دیدنی های کره شمالی،جاذبه های گردشگری کره شمالی
دیدنی های کره شمالی,کره شمالی,مناطق دیدنی کره شمالی,جاذبه های گردشگری کره شمالی,مراکز گردشگری کره شمالی,اماکن دیدنی کره شمالی,کشور کره شمالی,دیدنی های کشور کره

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور کره شمالی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Korea, North - کره شمالی

پرچم کشور کره شمالی

کشور کره شمالی

نقشه سیاسی کشور کره شمالی

مناطق دیدنی کره شمالی

نقشه جغرافیایی کشور کره شمالی

مناطق دیدنی کره شمالی

اطلاعات کلی کشور  کره شمالی

پایتخت: پیونگ یانگ 

نوع حکومت: جمهوری دموکراتیک 

مذهب: آئین دائو و کنفوسیوس (14%) ، چوندیسم (14%) ، بوداییسم (4%) 

زبان رسمی: کره ای (رسمی) 

واحد پول: وون کره شمالی 

امید طول عمر: 70سال 

جمعیت: 22.697.533 نفر (July 2004 est.) 

کُره شمالی با نام رسمی جمهوری دموکراتیک خلق کره، کشوری است در بخش شمالی شبه جزیره کره در شرق آسیا. پایتخت و بزرگ ترین شهر آن پیونگ یانگ است. این کشور از جنوب با کره جنوبی، از شمال با جمهوری خلق چین و در زاویه شمال شرقی مرز کوچکی با روسیه دارد.

جغرافیا

کره شمالی با ۱۲۰۵۶۸ کیلومتر مربع وسعت (نود و سومین کشور جهان) در نیمکره شمالی در شرق قاره آسیا در کناره غربی دریای ژاپن و شرق خلیج کره و در همسایگی کشورهای کره جنوبی در جنوب چین در شمال و شمال غربی و روسیه در شمال شرقی واقع شده است.

بیش از سه چهارم کشور کوهستانی است که کوه ها در تمام نقاط آن کم و بیش پراکنده اند و جلگه ها بیشتر در کرانه های غربی و نیز در برخی نواحی ساحل شرقی واقع شده اند. از جمله رودهای آن می توان تومن، یالو، چونگچون، توئه دونگ و یسونگ را نام برد. جنگلها پهنه وسیعی از آن را پوشانده اند. آب و هوای آن در نواحی شمالی معتدل و در سایر نواحی گرم و مرطوب است.

 رودهای مهم : ایمجین ، چونگچون

شهرهای مهم: هام هونگ, چونگجین, چینامپو, سینویجو, 
مساحت: 120.540کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 2.495کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 40 درجه شمالی و 127 درجه شرقی 

تاریخ

تاریخ کره به عصر مفرغ بر می گردد. در سال ۱۹۴ پیش از میلاد یک سردار فراری چینی به نام ویمن قدرت را به دست گرفت ولی چندی نینجامید که امپراتوری هان در چین حکومت وی را سرنگون ساخت و کره جزئی از امپراتوری چین گردید. کره در ۱۰۸ پیش از میلاد به چهار مستعمره مجزای چین تقسیم شد. در حدود سال ۳۵۰ میلادی سه دولت سلطنتی در شبه جزیره کره تشکیل یافت که عبارت بودند از: سیلا، بکجه وکوگوریو که در میان آنها دولت سیلا از اقتدار بیشتری برخوردار بود. در همین ایام آئین بودائی رواج یافت.

کره شمالی اولین خاندان کمونیستی را در جهان دارد و رهبر آن در زمینه ی کیش شخصیت حتی از استالین فراتر رفته است . پرزیدنت کیم ایل سونگ (متولد 1912) و پسرش کیم جونگ ایل ، جانشین وی ، اصلاحات سیاسی را رد کرده اند . از زمان از هم پاشی کمونیسم در شوروی سابق اروپای شرقی ، کره شمالی به طور فزاینده ای منزوی شده است .

حکومت و سیاست

کنگرهی حزب کارگر کره (کمونیست) کمیته ی مرکزی را بر می گزیند و این کمیته نیز دفتر سیاسی (پولیت بورو) را انتخاب می کند . دفتر سیاسی مسند واقعی قدرت است . شهروندان 17 سال به بالا هر چهار سال در انتخابات بدون رقیب به 615 عضو مجمع عالی خلق رأی می دهند . این مجمع رئیس جمهور ، نخست وزیر و همچنین کمیته ی مرکزی خلق را انتخاب می کند . کمیته ی مرکزی خلق اشخاصی را برای احراز پستهای وزیران نامزد می کند .

قوه مقننه کره شمالی از یک مجلس قانون گذاری به نام مجلس عالی خلق با ۶۸۷ عضو (برای ۵ سال) تشکیل شده که اعضای آن در انتخابات عمومی تعیین می شوند. آخرین دوره انتخابات در سال ۲۰۱۴ برگزار شده و دوره بعدی در سال ۲۰۱۹ برگزار می شود. انتخابات به این صورت است که حزب کارگران کره حزب حاکم کشور فهرستی از کاندیداها را منتشر کرده و بدون هیچ رقیبی انتخاب خواهند شد و تعداد معینی از کرسی ها برای احزاب کوچکتر در نظر گرفته می شود.

اقتصاد

در پی فروپاشی شوروی این کشور با قحطی شدیدی در دهه ۱۹۹۰ میلادی رو به رو شد که به مرگ حدود نهصد هزار تا دو میلیون نفر انجامید. صادرات کره شمالی مواد اولیه و برخی تجهیزات نظامی است و در مقابل مواد نفتی، زغال کک، ماشین آلات و مواد خوراکی وارد می کند. عمده تجارت این کشور با کشورهای چین و روسیه است.

بیش از یک سوم نیروی کار در مزارع تعاونی اشتغال دارند و عمدتاً به کشت برنج می پردازند . منابع طبیعی شامل زغال سنگ ، روی ، ماگنتیت ، سنگ آهن و سرب است . اهیمت زیادی به توسعه ی صنایع داده شده و صنایع فلزی ، ماشین سازی ، شیمیایی و سیمان مهم ترین آنها است . پایان معامله تهاتری با شوروی سابق موجب رکود شدید اقتصادی شد. کره شمالی همواره با کمبود مواد غذایی روبرو بوده است. در دهه ۹۰ میلادی قحطی مواد غذایی جان دست کم ۱ میلیون تن را در این کشور گرفت. حدود یک سوم زنان و کودکان کره شمالی با سوء تغذیه روبرو هستند.

مردم

جمعیت این کشور در برآورد سال ۲۰۰۹ حدود ۲۲ میلیون و ۶۶۵ هزار نفر بوده است. میانگین سنی ۳۳٬۵ سال، رشد جمعیت ۰٫۴۲ درصد، میزان تولد ۱۴٬۸۲ در هزار و میزان مرگ ۷٬۹۲ در هزار، جمعیت شهری ۶۳ درصد، مرگ ومیر نوزادان ۵۱٫۳۴ نفر در هزار تولد و امید به زندگی ۶۱٫۲۳ سال برای مردان و ۶۶٫۵۳ سال برای زنان و نرخ باروری ۱٬۹۶ کودک برای هر زن است. سطح باسوادی در کشور ۹۹ درصد است. زبان رسمی در این کشور کره ای است.

نظامی

"ارتش خلق کره" نامی برای مجموعه کارکنان مسلح نظامی کره شمالی است. این ارتش پنج شاخه دارد. بنا بر وزارت خارجه آمریکا، کره شمالی دارای چهارمین ارتش بزرگ جهان، با ۱٫۲۱ میلیون خدمه مسلح است و ۲۰٪ مردان ۱۷-۵۴ ساله در زمره نیروهای مسلح عادی هستند. کره شمالی بالاترین درصد خدمه مسلح نسبت به هر کشور دیگری در جهان را داراست. به ازای هر ۲۵ نفر یک سرباز در این کشور موجود است. کل نیروهای مسلح : 1.130.000 (تخمین 1993) . به علاوه ی 200.000 نیروی امنیتی و مرزبان و میلیشیای کارگران و کشاورزان (گارد سرخ) 3.800.000 نفر و خدمت سربازی ندارد.

فرهنگ

اکثر مردم کشور از نژاد کره ای به همراه اقلیتی از چینی ها و تعداد کمی ژاپنی هستند. اهالی این منطقه بطور سنتی بودایی و پیرومکتب کنفوسیوس بوده اند و گروهی هم مسیحی و پیرو آئین ترکیبی چئوندی هستند. تمام فعالیت های مذهبی زیر نظر گروه های وابسته به حکومت انجام می شود. نظام حقوقی کشور بر اساس نظام حقوق مدنی پروس بنا شده که ژاپنی ها و نظریات حقوقی کمونیستی هم بر آن تأثیر گذاشته اند. امکان بازنگری قوانین توسط مراجع قضایی وجود ندارد.

 

مناطق دیدنی کره شمالی

برج جوچه (juche tower)

مناطق دیدنی کره شمالی

مناطق گردشگری کره شمالی

مناطق گردشگری کره شمالی

دیدنی های کره شمالی

 

کاخ خورشید کامسوسان (kumsusan palace of the sun)

درباره کشور کره شمالی

مناطق دیدنی کره شمالی

اماکن دیدنی کره شمالی

اماکن دیدنی کره شمالی

 

مقبره شاه کانمین (tomb of king kongmin)

مناطق دیدنی کره شمالی

درباره کشور کره شمالی

درباره کشور کره شمالی

مناطق دیدنی کره شمالی

 

طاق پیروزی کره شمالی (arch of triumph north korea)

مناطق گردشگری کره شمالی

کشور کره شمالی

درباره کشور کره شمالی

درباره کشور کره شمالی

 

پارک آبی مانسو (munsu water park)

دیدنی های کره شمالی

دیدنی های کره شمالی

درباره کشور کره شمالی

 

پل سانجاک (sonjuk bridge)

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :