دیدنی های اردن، جاذبه های گردشگری اردن
دیدنی های اردن,اردن,مناطق دیدنی اردن,جاذبه های گردشگری اردن,مراکز گردشگری اردن,اماکن دیدنی اردن,کشور اردن,دیدنی های کشور اردن,جاذبه های اردن,درباره کشور اردن

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور اردن را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

پادشاهی اردن کشوری در خاورمیانه است که در گذشته های دور با نام سرزمین کنعان از آن یاد می شد. در ادامه اطلاعات کلی در مورد کشور اردن را شرح می دهیم. با ما همراه باشد.

Jordan - اردن

پرچم کشور اردن

مناطق گردشگری اردن

نقشه سیاسی کشور اردن

درباره کشور اردن

نقشه جغرافیایی کشور اردن

مناطق دیدنی اردن

اطلاعات کلی کشور اردن

پایتخت: امان

نوع حکومت: پادشاهی 

مذهب: اسلام سنی, اقلیتهای شیعه و فرقه های مختلف مسیحی 

زبان رسمی: عربی (رسمی) 

واحد پول: دینار اردن 

امید طول عمر: 66 سال 

جمعیت: 5,307,470 نفر 

پایتخت اردن شهر اَمّان است.

اردن یک کشور پادشاهی است که در کرانه خاوری رود اردن واقع شده است. جمعیت این کشور ۶٫۵ میلیون نفر است و ۹۸ درصد مردم آن عرب هستند.

نوع حکومت آن پادشاهی مشروطه و پادشاه کنونی آن ملک عبدالله دوم است. واحد پول اردن دینار اردن می باشد.

جغرافیا

شیب تند ارتفاعات کرانه شرقی در کنار دره اردن و بحرالمیت جایدارد. بیش از 80% مساحت کشور را بیابان تشکیل می دهد. اردن کشوری است در خاورمیانه که از شمال با سوریه، از شمال شرقی با عراق، و از شرق و جنوب با عربستان سعودی و از غرب با اسرائیل و کرانه باختری رود اردن همسایه است، که مجموع خطوط مرزی اردن با این کشورها به ۱۶۱۹ کیلومتر می رسد.

اردن از جنوب به خلیج عقبه مماس است و از آن رو حدود ۲۶ کیلومتر نیز مرز آبی دارد؛ و این در میان کشورهای عربی کمترین مرز آبی به شمار می رود. تابستانها خشک و داغ و زمستانها خنک تر و مرطوب تر است ، هر چند در بسیاری از نواحی اردن میزان بارندگی بسیار ناچیز است.

شهرهای مهم: زرتا، اربید ، سلط 
مساحت: 92300 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد 
مختصات جغرافیایی: 31درجه شمالی و36 درجه شرقی 

تاریخ

در قرن شانزدهم، این منطقه به تصرف (ترکان) امپراتوری عثمانی درآمد. در جنگ جهانی اول بریتانیا به اعراب شورشی بر ضد حکومت عثمانی کمک کرد. در 1920، جامعه ملل منطقه شرق رود اردن – ماوراء اردن – را به صورت بخشی از فلسطین به بریتانیا واگذار کرد، ولی در 1923 ماوراء اردن به امیر نشینی مجزا تبدیل گشت. در روزگار اخیر بواسطه استعمار بریتانیا سرنوشت آن با فلسطین توأم بوده است. بدین جهت بریتانیا سرزمین شرقی رود اردن را فرااُردن نامگذاری کرد. کشور اردن مدتی تحت الحمایه انگلستان بود تا آنکه مستقل شد. حکومتی که در اردن بر سر کار آمد از خاندان هاشمی بود، از این رو از سال 1949 کشور اردن به نام اردن هاشمی شناخته شد.

حکومت و سیاست

حکومت اردن سلطنت مشروطه است. پادشاه 30 عضو مجلس سنا – یکی از دو مجلس مجمع ملی – را انتصاب، و کسانی را برای پستهای نخست وزیری و وزرای کابینه نامزد می کند. دوره خدمت سناتورها هشت سال است، و هر چهار سال نیمی از آنان بازنشسته می شوند. 80 عضو مجلس نمایندگان هر چهار سال با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می گردند. حزب عمدة سیاسی اخوان المسلین است.

اقتصاد

اردن کشوری کوچک با منابع طبیعی محدود است. این کشور در حال حاضر راه هایی برای گسترش تأمین آب محدود خود می یابد و بویژه از طریق همکاری های منطقه ای از منابع موجود خود استفاده بهتری می برد. اردن بجز پتاس – کالای اصلی صادرات – منابع کمی دارد. زمین قابل کشت فقط 5% از کل مساحت را تشکیل می دهد. کمک خارجی و پولی که اردنیهای شاغل در خارج به کشور می فرستند منابع عمده ارز خارجی است.

مردم

جمعیت اردن ۸/۵ میلیون نفر است. اغلب جمعیت اردن از نسل اعراب بدوی هستند، یا اصلیت قومی نژادی دارند که ۴۰٪ جمعیت اردن را به خود اختصاص می دهد.از زمان آغاز جنگ عراق بسیاری از مسیحیان این کشور نیز به صورت موقت یا دائم در اردن اقامت داشته اند.

 

مناطق دیدنی کشور اردن

پترا (petra jordan)

مناطق گردشگری اردن

اماکن دیدنی اردن

کشور اردن

مناطق دیدنی اردن

 

قیصر عمرا (qusayr amra)

مناطق گردشگری اردن

درباره کشور اردن

مناطق گردشگری اردن

اماکن دیدنی اردن

 

یاسوار (mount nebo jordan)

اماکن دیدنی اردن

مناطق گردشگری اردن

اماکن دیدنی اردن

دیدنی های اردن

 

تئاتر روم (amman roman theater)

مناطق گردشگری اردن

کشور اردن

اماکن دیدنی اردن

دیدنی های اردن

 

ارک امان (amman citadel)

درباره کشور اردن

اماکن دیدنی اردن

مناطق گردشگری اردن

اماکن دیدنی اردن

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور اردن لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

 

دیدنی های لهستان،جاذبه های گردشگری لهستان

دیدنی های لهستان،جاذبه های گردشگری لهستان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دیدنی های جهان ,دیدنی های لهستان ,جاذبه های لهستان ,مراکز گردشگری لهستان ,مساحت لهستان ,نقشه لهستان ,طبیعت زیبای لهستان ,جاذبه های گردشگری لهستان ,مکان های دیدنی لهستان,لهستان ,جاهای دیدنی لهستان,مکا
صفحه 1 از 1
منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی