با زیباترین اماکن دیدنی ترکیه آشنا شوید+تصاویر
دیدنی های ترکیه,دیدنی های ترکیه کجارو,دیدنی های ترکیه بدروم,دیدنی های وان ترکیه,دیدنی های ترکیه آنتالیا,دیدنی های ترکیه عکس,دیدنی های ترکیه- استانبول,دیدنی های

Related image

آکاایران:  یکی از جذابیت‌های کشور ترکیه محوطه‌های باستانی‌ آن‌ است که توجه عده زیادی را به خود جلب کرده‌اند. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین سایت‌های باستان شناسی این کشور می پردازیم

جاذبه های باستانی ترکیه که شما را حیرت زده خواهد کرد

در ترکیه بیست و هشت سایت باستان شناسی وجود دارد که خبر از وجود تمدن‌های اولیه بشریت در جهان می‌دهند. از دوران نئولیتیک گرفته تا امپراطوری روم، در این مقاله به معرفی برخی از مهم‌ترین سایت‌های باستان شناسی این کشور پرداخته‌ایم که مردمی از سرتاسر جهان را حیرت‌زده می‌کنند.

حسن کیف ترکیه – Hasankeyf

شهر باستانی که در امتداد رودخانه Tigris ترکیه قرار گرفته است، شهر کوچک خیره کننده باقی مانده از دوره Artuqid است. البته سیل به شهر آسیب های بسیار جدی رسانده اما باز بخشی از زیبایی خود را حفظ کرده و ارزش بازدید را دارد. 

زیباترین-اماکن-دیدنی-ترکیه-0

ینی کاپی Yenikapı ترکیه

در زمان ساخت متروی «مارمارای» (Marmaray) در سال ۲۰۰۴ بقایای باستان شناسی این محوطه در منطقه «ینی کاپی» (Yenikapı) استانبول کشف شد و یکی از بزرگ‌ترین حفاری‌های باستان شناسی جهان از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ در آن صورت گرفت. این حفاری‌ها به کشف بیش از ۳۵ هزار شی و ۳۶ کشتی متعلق به قرون هفتم تا یازدهم منجر شد که اکثراً به طور مستقیم به بندر «تئودوسین» (Theodosian) قسطنطنیه ارتباط داشتند که در زمان حکومت امپراطور بیزانسی «تئودوسیوس اول» ساخته شده بود.

ماردین ترکیه – Mardin

یکی از شهر های بسیار زیبای ترکیه، خیابان باریک اما زیبای ماردین با خانه های قدیمی سنگی و کلیسای قدیمی حتما شما را حیرت زده خواهد کرد. در طول سفر به ترکیه ماردین را فراموش نکنید. 
دیدنی ها در ماردین ترکیه :
حمام یِنی کاپی - Yeni Kapı Hamamı
حمام اُلو جامی - Ulu Cami Hamamı
دارا نِرجروپُل - dara necropol
موزه ماردین - Mardin Museum
پارک بلدیه روزا چُجوک آتا ترک - Artuklu Bel. Fehim Adak parkı
پارک چجوک - Çocuk Parkı

زیباترین-اماکن-دیدنی-ترکیه-1

گوبکلی تپه Göbeklitepe ترکیه

«گوبکلی تپه» (Göbeklitepe) عبادتگاهی نئولیتیک در نزدیکی «شانلورفا» (Şanlıurfa) است که برخی از باستان شناسان اعتقاد دارند یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های مذهبی ساخت بشر به شمار می‌رود.

ستون‌های سنگی آن که در بالای یال یک کوه استوار هستند، با نقش برجسته‌هایی از حیوانات و نقوش انتزاعی تزئین شده‌اند.

چتل هویوک Çatalhöyük ترکیه

«چتل هویوک» (Çatalhöyük) یکی از برجسته‌ترین سایت‌های باستان شناسی ترکیه است که در دوران نئولیتیک ساخته شد و در استان «قونیه» (Konya) قرار دارد.

چتل هویوک Çatalhöyük ترکیه

این مجموعه به خاطر اندازه بزرگ و نقاشی دیواری‌های زیبایش در دهه ۱۹۵۰ که آن را کشف کردند به یکی از معروف‌ترین سایت‌های تاریخی جهان تبدیل شد.

تروی Troy

«تروی» (Troy) یکی از معروف‌ترین سایت‌های باستان شناسی جهان است که به قرن چهارم قبل از میلاد مسیح تعلق داشت و در پای کوه «ایدا» (Ida) در «چاناکاله» (Çanakkale) قرار دارد.

تروی بعد از شعر حماسی هومِر به نام «ایلیاد» (Iliad) شهرت زیادی پیدا کرد زیرا در این سروده جنگ تروجان‌ها را توصیف کرده بود.

هاتوسا Hattusa ترکیه

«هاتوسا» (Hattusa) زمانی پایتخت باشکوه امپراطوری هیتی‌ها در اواخر عصر برنز بود و هنوز هم می‌تواند بازدیدکنندگان را شگفت‌زده کند.

این سایت باستان شناسی که در «چوروم» (Çorum) قرار دارد، در سال ۱۸۳۴ کشف شده و از یک پایین شهر با بقایای زندگی متمدن شهری و یک بالا شهر با چندین معبد تشکیل می‌شود.

آفرودیسیاس

«آفرودیسیاس» (Aphrodisias) یکی از مهم‌ترین سایت‌های وابسته به دوران یونانی و رومی ترکیه است و در دره‌ای در ۱۶۱ کیلومتری ازمیر قرار دارد.

مهم‌ترین سازه این سایت معبدی خیره‌کننده متعلق به الهه آفرودیت است.

اِفِسوس Ephesus ترکیه

«اِفِسوس» (Ephesus) بدون شک یکی از شناخته‌شده‌ترین سایت‌های باستان شناسی در میان بازدیدکنندگان ترکیه است که در نزدیکی شهر «سلچوک» (Selçuk) در ازمیر قرار دارد.

صفران بولو- Safranbolu

یک منطقه از میراث جهانی یونسکو را در ترکیه ببینید، شهر Safranbolu به دلیل خانه و معماری دوره عثمانی بسیار زیبایی که در خود نهفته است در کل دنیا معروف است.

زیباترین-اماکن-دیدنی-ترکیه-6

افسوس ترکیه – Ephesus

زیباترین-اماکن-دیدنی-ترکیه-12

اِفِسوس Ephesus

جمعیت افسوس در دوران رومی‌ها در حوالی قرن اول قبل از میلاد زیاد بود و اینجا یکی از بزرگ‌ترین شهرهای مدیترانه‌ای به شمار می‌رفت.

کوه نمروت Mount Nemrut ترکیه

یکی دیگر از سایت‌های حیرت‌انگیز ترکیه در ارتفاعات یک کوه به نام «نمروت» (Mount Nemrut) واقع شده که با ارتفاع ۲۵۵۲ متری‌اش در کوهستان «تاروس» (Taurus) قرار دارد.

اُلیمپس ترکیه – Olympos

زیباترین-اماکن-دیدنی-ترکیه-10

کوه نمروت Mount Nemrut ترکیه

در این محوطه یک سازه تدفینی خصوصی ساخته شده توسط «آنتیوکوس اول» (Antiochos I) به چشم می‌خورد که شامل مجسمه هایی بزرگ از این پادشاه به همراه دو شیر، دو عقاب و خدایان دیگر است.

پرگامون Pergamon ترکیه

«پرگامون» (Pergamon) یکی دیگر از شهرهای پایتختی مهم در دوران هلنی بود و مرکز پادشاهی پرگامون به شمار می‌رفت.


از میان قابل توجه‌ترین سازه‌های اینجا می‌توانیم به آکروپولیس پرگامون و معبد خدایان مصری اشاره کنیم.

میلتوس Miletus ترکیه

«میلتوس» (Miletus) زمانی یک قدرت دریایی بزرگ و مرکز علم و فلسفه یونان باستان به شمار می‌رفت.

میلتوس Miletus ترکیه

حتی می‌توان نام آن را در ایلیاد هومر نیز مشاهده کرد. سازه‌های مهم این سایت باستان شناسی شامل تئاتر هلنی، «معبد آپولو دلفینیون» (Apollo Delphinion)، «حمام‌های فاوستینا» (Baths of Faustina) و «کلیسای سن میکائل» (St. Michael) می‌شوند.

دیدیما Didyma ترکیه

«دیدیما» (Didyma) یکی از معروف‌ترین معبد‌های دوره هلنی است که با یک مسیر مقدس ۱۷ کیلومتری به میلتوس پیوند می‌خورد.

این سایت به خاطر معبدش که زمانی در دوران باستان سومین معبد بزرگ به شمار می‌رفت شهرت داشته و همچنین سر تراشیده شده از سنگ «مدوزا» (Medosa) نیز در آن قرار دارد.

صومعه  سولِما -  Sumela Monastery

صومعه ی ارتدکس یونان سنتلا، بر روی یكی از صخره های شیب دار در ایالت تراسون قرار گرفته است كه نه تنها معماری آن، بلكه نقاشی های آن نیز مورد توجه قرار گرفته است.

زیباترین-اماکن-دیدنی-ترکیه-7

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :