معرفی بهترین شهر گرجستان و مکانهای دیدنی آن
باتومی شهری که در جنوب غربی گرجستان و در فاصله 40 دقیقه ای با تفلیس قرار دارد البته با هواپیما ، این شهر به مروارید دریای سیاه نیز مشهور است و یکی از زیبا ترین

 

Batumi at night - Batumi Botanical Gardens, Batum Resmi - Tripadvisor

آکاایران: طی سال‌های اخیر ایرانی‌ها اشتیاق مضاعفی را برای سفر خارج از کشور با هدف گردشگری از خود نشان داده‌اند و هنگام انتخاب مقصد معمولاً سعی دارند با توجه به آب‌ و هوا و فصل سفر یکی از کشورهای همسایه کشور عزیزمان ایران را به‌عنوان مقصد خود انتخاب کنند. یکی از مقاصدی که بسیار مورد توجه قرار گرفته است کشور گرجستان و بخصوص شهر ساحلی باتومی در این کشور است که معمولا گردشگران از طریق تورهای باتومی و تورهای گرجستان که توسط آژانس های گردشگری برگزار می‌شود به این شهر و کشور سفر می‌کنند. جالب است بدانید ایرانیان برای اقامت توریستی در گرجستان نیاز به اخذ ویزا ندارند و می‌توانند بدون ویزا اقامتی 45 روزه در این کشور زیبا داشته باشند. در این مطلب قصد داریم معرفی کوتاهی از شهر ساحلی باتومی و جاذبه‌های گردشگری آن داشته باشیم، پس در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

معرفی گرجستان

کشور گرجستان در شمال شرقی ترکیه بین دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد. این کشور با ترکیه، روسیه، ارمنستان و آذربایجان هم مرز است. کسی نمی تواند به قطعیت بگوید این کشور آسیایی است یا اروپایی! رشته کوه های قفقاز به اروپا می رسند. قفقاز را جزئی از اروپا می کند و سیاسیون نیز گرجستان را بیشتر کشوری اروپای می دانند. گرجستانی ها اجازه سفر به کشورهای اتحادیه اروپا را دارند اما در این کشورها اجازه کار ندارند.  مردم بومی این کشور مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. مردم این کشور به زبان رسمی مادری خود یعنی گرجی صحبت می کنند. مساحت گرجستان 69,700 کیلومتر و جمعیت آن 3.72 میلیون نفر است.

 

محلی های خجالتی و مهمان نواز

گرجستانی ها معمولا برای آشنایی و مصاحبت با شما پیش قدم نمی شوند و شما خودتان باید دست به کار شوید. افراد کمی انگلیسی را به سادگی صحبت می کنند و مشکل صحبت کردن شما را از دوستی با بسیاری از آن ها باز می دارد، اما گرجستانی ها انسان هایی به شدت دوست داشتنیی هستند. حتی اگر حرفی برای گفتن با شما نداشته باشند به شما پیشنهاد یک لیوان چای، تکه ای میوه و یا گرفتن عکس را می دهند تا نشان دهند از حضور شما در این محل خوشحال هستند. اما توانایی صحبت با شما را ندارند.

معرفی رستوران های خوب باتومی

وضعیت آب و هوایی گرجستان

آب و هوای این منطقه به طور قابل ملاحظه ای متأثر از جریان های هوایی دریای سیاه است، می توان گفت بارش عمده ی باران در اکثر فصول سال امری عادی است.

 متوسط دمای هوای باتومی 14 درجه سانتی گراد است. سردترین ماه سال در ماه ژانویه(دی و بهمن) با دمای متوسط 7 درجه سانتی گراد و اوت( مرداد  و شهریور) گرم ترین ماه با دمای متوسط 22 درجه سانتی گراد است.

بارش متوسط سالانه در این کشور ، 2718 میلی متر می باشد.

باتومی، شهری با پس زمینه ای از تپه های پیچیده در مه است که با عنوان پایتخت تفریحی و گردشگری گرجستان، برای مسافران دلبری می کند. در میان این شهر کوچک، سازه های جذاب و چهره مدرن شهری، شما را غافلگیر می کند و نمی توانید تصور کنید چه چیزهایی در انتظار شماست. یکی از نکات جذاب این شهر، پیشرفت خارق العاده آن در طی یک قرن اخیر است، به طوری که تصویری اروپایی از یک شهر گرجستانی را پیش روی شما می گذارد. از همین رو بر آن شدیم تا به سراغ باتومی برویم و ببینیم چگونه آشنایی با دانستنی هایش، ما را برای سفر به این شهر زیبا و ساحلی آماده می کند.  و در ابتدا به معری مکان های جذاب و دیدنی باتومی میپردازیم.

آب و هوای شهر باتومی

آب و هوای باتومی به شدت تحت تأثیر جریان های هوایی دریای سیاه و تاثیرات وابسته به تپه ها و کوهستان های نزدیک به آن است ، به همین دلیل بارش عمده باران در اکثر فصول سال امری عادی است و این بارش عمده باتومی را به مرطوب ‌ترین شهر و پر بارش ترین شهر گرجستان تبدیل کرده ‌است ، متوسط دمای هوا باتومی در کل 14 درجه سانتیگراد است ، سردترین ماه سال در باتومی ماه ژانویه است با دمای متوسط 7 درجه سانتیگراد و اوت گرم ترین ماه با دمای متوسط 22 درجه سانتیگراد است و مرطوب ‌ترین ماه سال سپتامبر با بارش 335 میلی‌ متر است . 


در زمستان اکثر گرجی های ساکن باتومی، در خانه هایشان از سیستم گرمایشی حرارت مرکزی استفاده نمی کنند ، بنابراین دمای روز می تواند گرم باشد پس به شما گردشگران عزیز توصیه میشود در سفر به باتومی در زمستان لباس های گرم برای شب به همراه داشته باشید ، در این فصل بارش های مکرر وجود دارد ولی برف به ندرت می بارد و وقتی هم که برف می بارد خیلی سریع آب می شود .

مکان های جذاب گردشگری و دیدنی باتومی

آکواریوم باتومی (Batumi Aquarium)

در این آکواریوم بیش از 100 نوع ماهی بومی  دریای سیاه وجود دارد.طراحی این آکواریوم به صورت صخره ای موج شکل انجام شده و نمای بیرون آن شبیه به 4 قطعه سنگ است.

آکواریوم باتومی | لحظه آخر

دلفیناریوم یا پارک دلفین های باتومی (Doiphinarium)

پارک دلفین ها در سال 1975 تأسیس شده است. ظرفیت تماشاچیان در این محوطه 700 نفر می باشد. سانس ها به سه زبان گرجی، روسی و انگلیسی برگزار می گردند.نمایش جذاب  و دیدنی دلفیناریوم در سه سانس و در ساعت های 14، 17، 21 انجام می پذیرد.

دلفیناریوم و یا پارک دلفین های باتومی گرجستان

بلوار باتومی (Seaside Park)

این مکان از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری باتومی است. در سال 1881، فرماندار شهر باتومی به یک باغبان آلمانی امر کرد که پارکی را در ساحل باتومی بسازد. طول بلوار به امتداد ساحل می رسد و مساحت آن 7 کیلومتر است.

باغ گیاه شناسی باتومی (Batumi Botanical Garden)

مساحت باغ گیاه شناسی باتومی به 108 هکتار می رسد و فاصله آن با داخل شهر 9 کیلومتر است. گل و گیاه های موجود در این منطقه انواع متفاوتی دارد که هنر دست یک گیاه شناس روسی به نام آندره نیکلایویچ که یک طراح و باغبان می باشد.

این باغ حتی در زمان شوروی سابق نیز یکی از بزرگ‌ترین باغ های گیاه شناسی بوده است. این باغ در منطقه ی متسوین کنتسخی یا همان دماغه سبز و در کنار دریای سیاه واقع شده است.

 

تله کابین آرگو باتومی (Argo Cable Car)

تله کابین آرگو ساخته شده در سال 2012 برفراز کوه آنوریا(Anuria) می باشد. طول آرگو معادل 2.5 کیلومتر و بلندترین ارتفاع آن از سطح زمین 252 متر است.

تله کابین آرگو باتومی

میدان پیازا باتومی (Piazza  Square)

با قطعیت تمام می توان گفت این میدان زیباترین میدان شهر است و اصالتی ایتالیایی دارد و به سبک ایتالیایی نیز ساخته شده است.

میدان پیازا با مجتمع پیازا که دارای امکانات هتل، کافه، رستوران و... است حصر شده  و بساط موسیقی خیابانی و زنده هر شب در این مجتمع به راه است.

 باتومی عکس, جاهای دیدنی باتومی, هتل های باتومی

میدان اروپای باتومی (Europe Square)

میدان اروپا از ساختمان های کلاسیک مربوط به قرن 10 است که ساعت نجومی و بنای یاد بود مده آ باتومی در آن قرار دارد.مده آ زنی گرجی از افسانه یونانی آرگونتها است که به جیسون کمک کرده به دنبال پشم زرین برود.

 

 پارک 6 می (May Park 6)

پارک می در سال 1881 توسط یک باغبان آلمانی ساخته شده و قسمتی از آن به بلوار باتومی می رسد. این پارک از لحاظ موقعیت، در مکانی همانند پارک دلفین ها قرار گرفته است.

هفت سال پس از ساخت این پارک، امپراتور روس، الکساندر سوم از باتومی و این پارک دیدن کرد و غرق در تماشای هنر باغبان آلمانی شد. وی چند درخت در این پارک کاشت و آن را باغ السکاندر نام گذاری کرد. از آن پس چندین مرتبه نام های این پارک عوض شد که آخرین بار پارک 6 می نام گذاری شد.

 

مجسمه مده آ باتومی

در افسانه های یونانی مده آ خانومی از اهالی کولخیس  در گرجستان بوده است. این خانوم عاشق مردی به نام یاسون می شود که رهبر پهلوانان یونانی بوده، وی برای ازدواج با او از شهر فرار می کند. بعد از چند سال، یاسون عاشق زنی دیگر می شود و مده ا را رها می کند.او نیز از شدت خشم، معشوق جدید یاسون را می کشد. 

 برج آلفابت (Alphabetic Tower، برج الفبا)

این برج، الفبای منحصر به فرد گرجی را به نمایش می گذارد.ارتفاع برج آلفابت 130 متر است. این برج به شکل DNA طراحی شده و سی و سه حرف الفبای گرجی را نشان می دهد. برای دیدن برج می توانید به وسیله آسانسور بالا رفته و از نمای پانورامایی مقابلتان نهایت لذت را ببرید.

 

 مجسمه عشق یا علی و نینو (Statue of Ali and Nino)

مجسمه عشق گویای عشق جاودانه است که توسط تامارا کوزیتزاده (Tamara Kvesitadze) بنا شده است. ساخت بنای مذکور برگرفته شده از کتابی نوشته کوربان سعید (Kurban Said) است.

داستان این کتاب دلدادگی و عشق بی‌پایان پسری مسلمان به نام علی و دختری مسیحی گرجی به نام نینو را بازگو می کند.

این بنا از دو مجسمه تشکیل شده است و در هر ده دقیقه  مجسمه ها به سمت یکدیگر حرکت کرده و با هم ترکیب می شوند. گونه ای که به شکل یک مجسمه واحد در می آیند و پس از آن از هم دور می شوند و فاصله می گیرند. در وصف زیبایی بی سابقه این مجسمه می توان گفت که یک شاهکار معماری مهندسی در گرجستان است.

اماکن دیدنی باتومی, باتومی, گرجستان باتومی

مجسمه عشق و یا علی و نینو در باتومی گرجستان

 

معرفی سواحل زیبای باتومی 

ساحل سارپی

ساحل سارپی پوشیده شده از سنگ ریزه  است.علت مشهور بودن این ساحل آب تمیز و موج های بلند و سهمگین آن می باشد. این ساحل از لحاظ جغرافیایی در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد.

متاسفانه امکانات رفاهی قابل ملاحظه ای در این ساحل دیده نمی شود اما با این حال برای استراحت و ریلکس کردن و لذت بردن از طبیعت بسیار مکان مناسبی است.

ساحل اورکی

اورکی یکی از سواحل شنی در این منطقه است که با شهر 50 کیلومتر فاصله دارد. اورکی دارای شن های سیاه مغناطیسی است که قابلیت شفای بیماری های مختلفی را دارد و به وسیله ی آن ها می توان بیماری های قلبی،عصبی و ریوی را به بهبودی کامل رسانید.این شیوه ی درمان در پزشکی مگنتوتراپی نام دارد.

میزان دمای این شن ها در اواخر تابستان به 50 درجه سانتی گراد می رسد.

در این ساحل، بر خلاف سایر سواحل که با درختان نخل پوشیده شده است؛ شاهد جنگل های چشم نواز درختان کاج هستیم.

ساحل گرین پارادیس

گرین پارادیس در لغت نامه فارسی به معنی بهشت سبز است، انتخاب این نام برای این منطقه چندان هم بی دلیل نیست. پوشش خاص گیاهی این منطقه موجب تمایز این ساحل از دیگر  سواحل شده است. از امکانات گرین پارادیس می توان به کافه ی زیبای موجود در آن اشاره کرد. 

 

عکس از باتومی, عکسهای از شهر باتومی, عکس سواحل باتومی

ساحل کواریاتی

این ساحل در دهکده ای به نام کواریاتی وجود دارد.دهکده کواریاتی در منطقه ای کوهستانی واقع شده ،درواقع شما با رفتن به این ساحل هم می توانید از زیبایی دریا بهره مند شوید و هم می توانید از منظره کوهستانی آن لذت ببرید.

این ساحل تنها ساحل در گرجستان است که به دلیل دنیای زیبای زیر آب، می توان در آن یک غواصی بی نظیر را تجربه کرد.

 

ساحل گونیو در باتومی

نوع پوشش سنگی در این ساحل به صورت سنگ ریزه ای می باشد اما این سنگ ها نسبت به سنگ ریزه های باتومی و کواریایی درشت تر هستند. این مکان جزء یکی از بکرترین و دنج ترین مکان ها برای استراحت است.

 

کلیسای مادر مقدس در باتومی

بنای این کلیسا به سبک گوتیک ساخته شده و دارای دو برج دو قلوی بلند، پنجره های شیشه ای رنگی و نقاشی های دیواری است.

 

سوغات باتومی گرجستان

اکثر گردشگران ایرانی علاقه دارند از محلی که بازدید کرده اند یادگاری داشته باشند. از مهم ترین نماد های گرجستان، کانتاسی است.

 در واقع، کانتاسی جام نوشیدنی به شکل شاخ گاو است که اطراف آن با نقش و نگارهای  بی نظیری طراحی شده است. همچنین، نوعی کلاه نمدی به نام پاپاک تهیه شده از پشم گاو و بز کوهی است نیز از سوغات گرجستان است.

 

غذاهای محبوب شهر توریستی باتومی

تنوع غذا در این کشور بسیار است و بیشتر غذاهای موجود در آن تلفیقی از غذاهای گرجی و ترکی و حتی ایرانی است. نوعی فرهنگ در شیوه ی غذا خوردن گرجی ها وجود دارد که برایشان اهمیت فراوانی دارد. گرجی ها رسم دارند، میز را از انواع ظرف غذا در حد توانشان  پر کنند؛ این رسم در فرهنگ گرجی سوپرا نام دارد.

غذای سنتی گرجی ها، خاچاپوری است، که به آن پیتزای گرجی نیز می گویند. خاچاپوری انواع مختلفی دارد: ایمرولی(نان گرد پر شده از ماست، تخم مرغ، پنیر و کره)، مگرولی، آچارولی، اسوری و آچما.

درواقع، مواد اولیه در تهیه این غذا یکسان است ولی روش سرو و پخت آن ها متفاوت است.

 

غذاهای سنتی باتومی, باتومی عکس, جاهای دیدنی باتومی

واحد پول باتومی

با اینکه گرجستان به اتحادیه اروپا پیوسته است، اما همچنان واحد پولشان لاری است و از یورو استفاده نمی کنند.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید به مکانی سفر کنید که از طبیعت بکر آن لذت ببرید و با مردمانی خونگرم برخورد داشته باشید سفر به باتومی را در لیست سفرهای خود قرار دهید.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :