دیدنی‌ها استانبول
فتح بزرگ امپراتوری در قرن ١٥ میلادی به دستور, جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های استانبول ,جاذبه های استانبول ,مراکز گردشگری استانبول ,مساحت استان

دیدنی‌ها استانبولکاخ توپ‌کاپی
توپ‌کاپی، نخستین کاخ عثمانی است که بعد از فتح بزرگ امپراتوری، در قرن ١٥ میلادی به دستور محمد دوم ساخته شد. کاخ توپ‌کاپی، در محل تلاقی تنگه‌ی بُسفُر، گلدن هورن و دریای مرمره قرار گرفته است؛ مکانی که بنای شهر استانبول - برای اولین بار در دوران باستان و توسط رئیس مگاریان‌ها، بیاز- در سده‌ی هفتم پیش از میلاد، در آن گذاشته شد. این کاخ، یکی از زیباترین مناظر استانبول را دارد.


مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)
مسجد آبی به دست آقا محمد معمار، معمار معروف ترکی و به دستور سلطان احمد اول، طی ٧ سال ساخته شد. این مسجد، معروف‌ترین مسجد شهر است و در میدان سلطان احمد قرار دارد. این مسجد قرن هفدهمی که نزدیک ایا صوفیه است، به خاطر کاشی‌های آبی رنگ بسیار زیبایی که دیوارهایش را پوشانده، معروف شده است. شش مناره‌ی باریک این مسجد، آن را از دیگر مسجدها متمایز می‌کند.


حمام تاریخی گالاتا سرای
این حمام که در سال ١٧١٥ به عنوان یک حمام کلاسیک عمومی با طرحی از معماری حمام‌های ترکی ساخته شد، در نزدیکی گالاتاسارای و در ناحیه‌ی بی اوغلو قرار گرفته. در سال ١٩٦٥ حمام دوباره بازسازی شد و طی این بازسازی، قسمت زنانه هم به آن اضافه کردند. به دلیل نزدیکی حمام گالاتاسرای به میدان تقسیم، این گرمابه مورد توجه مردم محلی و گردشگران است.


موزه‌ی ایا صوفیه
ایا صوفیه، در ابتدا کلیسایی بود که توسط کنستانتین بزرگ بنا نهاده شد و بعدها در قرن ٦ میلادی، جاستین اول آن را بازسازی کرد. در میانه‌ی قرن ١٥ میلادی با افزودن مناره‌ها، این بنا را به مسجد تبدیل کردند. امروزه ساختمان باشکوه آن با گنبدی بزرگ به ارتفاع ٥٦ متر، به صورت موزه‌ای در آمده است که هنرهای اسلامی و مسیحی و همچنین نمونه‌هایی عالی از موزاییک‌های بیزانسی را به نمایش گذاشته است. این قصر به مدت ١٠٠٠ سال، مایه‌ی افتخار امپراتوری روم شرقی و از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان بوده است.


موزه‌ی باستان‌شناسی
مجموعه‌های موزه‌ی باستان‌شناسی، در قرن ١٩، توسط معمار معروف، والوری و با تلاش‌های ویژه‌ی نقاش معروف ترکی، عثمان حمید بی ساخته شدند. این مجموعه، ١٥٠٠٠ قطعه‌ی باستان‌شناسی از دوران میان‌رودان، آناتولی پیش از یونان، آشوریان، سومریان، اکدیان، بابلیان، مصر باستان و فرهنگ عرب پیش از اسلام را، به نمایش گذاشته است.


پارک امیرگان
پارک امیرگان، پارکی تاریخی است که در امیرگان، در همسایگی تنگه‌ی بسفر و در ناحیه‌ی ساریر استانبول واقع شده. این پارک یکی از بزرگترین پارک‌های عمومی استانبول به شمار می‌رود.
درختان کاج سنگی، کاج ترکی، کاج حلب، کاج آبی، کاج سپید شرقی، کاج دریایی، سرو ژاپنی، صنوبر نروژی، صنوبر آبی، سرو اطلس، سرو هیمالیایی، سرو لبنانی، چنار، درخت زبان گنجشک، فندق، درخت بید بابل، بلوط مجار، صنوبر سپید کولورادو، درخت چهل سکه، سرو سرخ کالیفرنیا، درخت ماموت ساحلی و درخت کافور، از مهم‌ترین درخت‌های موجود در این پارک هستند.

زورق

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :