای اکثریت کرسیهای مجلس ، نخست وزیر را انتخاب مینماید.

کابینه کامبوج دارای 24 عضو میباشد که بین احزاب تشکیل دهنده ائتلاف تقسیم شده است . در این ساختار برخی از وزارتخانه های مهم نظیر وزارت دفاع و کشور دارای دو وزیر میباشد.

سایر سمت های مهم حکومتی نظیر ریاست مجالس و معاونین آنها بین احزاب تشکیل دهنده ائتلاف تقسیم میبشود. در حکومت کامبوج ارتش نقش برجسته ای نداشته و دولت برنامه تعدیل نیروهای نظامی و جمع آوری سلاح را دریافت کمک های خارجی را در دست اجرا دارد.

پ- اوضاع اقتصادی

پس از تشکیل دولت ائتلافی در سال 1998 اوضاع کشور روبه بهبودی نهاده و با بازگشت آرامش توام با توجه کشورهای خارجی و همچنین عضویت این کشور در اتحادیه آسه آن و حضور سرمایه گذاران موجب تحکیم یافتن پایه های لرزان اقتصادشد. بخش اعظم بودجه کشور از محل کمکهای خارجی ( حدودا 650 میلیون دلار در سال ) تامین میگردد.

کشور کامبوج با مساحت 181040 کیلومتر مربع در منطقه جنوبشرق آسیا در همسایگی کشورهای تایلند ، ویتنام و لائوس قرار دارد . از مجموع مساحت این کشور 176520 کیلومتر مربع آن را زمین و 4520 کیلومتر مربع آنرا آب تشکیل داده است . کامبوج دارای 1228 کیلومتر مرز مشترک با کشور ویتنام ، 803 کیلومتر با تایلند و 451 کیلومتر با لائوس می باشد . این کشور همچنین دارای 443 کیلومتر خط ساحلی در خلیج تایلند می باشد .

اساساً کامبوج کشوری کشاورزی بوده و حدود 80 در صد از نیروهای کار این کشور در بخش کشاورزی فعالیت می نمایند و تولیداتی نطیر برنج ، کائوچو ، غلات و سبزیجات را تولید می نمایند که بخشی از آن به خارج از کشور صادر می گردد و از جمله منابع مهم در آمدی ایین کشور صنعت گردشگری و همچنین کمکها و وامهای خارجی می باشد . صنعت گردشگری کامبوج به تنهایی در سال 2000 با 34 در صد رشد همراه بوده و در سال 2001 نیز تا قبل از واقعه یاردهم سپتامبر حدود 40 در صد رشد داشته است .

بر آساس آخرین آمار در دسترس ، هزینه های بودجه کل کامبوج 607 میلیون دلار با احتساب 254 میلیون دلار هزینه های سرمایه گذاری می باشد در حالیکه در آمدهای پیش بینی شده در بودجه این کشور برابر با 396 میلیون دلار می باشد که کسر بودجه ای معادل 211 میلیون دلار را نشان میدهد .

مهمترین صنایع و بخشهای اقتصادی کامبوج عبارتند از : صنعت گردشگری ، نساجی ، شالی کوبی ، شیلات ، چوب ، سیمان و معادن سنگهای قیمتی . همچنین بر اساس آخرین آمار موجود مربوط به مبادلات بازرگانی کامبوج در سال 2001 بشرح ذیل نشانگر35/0میلیارد دلار تراز منفی بازرگانی میباشد :


صادرات : سال 2001 ( 38/1 میلیارد دلار )

اقلام عمده صادراتی : الوار ، پوشاک ، کائوچو ، برنج ، ماهی

شرکای عمده : سال 2002 ( امریکا 2/60 در صد ، آلمان 1/9 درصد ، انگلیس 1/7 در صد ، سنگاپور 4/4 در صد )

واردات : سال 2001 ( 73/1 میلیارد دلار )

اقلام عمده وارداتی : ( فرآورده های نفتی ، سیگار ، طلا ، مصالح ساختمانی ، ماشین آلات ، موتور سیکلت)

شرکای عمده : سال 2002 ( تایلند 8/24 در صد ، سنگاپور 9/16 در صد ، چین 1/12 در صد ، هنگ کنگ 9/10 در صد ، کره جنوبی 5/5 در صد ، ویتنام 2/5 در صد

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :