نکاتی جالب درباره کشور سوئیس -  - آکا
این مقاله مجموعه ای از حقایق جالب درباره ی فرهنگ، تاریخ و صنعت گردشگری این کشور است. با کجارو همراه - کجارو
آکاایران: این کشور چیزی فراتر از شکلات های معروفش دارد. از رشته کوه های آلپ و پارک ملی سوئیس گرفته تا دریاچه ی ژنو و شهر دو هزار ساله ی زوریخ، تعداد جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی این کشور محصور در خشکی، بی نهایت است. همه ی این عوامل دست به دست هم می دهند تا نتوانید از دیدن این کشور زیبا، حتی برای یک بار در تمام طول عمر، بگذرید. اما پیش از سفر به هر کشوری، بد نیست نکات و حقایقی را درباره ی آنجا یاد بگیریم. یاد گرفتن درباره ی کشورهای دیگر، جالب و لذت بخش است. شما در این مسیر چیزهای جدیدی یاد می گیرید، با آداب و رسوم، نحوه ی زندگی دیگر ملت ها، زبان آنها و آشپزی منحصر به فردشان آشنا می شوید. در ادامه، این ویژگی ها را در مورد کشور سوئیس و اهالی آن، بررسی می کنیم.
سوئیس

آکاایران: نکاتی جالب درباره کشور سوئیس

تاریخ سوئیس به حدود ۱۵۰,۰۰۰ سال قبل باز می گردد. تخمین زده می شود که قدیمی ترین شهرک کشاورزی یافت شده در این منطقه به ۵۳۰۰ سال قبل از میلاد تعلق دارد. La Tène یکی از اولین فرهنگ هایی است که که در این منطقه شکوفا شده و در طول عصر آهن در حدود سده ی پنجم قبل از میلاد توسعه یافته است. هلوتی ها (Helvetii) یکی از مهم ترین قبایل سلتی در سوئیس بودند اما در جریان جنگ Bibracte، ارتش روم به رهبری ژولیوس سزار آنها را شکست داد.
سوئیس
آیا می دانستید که نام رسمی این کشور، کنفدراسیون سوئیس (Confoederatio Helvetica) است که در سال ۱۲۹۲ تاسیس شده است؟ علاوه بر این، سوئیس در زبان آلمانی Schweiz، در ایتالیایی Svizzera، در فرانسه Suisse و در زبان رومانش Svizra نامیده می شود. در سال ۱۲۹۲، سوئیس اتحادیه ای از سه کانتون ( یکی از انواع تقسیمات کشوری در برخی از کشورها) اصلی بود که تحت حکومت هابسبورگ (Habsburg) قرار داشت و در سال ۱۸۱۵ آزاد شد.
سوئیس
پایتخت آن برن است و واحد پول رسمی آن فرانک سوئیس است. نزدیک به هفتاد درصد این سرزمین را کوه های سر به فلک کشیده پوشانده که ۶۰ درصد این منطقه ی کوهستانی در کوهستان آلپ واقع است. سوئیس با مساحت ۴۱,۲۸۳ کیلومتر مربع، کشور کوچکی به شمار می رود و توسط پنج کشور فرانسه، آلمان، ایتالیا، اتریش و لیختن اشتاین احاطه شده است. پنج شهر مهم سوئیس عبارت اند از: بازل، ژنو، برن، لوزان و زوریخ. این کشور ۲۶ کانتون دارد. ۱۷ بخش آن به زبان آلمانی و اهالی ۴ کانتون غربی یعنی ژنو، نوشاتل (Neuchâtel)، ژورا (Jura) و کانتون وو (Vaud) به زبان فرانسوی صحبت می کنند. ایتالیایی نیز زبان چهار منطقه ی جنوبی در کانتون های گروبوندان (Graubünden) و تیچینو (Ticino) است و زبان رومانش (Romansh) که ریشه ی لاتین دارد تنها در گروبوندان شنیده می شود.
سوئیس
آب و هوای سوئیس از منطقه ای به منطقه ی دیگر، متفاوت است. آب و هوای غالب آن، معتدل به همراه تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های سرد و برفی است. بلندترین یخچال کوهستان آلپ به طول ۱۴ مایل که میراث جهانی یونسکو نیز هست در سوئیس قرار دارد. مرتفع ترین ایستگاه قطار اروپا Jungfraujoch با ارتفاع ۱۱,۳۳۰ پا در این کشور قرار دارد. مقر اروپایی سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، سازمان بهداشت جهانی، کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد، مجمع جهانی اقتصاد، سازمان بین المللی استانداردسازی (ISO)، اتحادیه ی بین المللی فرودگاه ها و کتابخانه مجازی شبکه جهانی وب در ژنو قرار دارند.
سوئیس
بعد از سوئد، سوئیس، بالاترین سن امید به زندگی در اروپا را دارد. سوئیس دارای سابقه ی طولانی بی طرفی در مناسبات سیاسی و نظامی است. تنها کشوری است که به ازای هر کیلومتر مربع مساحت، بیشتر از یک کیلومتر مسیر پیاده روی دارد. به علاوه زیبا ترین و مشهورترین پیست اسکی جام جهانی داونهیل یا سرعت در کوه Lauberhorn واقع شده است. این کشور بهترین مکان برای تجربه ی لذت بخش قایق سواری است. مژده به علاقه مندان گلف که به سوئیس سفر می کنند؛ این کشور یکی از بهترین زمین های گلف کل اروپا را در اختیار دارد. بیشتر مردم سوئیس کاتولیک و پروتستان هستند. فوتبال، هاکی روی یخ و تنیس از ورزش های مورد توجه و علاقه ی مردم است. دو بازیکن مطرح تنیس راجر فدرر و مارتینا هینگیس از این کشور هستند. سوئیس اولین کشوری است که دموکراسی مستقیم را که شامل دادخواست های عمومی و همه پرسی می شود، اجرا کرده است. نستله (Nestlé) ، بزرگترین تولیدکننده مواد غذایی و آشامیدنی جهان است که دفتر مرکزی آن در وو وه (Vevey) قرار دارد. اولین شکلات تخته ای جهان نیز در سال ۱۸۱۹ توسط François-Louis Cailler، همین جا تولید شد. مردم سوئیس، به طور متوسط سالانه در حدود ۲۲ پوند، شکلات می خورند. کشاورزی و باغ داری جایگاه خاصی در این کشور دارد. این مقاله تنها گوشه ای از ویژگی های منحصر به فرد این کشور زیبا را بازگو می کند. اما شنیدن کی بود مانند دیدن؟! برای دیدن شگفتی های بی نظیر این بهشت زمینی، چاره ای ندارید جز اینکه برای سفری به یادماندنی به سوئیس، برنامه ریزی کنید. منبع: Buzzle
.

منبع :

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :