نگاهی به بازار بزرگ استانبول -آکا
نگاهی به بازار بزرگ استانبول و جاذبه های توریستی ترکیه
آکاایران: نگاهی به بازار بزرگ استانبول و جاذبه های توریستی ترکیه

نگاهی به بازار بزرگ استانبول

آکاایران: نگاهی به بازار بزرگ استانبول

نگاهی به بازار بزرگ استانبول

اختصاصیآکا ایران: 

پر بازدیدترین جاذبه توریستی و پرازدحام‌ترین مرکز خرید در دنیا با 600 سال قدمت وقتی صحبت از پر بازدیدترین جاذبه‌ی توریستی در دنیا به میان می‌آید معمولاً نام‌های شناخته‌شده‌ای مثل برج ایفل، تاج‌محل و یا آبشار نیاگارا به ذهن می‌رسد. ولی برخلاف انتظار این عنوان متعلق به یک جاذبه‌ی توریستی شناخته‌شده نیست و در اختیار بازار بزرگ استانبول قرار دارد که با رکورد حیرت‌انگیز .2 میلیون بازدیدکننده در سال 2013 در صدر فهرست پر بازدیدترین اماکن توریستی دنیا جای گرفته است. البته با توجه به افزایش استقبال و ازدحام روزافزون بازدیدکننده‌ها در بازار بزرگ استانبول پیش‌بینی می‌شود که آمارهای سال 2014 به‌مراتب بیشتر از این رقم باشد.

 هسته‌ی اصلی بازار بزرگ استانبول با نام اصلی کاپالی چارشی (به معنای بازار سرپوشیده) در قرن پانزدهم میلادی و در اوج قدرت خلفای عثمانی ساخته شد و در ابتدا در این مکان صرفاً خریدوفروش پارچه انجام می‌گرفت. این بازار به‌مرور گسترش پیدا کرد و در اوایل نخستین دهه از قرن هفدهم میلادی تقریباً به شکل کنونی تبدیل شد یعنی ده‌ها خیابان سرپوشیده با سقف‌های گنبدی و ستون‌های قوس‌دار. در طول تمام این سال‌ها، تعداد مغازه‌های بازار بزرگ استانبول به شکل عجیبی ثابت مانده است و همیشه سه تا چهار هزار فروشنده از صنف‌های مختلف در این مغازه‌ها مشغول به فعالیت هستند.

,جاذبه های توریستی ترکیه,بازار بزرگ استانبول

در تاریخ شهر استانبول چندین آتش‌سوزی بسیار گسترده و زلزله‌ی مهیب دیده می‌شود ولی علیرغم این اتفاقات، بازار بزرگ استانبول به شکل معجزه‌آسایی سالم و دست‌نخورده باقی‌مانده است. تا قبل وضع قانون منع برافروختن آتش بدون محافظ روشنایی بازار به کمک مشعل تأمین می‌شد که همین مسئله به‌دفعات مسبب بروز آتش‌سوزی در بازار شد. علاوه بر این بارها زلزله‌های شدید بازار را تا آستانه نابودی پیش برده‌اند که آخرین بار این اتفاق در سال 1894 به وقوع پیوست و شدت خسارات به حدی بود که چیزی حدود 5 سال طول کشید تا خرابی‌ها ترمیم شوند.

شناخته شدن به‌عنوان یک جاذبه‌ی توریستی
بازار بزرگ استانبول تا قبل از دهه‌ی 80 قرن بیستم به‌عنوان یک بنای تاریخی با جاذبه‌ی توریستی شناخته نمی‌شد. در طول این دهه نقاشی‌های دیواری و انبوهی از اعلامیه‌های تبلیغاتی از دیوارهای آن زدوده شد و دوباره با طرح‌های اصلی و شکل و شمایل اولیه بازسازی گردید. با این اقدامات دوباره فضای قدیمی و سنتی بازار بزرگ استانبول احیا گردید و بعدازآن موردتوجه بازدیدکننده‌ها از سراسر دنیا قرار گرفت.

در حال حاضر تمام امکانات ازجمله برق، سیستم‌های حرارتی و روشنایی در این بازار مورداستفاده قرار می‌گیرد. زیربنای بعضی از ساختمان‌ها که به دلیل بی‌دقتی مستأجرها فرسوده شده بود، تقویت و نوسازی شده و اکنون مقاومت بنا در مقابل زلزله نیز به‌مراتب افزایش‌یافته است. تا قبل از این اقدام، نگرانی در مورد استحکام بازار بر میزان بازدید تأثیر منفی داشت.

,جاذبه های توریستی ترکیه,بازار بزرگ استانبول

روزانه بین 200 تا 500 هزار نفر از بازار بزرگ استانبول بازدید می‌کنند. بسیاری از کاسب‌ها علائم صنفی خود را بر سر در مغازه نصب می‌کنند ولی بعضی هم بنا به رسوم باستانی خاورمیانه ترغیب مشتری به خرید را نادرست می‌دانند و از هیچ‌گونه علامت و یا نوشته‌ای استفاده نمی‌کنند. نبود علائم مشخصه گاهی موجب سردرگمی بازدیدکننده‌ها می‌شود و این مسئله برای بعضی‌ها که قبل از خرید به تماشای اجناس از پشت پنجره و مقایسه قیمت‌ها در مغازه‌های مختلف برای پیدا کردن کمترین قیمت می‌پردازند، مشکل‌ساز می‌شود.

 بازار بزرگ استانبول علاوه بر فضای تاریخی و اجناس بومی و خاص، به دلیل برخورد دوستانه (گاهی زیاد از حد) فروشنده‌ها از شهرت زیادی برخوردار است. بعضی از آن‌ها از مغازه‌ی خود خارج‌شده و سعی می‌کنند به هر نحو ممکن، بازدیدکننده را به خرید وادار کنند و برای این کار، گاهی تا فواصل زیاد بازدیدکننده‌ را تعقیب می‌کنند. بعضی از فروشنده‌های باسابقه به بیشتر زبان‌های رایج دنیا صحبت می‌کنند و به تمام این زبان‌ها به بازدیدکنندگان خوش‌آمد میگویند. این فروشنده‌ها با گرفتن جواب به زبان و ملیت بازدیدکننده پی می‌برند و بعدازآن به بازارگرمی و تشویق مشتری با زبان مادری‌اش مشغول می‌شوند. بسیاری از بازدیدکننده‌ها این نوع برخورد و جو پرهیاهو را جزئی از هویت بازار بزرگ استانبول و یکی از جذابیت‌های آن می‌دانند و عده‌ای نیز این روال را نوعی مزاحمت برای لذت بردن از جادوی کهن مشرقی محسوب می‌کنند.

 در بازار بزرگ استانبول نیز مانند همه‌ی مراکز خرید سنتی، چانه‌زنی یکی از جنبه‌های معمول دادوستد به‌حساب می‌آید و کاسب‌ها در مقابل آن (البته از نوع محترمانه) واکنش بدی نشان نمی‌دهند ولی بعضی مغازه‌ها قیمت مقطوع دارند و هیچ‌گونه تخفیفی به مشتری نمی‌دهند.

تنوع اجناس
با توجه به وجود بیش از سه هزار مغازه در بازار بزرگ استانبول تقریباً هرگونه کالایی در آن یافت می‌شود ازجمله کالاهای سنتی کشور ترکیه نظیر انواع فرش، پارچه‌هایی که به روش سنتی رنگ‌آمیزی شده‌اند و جواهرات ارزان‌قیمت به‌عنوان سوغات و همین‌طور اجناس معمولی مثل پوشاک، لوازم منزل. اجناس عتیقه و دست‌دوم نیز معمولاً مورد استقبال بازدیدکننده‌ها قرار می‌گیرد البته فروشندگان اجناس عتیقه بسیار زیرک و موقعیت‌شناس هستند و در مغازه‌های آن‌ها کالای عتیقه‌ی ارزان‌قیمت یافت نمی‌شود.

,جاذبه های توریستی ترکیه,بازار بزرگ استانبول

بقیه مغازه‌ها هم فعالیت مشخصی ندارند و همه جور کالا از صابون‌های معطر دست‌ساز تا انواع پوشاک و لوازم تزیینی در آن‌ها به فروش می‌رسد. شایعاتی وجود دارد که معروف‌ترین طراحان مد برای گرفتن الهام و ایده برای طرح‌های جدیدشان به این مغازه‌ها می‌آیند. در بعضی از مغازه‌های قدیمی که شاید صدها سال قدمت دارند هنوز هم صنعتگران با روش‌های سنتی به ساخت مصنوعات مختلف و به‌خصوص جواهرات اشتغال دارند.

خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها
بسیاری از بازدیدکننده‌های بازار بزرگ استانبول، قبل از هر کار دیگری به خریدن خوراکی و نوشیدنی می‌پردازند. در بازار تعداد زیادی دکه‌های کوچک به فروش چای و قهوه اشتغال دارند و در بعضی مغازه‌ها نیز فروشنده ممکن است در حین چانه‌زنی یک استکان چای به مشتری تعارف کند. رستوران‌های جمع‌وجور و فروشندگان تنقلات نیز به‌وفور دیده می‌شوند. در این مکان‌ها می‌شود به‌دوراز هیاهوی بازار از عظمت و شکوه تاریخی آن لذت برد.

موفقیت و استقبال زیاد توریست‌ها از بازار بزرگ استانبول باعث ایجاد تغییراتی در آن شده است ازجمله افزایش اجاره‌ها که این مسئله بعضی از مغازه‌داران را مجبور به ترک بازار نموده است. از طرف دیگر اخیراً بعضی از برندهای معتبر اقدام به افتتاح شعبه در بازار نموده‌اند که کمی با فضای سنتی آن تناقض دارد.

باید منتظر بود و دید که استقبال روزافزون توریست‌ها سرانجام بازار را به‌نوعی پارک تفریحی با تم فروشگاه تبدیل می‌کند و یا این مکان اصالت خود را حفظ کرده و به شکل یک بازار سنتی محدود به قوانین کهن تجارت و فارغ از وسوسه‌ی پول بیشتر به فعالیت ادامه می‌دهد.

تهیه شده توسط : محسن یزدانی

منبع :

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :