چگونه کوپه دربست کنیم؟
کوپه دربست یعنی چه؟,کوپه دربست چیست,کوپه دربست,کوپه دربست نامحرم,کوپه دربست قطار,کوپه دربست قطار ,کوپه دربست قطار تهران مشهد,کوپه دربستی قطار

اگر قرار است با قطار به همراه خانواده به سفر بروید و می‌خواهید در طول سفر و رسیدن به مقصد راحت باشید، کوپه دربست قطار به کمک شما خواهد آمد. دربست کردن کوپه در قطار این امکان را به شما می‌دهد که فضایی اختصاصی در طول راه در اختیار داشته باشید و بدون مزاحمت افرادی که آن‌ها را نمی‌شناسید از مسیر لذت ببرید. شاید بگویید تعداد  افرادی که با شما در سفر همراه هستند، به اندازه یک کوپه نیست؛ هیچ ایرادی ندارد، چرا که شما هم می‌توانید حین خرید بلیط قطار در علی بابا، گزینه کوپه دربست را انتخاب کنید.

این امکان برای سفرهای دوستانه و خانوادگی یا سفر چند خانم با هم، مزیت ایده‌آلی محسوب می‌شود. اگر دوست ندارید شخص دیگری در طول سفر کنار شما باشد و دل‌تان می‌خواهد که تنها باشید یا در کنار همراهان و دوستان خود آنطور که می‌خواهید خوش بگذرانید، به راحتی می‌توانید یک کوپه دربست در قطار را از آن خود کنید و سفر خود را با خوشی آغاز کنید.

برای دربست کردن کوپه لازم نیست کار خاصی انجام دهید، خصوصا در خرید اینترنتی بلیط قطار. کافیست هنگام وارد کردن اطلاعات سفرتان مثل مبدا و مقصد و تاریخ سفر، اعلام کنید که می‌خواهید کوپه‌تان دربست باشد، به همین سادگی و با زدن یک تیک. هیچ عمل دیگری نیاز نیست و شما بعد از خرید و ثبت اطلاعات هویتی افراد صاحب یک کوپه دربست هستید تا مقصد.

 

بعد از این‌که اعلام کردید می‌خواهید یک فضای اختصاصی و دل‌نشین را با کوپه دربست قطار در اختیار داشته باشید، اگر تعداد افراد همراه شما کم‌ باشد، لازم نیست کاری کنید، صندلی‌هایی که مسافر ندارند بعد از ثبت اطلاعات مسافرین حاضر، خود به خود به نام افراد حاضر ثبت می‌شوند و نیازی نیست شما اسم و مشخصات افراد دیگری که حضور ندارند را بی دلیل وارد کنید؛ فقط با ثبت اطلاعات هویتی خودتان و دیگر مسافران حاضر، بقیه صندلی‌های کوپه برای شما رزرو خواهند شد و دیگر مشکلی نخواهید داشت.

اگر کوپه‌ای در قطار دربست کرده‌اید ولی تعداد افراد همراه شما در سفر بیش‌تر از ظرفیت کوپه است، راه حلی برای این مشکل وجود دارد اما در صورتی که فقط یک نفر بیش از ظرفیت باشد. اگر می‌خواهید این یک نفر هم در طول مسیر با شما همراه باشد و در کوپه شما ساکن باشد، دو گزینه پیش رو دارید.

اولین گزینه این است که طبق روال همیشه در کوپه‌ای دیگر برای آن یک نفر صندلی رزرو کنید ولی بعد از سوار شدن به قطار دوست‌تان پیش شما بیاید و در کوپه شما بماند. گزینه بعدی این است که کوپه را دربست کنید و دوست و همراه دیگرتان نیز با شما به داخل قطار بیاید. بعد از سوار شدن و چک کردن بلیط قطار توسط ماموران قطار، هزینه یک نفر اضافه از شما دریافت می‌شود و همراه‌تان می‌تواند در کنار شما داخل کوپه بماند. هزینه نفر اضافه نیز به صورت کامل محاسبه می‌شود و باید به رئیس قطار پرداخت شود.

قیمت بلیط قطار در کوپه دربست فرقی با حالت عادی ندارد، همان هزینه‌ای که در حالت عادی خرید بلیط قطار می‌پردازید را باید به ازای افراد و مسافرین حاضر پرداخت کنید. هزینه صندلی‌های خالی که در کوپه باقی می‌ماند، کم‌تر از افراد حاضر است؛ چرا که هزینه خدمات عمومی که شامل خدمات ایستگاهی و پذیرایی از هزینه بلیط قطار کم می‌شود و شما باید این هزینه را پرداخت کنید.

 

 

اگر بین مسافران و همراهان شما کودک یا نوزاد زیر دو سال وجود دارد، طبق قوانین قبلی هزینه بلیط قطار برای افراد زیر دو سال نصف بزرگسالان محاسبه می‌شود و این قانون در کوپه دربست نیز به همین شکل است. شما برای کودک‌تان باید هزینه نصف بلیط قطار را بپردازید.

حالا اگر قصد دربست کردن یک کوپه برای خود و همراهانتان را دارید، کافیست مبدا و مقصد خود را مشخص کنید و زمان سفرتان را نیز بدانید. حالا برای خرید اینترنتی بلیط قطار کافیست این اطلاعات را در بخش معین شده وارد کنید و گزینه کوپه دربست را نیز تیک بزنید. بعد از جست‌وجو لیست قطارهای موجود طبق شرایط شما، به شما نشان داده خواهد شد و شما می‌توانید بر اساس زمان حرکت و قیمت، بلیط قطار مورد نظرتان را تهیه کنید. بعد از تهیه بلیط، اطلاعات شخصی افراد حاضر را وارد کنید و آن‌ها را ثبت نمایید.

شاید این کار در خرید حضوری کمی سخت‌تر باشد، چرا که همه آژانس‌ها و دفاتر فروش بلیط قطار این امکان را به شما نمی‌دهند و باید زمان زیادی را صرف کنید تا بتوانید برای تاریخ مورد نظرتان یک کوپه دربست کنید. اما در خرید اینترنتی بلیط قطار به همین سادگی شما می‌توانید یک فضای اختصاصی در قطار برای خود داشته باشید و از سفر خود لذت کافی ببرید.

کمی هزینه بیشتر، رفاه خیلی بیشتر

زمانی که برای خرید بلیط قطار، گزینه کوپه دربست را انتخاب می‌کنید، طبیعی است که باید هزینه بیشتری هم بپردازید. اما این هزینه چندان زیاد نیست اما آرامش و رفاه فوق‌العاده‌ای برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :