دانستنیهای لبنان
نوع حکومت جمهوری,پایتخت بیروت,لبنان, جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های لبنان ,جاذبه های لبنان ,مراکز گردشگری لبنان ,مساحت لبنان ,نقشه لبنا

دانستنیهای لبنان

پایتخت: بیروت
 زبان رسمی: عربی (رسمی)
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: پوند لبنان ...

مذهب: اسلام شیعه (31%) ، اسلام سنی (27%) ، اقلیت دروز ؛‌ مسیحی مارونی (22%) ، کلیساهای دیگر مسیحی (16% - عمدتاً ارمنی ، ارتودوکس یونانی ، کلیساهای سوری و کاتولیک رومی اتحادی).
امید طول عمر: 67 سال
 رشد سالانه جمعیت: 1.3 درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 3.777.128 نفر (July 2004 est.) 

جغرافیای کشور لبنان
کوه های لبنان جلگه‌ی ساحلی باریکی را از دره‌ی حاصلخیز بقاء جدا می کند . در شرق سلسله جبل شرقی و جبل حرمون جای دارند.  رود مهم :‌لیطانی .  بلندترین نقطه :‌قله‌ی قرنه سودا . 3088 متر .  آب و هوا : آب و هوای زمینهای پست مدیترانه ای است . ارتفاعات خنک تر است و در زمستان بارش برف سنگینی دارد .
شهرهای مهم: طرابلس, زحله, صیدا
مساحت: 10.400کیلومتر مربع
خط ساحلی: 225کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 33 درجه و 50 دقیقه شمالی 35 درجه و 50 دقیقه شرقی

حکومت
در 1991 ، قانون اساسی اصلاح شد تا متضمن انتخاب مجمع ملی 108 نفره (متشکل از 54 نماینده‌ی منتخب مسلمانان و 54 نماینده‌ی منتخب مسیحیان) با رأی تمامی افراد بالغ شود. این مجمع رئیس جمهوری (مارونی) را انتخاب و نیز نخست وزیر (سنی ) را انتصاب و نخست وزیر هم شورای وزیران (شش مسیحی و پنج مسلمان) را انتصاب می کند .  احزاب عمده‌ سیاسی عبارتند از: • حزب الله (بنیاد گرای اسلامی) • حزب فالانژ( مارونی) • حزب امل (طرفدار سوریه) • حزب سوسیالیست ترقی خواه (عمدتاً دروزی)

عضویت: سازمان ملل متحد ، اتحادیه‌ی عرب

تاریخ معاصر
در زمان حکومت ترکان عثمانی بر لبنان ، اصطکاک میان جوامع این سرزمین هیچوقت از نما دور نبود . قتل عام هزاران مارونی به دست دورزیان (1860) موجب دخالت فرانسه شد . پس از جنگ جهانی اول ، فرانسه قیومت سوریه را از جانب جامعه‌ی ملل دریافت کرد ، و برای حفاظت از منافع مسیحیان ، سرزمین لبنانی مجزایی را به وجود آوورد . قانون اساسیی که لبنان تحت آن در 1943 استقلال یافت متضمن تفکیک قدرت میان مسحیان و مسلمانان بود . در اواخر دهه‌ی 1950 زمانی که برتری شمار مسلمانان با تغییرات مشابه در قانون اساسی تطبیق نیافت ، تحمل متقابل نسبی میان گروه های مختلف دینی در لبنان شروع به از هم پاشی کرد . مسلمانان تندروی طرفدار اتحاد سوریه و مصر در 1958 با حزب طرفدار غرب کامیل شمعون (رئیس جمهور از 1952 تا 1958) درگیر شدند . در نتیجه جنگ داخلی روی داد ، تفنگداران دریایی امریکایی برای برقراری نظم در بیروت پیاده شدند . جنگ 1967 اعراب و اسرائیل و تبعید رهبران فلسطینی به بیروت (1970 تا 1971) موجب بی ثباتی لبنان گشت . در 1975 جنگ داخلی در گرفت ، که مداخله‌ی اسرائیل و سوریه را در پی داشت . جنگ ادامه یافت و کشور ره به هرج و مرجی غیر قابل اداره فرو برد . مارونی ها ، گروه های مختلف لبنانی سنی و شیعه (از جمله بنیادگرایان با حمایت ایران) ، سربازهای سوری ، میلیشیای دروزی و نیروهای حافظ صلح سازمان ملل همگی بخش هایی از این کشور چند پاره شده را در اشغال خود دارند . در 1990 سوریها میلیشیای مسیحی میشل عون را سرکوب کردند و دولت لبنان توانست بار دیگر قدرتش را بر تمامی بیروت اعمال کند . ولی نیروهای تحت حمایت اسرائیل به اشغال جنوب کشور ادامه می دهند و نیروهای حزب الله (بنیاد گرای اسلامی) دره‌ی بقاع را در کنترل خود دارند . قانون اساسی جدید (1990)‌- که متضمن برابر مسلمانان و مسیحیان در حکومت است - تداوم حضور سربازان سوری ، بازسازی کشور لبنان را مسیر کرده است .

دفاع
کل نیروهای مسلح :‌ 10.800 (1991) . به علاوه‌ی ورود 9.000 شبه نظامی ، 30.000 سرباز سوری . «ارتش جنوب لبنان» که اسرائیل پشتیبان آن است .2500 سرباز دارد ، چندین هزار چریک فلسطینی نیز حضور دارند . خدمت سربازی : ندارد .

آموزش
میزان با سوادی : 1/80% (1990) . سنین تحصیل اجباری : آموزش برای سنین 5 تا 17 سال راینگان است ولی اجباری نیست . تعداد دانشگاه : 5

اقتصاد
بازسازی اقتصاد تخریب شده از جنگ در 1991 آغاز شد . محصولات عمده کشاورزی مرکبات (که عمدتاً‌ برای صدور کشت می شود) ، گندم ، جو زیتون است . کشت غیر قانونی خشخاش تریاک از نظر اقتصادی با اهمیت است . صنایع نساجی و شیمیایی و بخش مالی نیز مهم است

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :