باغ نگارستان، قدیمی ترین باغ تهران+عکس
باغ موزه نگارستان در میان محله های قدیمی تهران از آثار به جا مانده دوران فتحعلی شاه قاجار است و بخشی از باغ قدیمی نگارستان بوده که به یادگار مانده است.برای شناخ

آکاایران: باغ‌ موزه نگارستان از جمله مکان‌هایی است که حال‌ و‌ هوای تهران قدیم و نشانی از آثار دوران قاجار در قلب پایتخت دارد. در این گزارش اختصاصی نگاهی به آن خواهیم داشت.

مقاله‌های مرتبط:

  • باغ‌ موزه مینیاتور کجاست؟
  • باغ‌ نگارستان کجاست؟

باغ موزه نگارستان یکی از جاذبه‌های گردشگری تهران قدیم است که در دل پایتخت واقع شده است. این باغ سرسبز و دلپذیر با معماری چشم‌گیر و قدمت تاریخی به یکی از محل‌های جذاب و محبوب برای گردشگران ایرانی و خارجی تبدیل شده است. جوانان بسیاری عصرها در این باغ‌موزه دورهم جمع می‌شوند، عکس می‌گیرند و از بودن در کنار هم در چنین محیط نوستالژی و سرسبزی لذت می‌برند. در ادامه با همراه باشید تا در این گزارش اختصاصی عکس‌هایی از این باغ‌موزه دوست‌داشتنی ببینیم.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

آکاایران: باغ نگارستان، قدیمی ترین باغ تهران

در دوره قاجار نخستین باغ‌های معروف تهران مربوط به دوره فتحعلی شاه است. از باغ‌های معروف در این دوره می‌توان به باغ «هفت حوض» اشاره کرد که هم اکنون کاملاً از بین رفته است. این باغ در منطقه «گلوبندک» فعلی واقع شده بود و تنها مرحوم دهخدا به این باغ اشاره‌ای کرده است.

از دیگر باغ‌های معروف این دوران باغ نگارستان است که در شمال میدان بهارستان امروزی و در یک کیلومتری حصار صفوی قرار داشته است؛ تقریباً در یک کیلومتری محله «سرچشمه» امروز و محله «پامنار». این باغ را فتحعلی شاه ساخته است؛ از باغ‌های تاریخی تهران محسوب می‌شود که «سرسره» معروف فتحعلی شاه در این باغ قرار داشته و قتلگاه «قائم مقام فراهانی» هم بوده و او را در «حوضخانه» همین باغ خفه می‌کنند. این باغ همان باغی است که محمد شاه پس از رسیدن به قدرت به واسطه حضور «ظل السلطان» در کاخ فتحعلی شاه در آنجا مستقر می‌شود و همان جا سلطنت را قبضه می‌کند. این مجموعه بخشی از قصر یا باغ نگارستان دوره فتحعلی شاه قاجار است که با هدف ایجاد یک مرکز ییلاقی، حکومتی در خارج از دارالخلافه تهران ساخته شده بود. در آن زمان این ناحیه، منطقه حکومتی محسوب نمی‌شده است.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

علت نام‌گذاری این مجموعه به باغ نگارستان به دلیل وجود نقاشی‌های متعدد از فتحعلی شاه و همراهان او در ساختمان‌های مختلف بوده است. اگرچه امروز اثری از بناهای آن قصر برجای نمانده است؛ اما هنوز بدین نام شهره است.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

این بنا به سبک معماری کوشک ساخته شده است که دو عمارت عالی به نام‌های دلگشا و تالار قلمدان داشت. اتاق‌هایی با درهای چوبی و دو تالار بزرگ در اطراف ساختمان مرکزی این باغ وجود دارد. این باغ دارای ۶۴ اتاق، چهار تالار، کتابخانه با چهار سالن و ۶۰۰ متر زیربنا است. تالارها با آینه‌کاری، نقوش طلایی و چلچراغ‌های باارزش مزین شده و تابلوهای آن به دست هنرمندانی چون میرزا جانی نقاش، میرزا بابا نقاش و عبدالله خان نقاش باشی کشیده شده است. در ابتدا این باغ وسعت بسیاری داشته؛ اما در حال حاضر بخش اعظمی از آن از بین رفته و در معرض تخریب‌های بسیار قرار گرفته است.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

در زمان سلطنت مظفرالدین شاه، نخستین مدرسه فلاحت و مدرسه صنایع مستظرفه به سرپرستی کمال‌الملک در این محل تاسیس شد. در سال ۱۳۰۷ باغ نگارستان به عنوان محل دائمی دارالمعلمین عالی در نظر گرفته شد و در سال ۱۳۱۱ به دانشسرای عالی تغییر نام داد.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

پس از حدودا نیم قرن، تعداد زیادی از شخصیت‌های علمی، ادبی و برجسته کشور چون ملک الشعرای بهار، علی‌اکبر دهخدا، پروین اعتصامی، محمود حسابی و ... در این مجموعه تاریخی به تحصیل و ترویج علم و هنر پرداختند.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

با تصویب قانون تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ بخشی از کلاس‌های درس دانشگاه تهران در این محل دایر شد و دانشسرای عالی با پیوستن به دانشگاه تهران پذیرای دو دانشکده ادبیات و علوم این دانشگاه شد.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

پس از انتقال دانشکده علوم اجتماعی به مکان امروزی دانشگاه تهران، این مجموعه برای راه‌اندازی موزه تاریخ و مفاخر دانشگاه تهران در نظر گرفته شد. این دانشگاه مسئولیت حفاظت و مرمت مجموعه را بر عهده دارد.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

این باغ در زمره آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

در حال حاضر این مجموعه شامل باغ، موزه مکتب کمال‌الملک، مجموعه مجسمه‌های مینیاتور مردم‌شناسی جهانگیر ارجمند، سردیس‌های مشاهیر هم‌چون فردوسی، مجموعه عکس‌های محمود روح‌الامینی، نقاشی‌های علی اسفرجانی، دیوارنگاره صف سلام فتحعلی شاه، کانون کودکان و نوجوانان، تالار دکتر محمود روح‌الامینی و کافه است.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

موزه کمال‌الملک در این باغ شامل مجموعه‌ای از اسناد و مدارک تاریخی، آثار و اشیای هنری است.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

در این مجموعه نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های متعددی نیز برگزار می‌شود.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

ساعت کاری این مجموعه همه روزه از ۹ صبح تا ۹ شب به جز تعطیلات رسمی است. هزینه بازدید از باغ‌موزه نیز پنج هزار تومان است.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

بازدید از این باغ در هنگام عصر بهار و تابستان در کنار دوستان و خانواده بسیار لذت‌بخش خواهد بود. چندصباحی قدم‌زدن درمیان درختان بلندقامت، نشستن در کنار حوضچه‌های آب و احساس خنکای آن بسیار دوست‌داشتنی خواهد بود. در گوشه و کنار باغ سردیس‌های مشاهیر را خواهید دید. می‌توانید با گربه‌های باغ بازی کنید و در نهایت خود را به نوشیدن یک فنجان شربت خنک در کافه روباز این مجموعه مهمان کنید.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

تماشای تابلوهای نقاشی، مجسمه‌ها و عکس‌های موزه نیز در میان تالارهای باعظمت و خیره‌کننده‌ی بنا، خالی از لطف نخواهد بود.

,باغ موزه,نگارستان,تهران

آدرس

تهران، میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار رفیع

,باغ موزه,نگارستان,تهران

.

منبع : kojaro.com

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :