دیدنی های ازبکستان، جاذبه های گردشگری ازبکستان
دیدنی های ازبکستان,ازبکستان,کشور ازبکستان,جاذبه های ازبکستان,مراکز گردشگری ازبکستان,دیدنی های کشور ازبکستان,درباره کشور ازبکستان,جاذبه های گردشگری ازبکستان,اماک

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور ازبکستان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 سفر به ازبکستان، کشوری که زبان رسمی آن فارسی نیست اما مردم در برخی از شهرهای آن فارسی حرف می زنند ؛ ازبکستان در روزگاری نه چندان دور به سرزمین ایران تعلق داشت و سفر به آن ، سفری هیجان انگیز خواهد بود. سفر به آسیای میانه می تواند برای خیلی ها جالب باشد و حس نوستالژی خوبی برای آنان فراهم آورد. با آکاایران همراه شوید تا با این کشور و مناطق دیدنی و گردشگری آن آشنا شوید.

Uzbekistan - ازبکستان

پرچم کشور ازبکستان

دیدنی های ازبکستان

نقشه سیاسی کشور ازبکستان

دیدنی های ازبکستان

نقشه جغرافیایی کشور ازبکستان

دیدنی های ازبکستان

اطلاعات کلی کشور  ازبکستان

پایتخت: تاشکند 

نوع حکومت: جمهوری

مذهب: اکثریت اسلام سنی 

زبان رسمی: ازبکی، روسی ،تاجیکی 

واحد پول: ثوم کوپن یا Uzbekistani sum 

جمعیت: 26,410,416 تفر (July 2004 est.) 

ازبکستان  کشوری است در آسیای میانه، دارای مرز مشترک با کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان. پایتخت این کشور شهر تاشکند است. 

جغرافیا

ازبکستان کشوری خشک و محصور در خشکی است. ازبکستان ۴۴۷،۴۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۲۶،۸۵۱،۰۰۰ تن جمعیت دارد. که از این لحاظ ۵۶ کشور بزرگ جهان و ۴۲ کشور پرجمعیت جهان به حساب می آید.در میان کشورهای مستقل همسود از نظر پهناوری پنجمین و از لحاظ جمعیت سوم است. پایتخت آن تاشکند و از شهرهای مهم آن سمرقند و بخارا است. این کشور ۱۴۲۵ کیلومتر از شرق به غرب و ۹۳۰ کیلومتر از شمال به جنوب کشیده شده است.غرب ازبکستان پست و عمدتا بیابانی است. کوههای تین شان و دره فراغانه است.

زبکستان آب و هوای گرم و تنوع دمایی دارد که مشخصه آن تابستانهای داغ و بارندگی کم است. تنها در کوهها بیش از 500 میلی متر باران در سال می بارد.

شهرهای مهم: سمرقند ، نمنگان ،آندیژان 
مساحت: 447400 کیلومتر مربع 
مختصات جغرافیایی: 41درجه شمالی و 64 درجه شرقی 

تاریخ

مردمان ایرانی تبار ساکنان اولیه منطقه ازبکستان را تشکیل می دادند. زبان های قدیمی رایج در این منطقه زبان های ایرانی سغدی، خوارزمی و پارسی میانه بود. ازبکها تا قبل از تابع شدن خانها یبخارا و خیوه به تزار روسیه (طی 1868 تا 1873) تحت سلطه روسیه نرفتند. پس از انقلاب روسیه، شورش باسمه چی (1918 تا 1922) در برابر حکومت شوروی مقاومت کردند، ولیخانها سرانجام سرنگون شدند (1920) و جمهوری شوروی برقرار شد (1923 تا 1924)/ ازبکستان هنگامی که مرزبندیهای آسیانه میانه شوروی تجدید سازمان یافت و در 1924 ایجاد شد. به دنبال کودتای فرجام کمونیستهای تندرو در مسکو (سپتامبر 1991) اعلام استقلال کرد و پس از انحلال شوروی (دسامبر 1991) از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شد.

حکومت و سیاست

مجمع قانونگذاری با 500 عضو و همچنین رئیس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می شوند. قرار است قانون اساسی جدیدی تدوین گردد. با این حال اسلام کریموف بیش از ۲۰ سال است که رئیس جمهور ازبکستان است.

اقتصاد

ازبکستان یکی از بزرگترین تولید کنندگان پنه در جهان است، ولی استفاده از آمو دریا و شاخه هایش برای آبیاری موجب کوچکتر شد تدریجی دریاچه آرال شده است. این جمهوری دارای ذخایر مهم گاز طبیعی و صنایع بزرگ ماشین سازی و مهندسی سنگین است. اقتصاد کشور هوز عمدتا در تملک دولت است و از مرکز به برنامه ریزی می شود.

 

مناطق دیدنی کشور ازبکستان

رجیستان (registan samarkand)

درباره کشور ازبکستان

مناطق دیدنی ازبکستان

درباره کشور ازبکستان

 

گور امیر (gur e amir)

مناطق گردشگری ازبکستان

مناطق گردشگری ازبکستان

دیدنی های ازبکستان

 

شاه زنده (shah-i-zinda)

کشور ازبکستان

دیدنی های ازبکستان

اماکن دیدنی ازبکستان

 

برج تاشکند (tashkent tower)

دیدنی های ازبکستان

اماکن دیدنی ازبکستان

کشور ازبکستان

مناطق دیدنی ازبکستان

 

ارگ بخارا (the ark bukhara)

اماکن دیدنی ازبکستان

اماکن دیدنی ازبکستان

درباره کشور ازبکستان

اماکن دیدنی ازبکستان

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور ازبکستان لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی