آشنایی با کشور هلند -آکا
آشنایی با کشور هلند,آشنایی با هلند,کشور هلند,هلند,نقشه کشور هلند,درباره کشور هلند,کد کشور هلند,سیاست هلند

آکاایران: آشنایی با کشور هلند


آکاایران: مساحت : 41،526 کیلومتر مربع

جمعیت : 16،570،613 نفر

پایتخت : آمستردام

واحد پول : یورو

پیش شماره : 31+

هلند یکی از کشورهای اروپای غربی است که به کشور آسیاب های بادی، دوچرخه، پنیر و گل لاله مشهور است.هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند است که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می شود. این کشور با کشورهای آلمان و بلژیک همسایه است.

هلند کشور هنرمندان هم هست. بسیاری از هنرمندان مشهور جهان از رامبراند گرفته تا ون گوگ، نقاشان معروف، در این کشور زندگی می کردند.تقریبا 20 درصد از مساحت هلند را آب تشکیل می دهد. در عین حال پایین بودن ارتفاع مناطق خشکی آن نسبت به سطح دریا باعث شده هلندی ها سدهای زیادی احداث کنند.

25درصد مساحت آن، از عقب نشینی و خشک شدن آب دریا ، تشکیل شده است. هلند کوه ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور ۳۲۲ متر است.هلند عضو اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و پیمان کیوتو را نیز امضا کرده است.

با وجود اینکه آمستردام پایتخت رسمی کشور هلند است برای تمرکززدایی، بسیاری از وزارتخانه های این کشور در شهر لاهه یا اطراف آن مستقر شده اند.

سیاست در هلند

حکومت هلند پادشاهی مشروطه است که در آن شاه یا ملکه به عنوان رئیس حکومت، نقش چندانی در سیاست ندارد. ملکه آن در حال حاضر بئاتریس ویلهلم یناآرمگارد است.دو مجلس نمایندگان در این کشور وجود دارد و نخست وزیری که حزب حائز اکثریت در کشور معرفی می کند دولت را تشکیل می دهد. نخست وزیر در هلند رئیس دولت محسوب می شود و مهم ترین مقام سیاسی کشور است.

مجلس اعیان هلند 75 عضو دارد که هئیت مقننه استان ها برای دوره ای شش ساله آنها را تعیین می کنند. در مجلس عوام هلند 150 نماینده که مستقیما از طرف مردم به مدت چهار سال انتخاب می شوند.فعالیت احزاب در هلند آزاد است و بیش از 70 حزب سیاسی در آن فعالیت دارند که مهمترین آنها احزاب دموکرات مسیحی، کارگر، سبز، خلق برای آزادی و دموکراسی هستند.

هلند در سال 1581 استقلال یافت و روز ملی آن 30 آوریل است.

اقتصاد در هلند

این کشور از بزرگترین تولیدکنندگان لبنیات در جهان بوده و علاوه برآن، مقادیر زیادی گندم، جو و سیب زمینی از مزارع این کشور به دست می آید.اکثر صنایع هلند، در شهر بندری روتردام در جنوب غربی هلند متمرکز شده اند. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله هایی که دارد، بزرگ ترین بندر اروپا نیز به شمار می رود.

تولید ناخالص داخلی هلند در سال 2006 میلادی 6/529 میلیارد دلار بود و رشدی سه درصدی نسبت به سال پیش از آن داشت.

نیروی کار این کشور 49/7 میلیون نفر است و نرخ بیکاری آن 5/5درصد. 50/1 درصد از مردم آن در سال 1999 میلادی زیر خط فقر زندگی می کردند.نرخ تورم درهلند1/1 درصد در سال است.

صادرات هلند شامل ماشین آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و مواد خوراکی است که به کشورهای آلمان (5/25درصد)، بلژیک (14 درصد)، انگلیس (9/8 درصد)، فرانسه (6/8درصد)، ایتالیا (1/5 درصد) و آمریکا (5/4 درصد) صادر می شود.

محصولات وارداتی به این کشور شامل ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی، سوخت، مواد خوراکی و پوشاک است که از کشورهای آلمان (1/17 درصد)، بلژیک (9.4 درصد)، چین (4/9درصد)، آمریکا (8/7 درصد)، انگلیس (9/5 درصد)، روسیه (1/5درصد) و فرانسه (5/4درصد) وارد می شوند.

مردم هلند

جمعیت هلند در سال 2007 میلادی 16 میلیون و 570 هزار و 613 نفر بود که میانگین سنی 39/7سال داشتند. امید به زندگی در این کشور 11/79 سال است.

زبان رسمی هلند، هلندی است. این زبان شاخه ای از زبان های ژرمن محسوب است و به آلمانی شباهت هایی دارد.

ارتباطات در هلند

هلندی ها به مطالعه روزنامه علاقه فراوانی دارند و روزنامه های زیادی در این کشور منتشر می شود اما به گزارش بی.بی.سی روزنامه نگاری زرد در این کشور طرفداری ندارد.

اطلاعات مفید

پول رایج هلند یورو است و برای سفر به هلند به ویزای شنگن نیاز دارید.

برای رانندگی در هلند به گواهینامه بین المللی (IDP) نیاز دارید و هلند در 1+ ساعت گرینویچ قرار دارد.

منبع :

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :