دانستنیهای اردن
اردن,نوع حکومت پادشاهی, جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های اردن ,جاذبه های اردن ,مراکز گردشگری اردن ,مساحت اردن ,نقشه اردن ,طبیعت زیبای اردن ,جاذب

دانستنیهای اردن ( Jordan )

پایتخت: امان
 زبان رسمی: عربی (رسمی)
نوع حکومت: پادشاهی ...

واحد پول: دینار اردن
مذهب: اسلام سنی, اقلیتهای شیعه و فرقه های مختلف مسیحی
امید طول عمر: 66 سال
 رشد سالانه جمعیت: 7/3 درصد
جمعیت: 5,307,470 نفر 

جغرافیای کشور اردن
شیب تند ارتفاعات کرانه شرقی در کنار دره اردن و بحرالمیت جای دارد. بیش از 80% مساحت کشور را بیابان تشکیل می‌دهد.  رود مهم: اردن.  بلندترین نقطه: جبل رام، 1754 متر.  آب و هوا:‌تابستانها خشک و داغ و زمستانها خنک تر و مرطوب ‌تر است ، هر چند در بسیاری از نواحی اردن میزان بارندگی بسیار ناچیز است.
شهرهای مهم: زرتا، اربید ، سلط
مساحت: 300 کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: 31درجه شمالی و36 درجه شرقی

حکومت
حکومت اردن سلطنت مشروطه است. پادشاه 30 عضو مجلس سنا – یکی از دو مجلس مجمع ملی – را انتصاب، ‌و کسانی را برای پستهای نخست وزیری و وزرای کابینه نامزد می‌کند. دوره خدمت سناتورها هشت سال است، و هر چهار سال نیمی از آنان بازنشسته می‌شوند. 80 عضو مجلس نمایندگان هر چهار سال با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می‌گردند. حزب عمدة سیاسی اخوان المسلین است. پادشاه:‌ ملک حسین اول (با عزل پدرش، به علت بیماری، در 11 اوت 1952 جانشین وی شد).
عضویت: سازمان ملل متحد،جامعه کشورهای عرب

تاریخ معاصر
در قرن شانزدهم، این منطقه به تصرف (ترکان) امپراتوری عثمانی درآمد. در جنگ جهانی اول بریتانیا به اعراب شورشی بر ضد حکومت عثمانی کمک کرد. در 1920، جامعه ملل منطقه شرق رود اردن – ماوراء اردن – را به صورت بخشی از فلسطین به بریتانیا واگذار کرد، ولی در 1923 ماوراء اردن به امیر نشینی مجزا تبدیل گشت. در 1946 این کشور به عنوان پادشاهی اردن استقلال کامل یافت و امیر عبدالله (1880 تا 1951) پادشاه آن شد. ارتش اردن در جنگ 1948 اعراب و اسرائیل با افتخار جنگید و سرزمینهای از کرانه غربی را اشغال کرد که در آوریل 1950 رسماً به اردن الحاق گشت. در1951 عبدالله ترور شد. نوه او ملک حسین (سلطنت از 1952) در آغاز مورد تهدید تندروهایی قرار گرفت که از سوی پرزیدنت ناصر رئیس جمهور مصر تشویث می‌شدند. در جنگ 1967 اعراب و رژیم اشغالگر قدس، اردن کرانه غربی از جمله بخش عربی اورشلیم را به رژیم اشغالگر قدس داد. در دهه 1970 قدرت چریکهای فلسطینی مقیم اردن موجودیت دولت اردن را به مخاطره انداخت. پس از جنگ داخلی کوتاه و خونین سپتامبر 1970 رهبری فلسطینی‌ها از کشور گریختند. در 1988 ملک حسین ازداشتن هر گونه مسئولیت در کرانه غربی چشم پوشی کرد. فلسطینی‌ها – که اکثریت جمعیت اردن را تشکیل می‌دهند – در بحران 1990 و 1991 خلیج فارس از عراق بی طرف اتخاذ کرد.

دفاع
خدمت سربازی: ندارد.

آموزش
میزان با سوادی: 71% (تخمین 1988). سنین تحصیل اجباری: 5 تا 14 سال. تعداد دانشگاه : 5.

اقتصاد
اردن بجز پتاس – کالای اصلی صادرات – منابع کمی دارد. زمین قابل کشت فقط 5% از کل مساحت را تشکیل می‌دهد. کمک خارجی و پولی که اردنیهای شاغل در خارج به کشور می‌فرستند منابع عمده ارز خارجی است.
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :