دیدنی های تاجیکستان، جاذبه های گردشگری تاجیکستان
دیدنی های تاجیکستان,تاجیکستان,مناطق دیدنی تاجیکستان,جاذبه های گردشگری تاجیکستان,مراکز گردشگری تاجیکستان,اماکن دیدنی تاجیکستان,کشور تاجیکستان,دیدنی های کشور تاجی

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور تاجیکستان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Tajikistan - تاجیکستان

پرچم کشور تاجیکستان

مناطق گردشگری تاجیکستان

نقشه سیاسی کشور تاجیکستان

مناطق گردشگری تاجیکستان

نقشه جغرافیایی کشور

دیدنی های تاجیکستان

 

اطلاعات کلی کشور  تاجیکستان

پایتخت: دوشنبه 

نوع حکومت: جمهوری

مذهب: اکثریت اسلام سنی. 

زبان رسمی: تاجیکی ( 59% )، ازبکی ( 23% )، روسی ( 10% ) 

واحد پول: سومونیsomoni)) 

امید طول عمر: 65سال 

جمعیت: 7,011,556 نفر (July 2004 est.)

تاجیکستان کشوری در آسیای میانه است. این کشور از جنوب با افغانستان، از باختر با ازبکستان، از شمال با قرقیزستان، و از خاور با چین همسایه است. تاجیکستان یک کشور محاط در خشکی است که در گذشته راه ابریشم از آن گذر می کرده است. پهناوری تاجیکستان ۱۴۳٬۱۰۰ کیلومتر مربع (۹۵ام در جهان) است. این کشور، کوهستانی و پربارش است و منابع آب فراوانی دارد.

جغرافیا

پهناوری تاجیکستان ۱۴۳٬۱۰۰ کیلومتر مربع (۹۵ ام در جهان) است و جمعیت آن ۸٬۱۶۰٬۰۰۰ تن ( ۹۸ ام در جهان) است (آمار ۲۰۱۴). تراکم جمعیت در این کشور ۵۷ تن در هر کیلومتر مربع است. جمهوری کوهستانی تاجیکستان درون سلسله کوههای تین‏شان و پامیر جای دارد. مهم‏ترین زمین کم‏ارتفاع درة فرغانه است. تاجیکستان کشوری کوهستانی و سرسبز با بارندگی فراوان است که می تواند صادرکنندهٔ آب و برق به سایر کشورها باشد. تاجیکستان کشوری مرتفع است که رشته کوه پامیر آن را پوشانده است، ولی در شمال کشور، منطقه پستفرغانه وجود دارد.

ارتفاع زیاد و موقعیت این کشور در مرکز آسیا موجب آب و هوای سخت و متنوع تاجیکستان است. درة فرغانه آب و هوایی نیمه گرمسیری دارد.

شهرهای مهم: خجند ( لنین‏آباد سابق ), 
مساحت: 143,100 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 3,651 کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 39 درجه شمالی و71 درجه شرقی 

تاریخ

سرزمین سغد باستان که سرزمین کنونی تاجیکستان را دربر می گیرد، در زمان داریوش یکم به جزئی از امپراتوری هخامنشی تبدیل شد. پس از یورش اسکندر مقدونی، تاجیکستان به ترتیب جزئی از پادشاهی های سلوکی، دولت یونانی باختر، تخارستان، کوشانیان، ساسانیان، هفتالیان و خیونان بود.تاجیکها, که قومی ایرانی هستند تا قرن هشتم میلادی جزئی از امپراتوری ایران بودند در این زمان اعراب نفوذ خود را بر این منطقه گسترش دادند. در قرن سیزدهم سرزمین تاجیکها مورد هجوم مغولها قرار گرفت و به صورت بخشی از امپراتوری تیمور لنگ و خاندانش درآمد. دورة سلطة ازبکها در قرن هجدهم زمانی که افغانها هجوم آوردند به پایان رسید. 

حکومت و سیاست

حکومت تاجیکستان، جمهوری است.230 عضو مجلس قانونگذاری و رئیس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‏شوند. قرار است قانون اساسی جدیدی تدوین گردد. 

اقتصاد

تاجیکستان یکی از جمهوری های سابق اتحاد جماهیر شوروی است. پنبه نقطه اتکای اقتصاد این کشور است. جنبه‏های دیگر کشاورزی شامل کشت میوه و سبزی و پرورش دام است. منابع عمدة طبیعی شامل زغال سنگ، گاز طبیعی، سنگ آهن، نفت، سرب، روی و توان بالقوة ایجاد نیروی هیدروالکتریک است. صنایع شامل نساجی و فرش‏بافی است. اقتصاد این کشور همچنان از مرکز برنامه‏ریزی می‏شود و عمدتاً در تملک دولت است. در سال ۲۰۰۵، تولید ناخالص ملی آن نزدیک به ۲ میلیارد دلار بود.

 

مناطق دیدنی کشور تاجیکستان

اسکندرکول (iskanderkul)

درباره کشور تاجیکستان

اماکن دیدنی تاجیکستان

دیدنی های تاجیکستان

مناطق دیدنی تاجیکستان

 

دریاچه سارز (sarez lake)

مناطق گردشگری تاجیکستان

درباره کشور تاجیکستان

اماکن دیدنی تاجیکستان

درباره کشور تاجیکستان

مناطق گردشگری تاجیکستان

 

کوهستان فان (fann mountains)

کشور تاجیکستان

دیدنی های تاجیکستان

کشور تاجیکستان

مناطق گردشگری تاجیکستان

 

نورکدام (nurek dam)

کشور تاجیکستان

درباره کشور تاجیکستان

دیدنی های کشور تاجیکستان

مناطق دیدنی تاجیکستان

 

باغ وحش دوشنبه (dushanbe zoo)

کشور تاجیکستان

دیدنی های کشور تاجیکستان

مناطق گردشگری کشور

مراکز توریستی تاجیکستان

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور تاجیکستان لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :