دیدنی های مصر، جاذبه های گردشگری مصر
دیدنی های مصر,مصر,مناطق دیدنی مصر,جاذبه های گردشگری مصر,مراکز گردشگری مصر,اماکن دیدنی مصر,کشور مصر,دیدنی های کشور مصر,جاذبه های مصر,درباره کشور مصر

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور مصر را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Egypt - مصر

پرچم کشور مصر

دیدنی های مصر

نقشه سیاسی کشور مصر

مناطق گردشگری مصر

نقشه جغرافیایی کشور

درباره کشور مصر

اطلاعات کلی کشور  مصر

پایتخت: قاهره 

نوع حکومت: جمهوری 

مذهب: اسلام سنی (90%) ، مسیحی قبطی (7%) . 

زبان رسمی: عربی (رسمی ) 

واحد پول: پوند مصر(Egyptian Pound) 

امید طول عمر: 60/6 سال 

جمعیت: 76.117.421 نفر (July 2004 est.) 

مِصر کشوری در شمال خاوری قاره آفریقا است و شبه جزیره سینا هم که در قاره آسیا قرار گرفته بخشی از قلمرو این کشور است. مصر در جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای سرخ قرار داشته و از غرب با لیبی، از جنوب با سودان و از سوی شبه جزیره سینا با اسرائیل و نوار غزه در فلسطین مرز زمینی دارد. مصر یکی از پرجمعیت ترین کشورهای آفریقایی و خاورمیانه است و اکثر جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفری آن در کنار رود نیل زندگی می کنند. 

جغرافیا

مصر، سرزمین و کشوری است در شمال و شمال شرقی قاره آفریقا که مساحت آن ۱٬۰۰۱٬۴۴۹ کیلومتر مربع بوده و از دیدگاه وسعت بیست و هشتمین کشور جهان محسوب می گردد. بیش از % مصر را بیابان پوشانده است. بیابان غربی- که دامنه آن تا درون لیبی و وسودان را فرا گرفته- کم ارتفاع است. بیابان شرقی به واسطه وادیها چند تکه است و در پای کوههایی در کنار دریای سرخ در جنوب شرقی پایان می یابد. اکثریت قاطع جمعیت در دره و دلتای رود نیل زندگی می کنند. مناطقی که در آن زراعت متمرکز؛ و برای آبیاری وابسته به طغیان سالیانه رود نیل است. در شرق کانال سوئز شبه جزیره سینا قرار دارد. 

سرزمین مصر به سه قسمت تقسیم می شود:

۱. صحرای شرقی یا عربی.

۲. شبه جزیره سینا و زمینهای نیل.

۳. صحرای غربی.

مصر آخرین کشوری است که رود نیل از آن می گذرد و سپس به دریای مدیترانه می ریزد. به این خاطر در محل پیوستن آن به دریا، دلتای نیل بوجود آمده که سرزمین اصلی کشاورزی این کشور است. در اطراف این رود نیز کشاورزی رونق بسیار دارد به طوری که تنها نقاط آباد مصر سواحل نیل می باشد. در مصر زمستانها معتدل و تابستانها داغ و خشک است. اسکندریه بالاترین میزان بارندگی – 200 میلی متر- را دارد؛ در حالی که در منطقه در امتداد دریای سرخ تقریباً هیچ بارانی نمی بارد.

شهرهای مهم: اسکندریه, جیزه, شبراءالخیمه, پرت سعید 
مساحت: 1.001.450 کیلومتر مربع. 
خط ساحلی: 2.450کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 27 درجه شکالی و 30 درجه شرقی 

تاریخ

تمدن در منطقه کنونی مصر که در کناره رود نیل شکل گرفته در زمره کهن ترین تمدن ها به شمار می آید که از حدود ۴ هزار سال پیش از میلاد موجود است. مصر باستان سرزمینفراعنه بود و آثار تاریخی برجسته ای چون اهرام سه گانه و نیایشگاه بزرگ را از آن دوران به یادگار دارد. در اسطوره های سامی محل برآمدن پیامبرانی مانند یوسف و موسی را در همان دوران و در سرزمین مصر آورده اند.

در قرن نوزدهم، مصر اسماً بخشی از امپراتوری عثمانی بود، هر چند سلسله ای محلی عملاً در آن حکومت می کرد. مسافت کانال سوئز مصر را ورشکسته کرد، و بریتانیا- از اعتبار دهندگان اصلی- این کشور را در 1882 اشغال؛ و از 1914 تا 1922 تحت الحمایه خود کرد. رژیم فاسد ملک فاروق با وقوع کودتای خود نظامی در 1952 سقوط کرد و در 1953 جمهوری برپا شد. در 1954، جمال عبدالناصر (1918 تا 1970) تندرو به ریاست جمهوری رسید.

حکومت و سیاست

هر پنج سال ، 454 نماینده با رأی تمامی افراد بالغ به مجلس الشعب (مجلس خلق ) انتخاب می گردند؛ 10 نفر دیگر را رئیس جمهور انتصاب می کند. مجلس ردی را برای مقام ریاست جمهوری نامزد می کند و از طریق همه پرسی ، برای دوره ای شش ساله مورد تأئید قرار می گیرد . رئیس جمهور ، نخست وزیر ، زیران و معاون (یا معاونان ) رئیس جمهور را انتصاب می کند. در سال ۲۰۰۵ رفراندومی در این کشور برگزار شد تا تغییری در قانون اساسی ایجاد شود. بر اساس نتیجه این رفراندوم رئیس جمهور از میان چند کاندیدا انتخاب می شود. پیش از آن شورای مردمی رئیس جمهور را انتخاب می کرد و مردم در رای گیری به او رای مثبت یا منفی می دادند.

اقتصاد

بیش از یک سوم نیروی کار به کشاورزی مشغول است. ذرت، گندم، برنج و سبزی برای بازار داخلی و پنبه و خرما عمدتاً برای صادرات تولید می شوند. ذخایر نفت (که با استانداردهای خاور میانه اندک است) عوارض کانال سوئز و صنعت توریسم منابع عمده درآمد ارز خارجی به شمار می آید. رشد سریع جمعیت و نیازهای بخش عمومی و سوبسید مواد غذایی منجر به عدم توسعه اقتصادی شده است. محصولات صادراتی این کشور شامل نفت خام و محصولات پتروشیمی، پنبه، منسوجات، آهن آلات و مواد شیمیایی است و محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین آلات و تجهیزات، مواد غذایی، مواد شیمیایی، چوب و الوار و سوخت است.

مردم

جمعیت این کشور حدود ۸۱ میلیون و ۷۱۴ هزار نفر با میانگین سنی5/24 سال است. امید به زندگی برای زنان ۷۴ و برای مردان ۶۹ سال است. ۹۰ درصد از جمعیت آن مسلمان هستند. زبان رسمی این کشور عربی است.

 

مناطق دیدنی کشور مصر

اهرام مصر (egyptian pyramids)

مناطق دیدنی مصر

درباره کشور مصر

مناطق دیدنی مصر

دیدنی های مصر

 

هرم بزرگ گیزا (great pyramid of giza egypt)

دیدنی های مصر

اماکن دیدنی مصر

مناطق دیدنی مصر

 

موزه قاهره (cairo museum)

کشور مصر

مناطق دیدنی مصر

کشور مصر

درباره کشور مصر

 

کارناک مصر (karnak egypt)

دیدنی های مصر

درباره کشور مصر

مناطق گردشگری مصر

مناطق دیدنی مصر

 

معبد اقصر (luxor temple)

مناطق گردشگری مصر

.

کشور مصر

درباره کشور مصر

درباره کشور مصر

 

مسجد محمدعلی (mosque of muhammad ali)

 

درباره کشور مصر

دیدنی های مصر

مناطق دیدنی مصر

مناطق گردشگری مصر

دیدنی های مصر

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور مصر لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :