زیباترین و تمیزترین کشورهای جهان کدامند؟ -آکا
زیباترین و تمیزترین کشورهای جهان کدامند ،موریساین جزیره نسبتاً مرفه که با جمعیت 13 میلیون نفر در هزار و 200 مایلی ساحل شرقی آفریقا در اقیانو

آکاایران: زیباترین و تمیزترین کشورهای جهان کدامند؟

آکاایران: زیباترین و تمیزترین کشورهای جهان کدامند

موریس

این جزیره نسبتاً مرفه که با جمعیت 1.3 میلیون نفر در هزار و 200 مایلی ساحل شرقی آفریقا در اقیانوس هند قرار داشته، از لحاظ شاخص های بهداشت محیط زیست، امتیاز بالای 97.7 را کسب کرده است.

درحالی که امتیاز متوسط کشورهای همسایه اش در جنوب صحرای آفریقا 44.5 بوده. موریس که از لحاظ کیفیت آب آشامیدنی، زیرساخت های بهداشتی و پاکیزگی هوا رقیب کشورهای اسکاندیناوی بوده، اما میزان سرانه انتشار گازهای گلخانه اش بالا است.

 

 

قبرس

این جزیره 800 هزار نفری در شرق مدیترانه، در زمینه هر دو شاخص بهداشت و کیفیت آب امتیاز کامل را کسب کرده است. اما قبرس از لحاظ عرضه آب دچار مشکل بوده و بزرگترین دیدنی های جهان از هر پنج قاره – آب زیرزمینی آن نمکی است. افزون براین امتیاز این کشور از نظر حفاظت از زیست گاه های طبیعی و انتشار گازهای گلخانه ای پایین است.

 

 

سوئیس

پنجمین کشور مرفه جهان از لحاظ سرانه تولید ناخالص داخلی، تمیزترین کشور جهان نیز بشمار می رود. امتیاز سوییس در 8 شاخص زیست محیطی شامل بهداشت و کیفیت آب، سلامت جنگل ها و استفاده از آفت کش ها 100 است، این کشور فقط در شاخص های کشاورزی نمره کامل را کسب نکرده و باعث شده در مجموع امتیاز .5 را به‎ دست آورد.

 

سوئد

امتیاز سوئد در رابطه با شاخص هایی بالاست که به طور مستقیم با سلامت انسان در ارتباط هستند. این کشور دارای سطح پایین آلودگی هوا، چشمه سارهای آشامیدنی بکر و سطح پایین سرانه در انتشار گازهای گلخانه ای است. 9 میلیون سوئدی درحالی که با دقت فراوان به حفاظت از جنگل هایشان مبادرت کرده و از لحاظ مدیریت جنگل ها امتیاز کامل را کسب کرده اند، اما در زمینه حفاظت از مناطق دریایی به شدت ضعیف عمل کرده و تنها امتیاز 26 را کسب کرده اند.

 

نروژ

نروژ که سومین کشور ثروتمند جهان است از لحاظ شاخص های کیفیت آب، بهداشت و سطح ازون و ذرات موجود در هوا امتیاز کامل را کسب کرده است. این بدان معناست که احتمال کمی وجود دارد تا مردم نروژ به بیماری های تنفسی مبتلا شوند. افزون براین با وجودی که 98 درصد از برق مورد نیاز این کشور از طریق نیروگاه های آبی تامین می شود، اما سکوهای نفت دریایی آن به میزان قابل توجهی گازهای گلخانه منتشر می کند.

کاستاریکا

اقتصاد کاستاریکا متکی بر صنعت اکوتوریسم بوده و به همین دلیل این کشور توجه زیادی به مسایل زیست محیطی خود دارد. این کشور آمریکای مرکزی در جایگاه پنجمِ فهرست جهانی محیط زیست قرار گرفته است. این کشور به مبارزه با فرسایش جنگل ها اقدام کرده که در کشورهای آمریکای لاتین به وفور رخ می دهد. بهترین امتیاز کاستاریکا در آلودگی هوا، تغییرات آب وهوایی و مبارزه با جنگل زدایی است.

 

کلمبیا

رفاه نسبی کلمبیا وابسته به حاصلخیزی زمین هایش برای کشاورزی، بخصوص برای کشت قهوه و گل بوده که درآمد صادراتی آن را تشکیل می دهند. این کشور آمریکای جنوبی در زمینه زمین های زراعی بیشترین امتیاز را کسب کرده است.

 

نیوزیلند

این کشور کم جمعیت که به محیط زیست خود توجه زیادی دارد، بهشت طبیعت گردها است. امتیاز نیوزلند در رابطه با شاخص های آب و کیفیت هوا تقریباً تقریبا 100 بوده، اما صنایع و تجهیزات این کشور آلاینده هستند و بیشتر از سهمیه مجازشان گاز دی اکسیدکربن تولید می کنند.

 

ژاپن

مردم ژاپن در میان سایر کشورهای جهان بیشترین میزان امید به زندگی را دارا هستند، دلیل این امرمی تواند زیرساخت های بهداشتی بسیارعالی آن، اجتناب از استفاده از کودهای شیمیایی و سطح نسبتاً پایین آلودگی هوای این کشور باشد. همچنین ژاپن در زمینه محافظت از جنگل، امتیاز کامل گرفته است. با این وجود ژاپن در مقایسه با کشورهای همسایه خود که دارای امتیاز 88.8 از لحاظ صید ماهی سواحل دریا هستنند، امتیاز 81.6 را گرفته است.

 

 

آلبانی

آلبانی نیز مانند همسایگان اروپای شرقی خود، هیچ امتیاز برجسته ای از لحاظ شاخص های زیست محیطی ندارد. اما عدم صنعتی بودن این کشور مانع از آلودگی های شدید ناشی از صنعتی شدن برای آن شده است. صنعتی نبودنآلبانی باعث شده تا این کشور از لحاظ انتشار گازهای گلخانه ای و برای سطح پایین ازون در هوا امتیاز بالایی را کسب کند. با این حال سوزاندن چوب موجب آلودگی هوای آن شده است.

 

 

.

منبع :

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :