آکاایران: بزرگترین سَدهای جهان

فناوری این روزها به بالاترین نقطه ی خود رسیده و در تمامی سطوح زندگی ما قابل رویت است. یکی از جنبه های فناوری رسیدن به مرحله ای است که بشر را قادر می سازد از منابع طبیعی به بهترین شکل استفاه کند. مثل سدها که ساخته می شوند تا برای مواردی چون ذخیره یآب، آبیاری، ایجاد انرژی و کنترل سیل مورد استفاده قرار گیرند. در ادامه با کجارو همراه باشید.

غیر از ذخیره ی آب و ایجاد انرژی، سدها با زیبایی و اکوسیستمی که در اطرافشان ایجاد می کنند، تبدیل به مناطق گردشگری محبوبی برای شهر یا کشورشان می شوند.

سد اورُوایل

آکاایران: آشنایی با بزرگترین سَدهای جهان +تصاویر

بزرگترین سَدهای جهان

سد اورُوایل سدی خاکی است که روی رود فیدر در کالیفرنیا ساخته شده است. اورُوایل یکی از مهم ترین سدهای کشور به شمار می آورند. ارتفاع این سد ۲۳۰ متر است و عرض آن به ۲۱۱۰ متر می رسد. مخزن این سد ۵۹/۶ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد و علاوه بر این که از نظر تجاری برای آمریکا پر اهمیت است، به عنوان یک مقصد گردشگری نیز شناخته می شود.

سد مَنگلا

منگلا در پاکستان و در منطقه ی میرپور واقع شده است. ساخت آن سال ۱۹۶۱ توسط مهندسین پاکستانی آغاز و سال ۱۹۶۷ به پایان رسید. منگلا روی رود جهلم ساخته شده است و برای مواردی چون تامین آب، حمل و نقل، آبیاری و تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. ارتفاع این سد ۱۳۸ متر و عرض آن ۳/۱۴ کیلومتر است. حجم مخزن این سد ۶۵ میلیون متر مکعب است.

سد گاردینر

گاردینر در کانادا قرار دارد و روی رود ساسکاچوان جنوبی ساخته شده است. دهه ی ۶۰ میلادی بود که این سد ساخته شد و از آن پس به عنوان یکی از بزرگترین و مهم ترین سدهای کشور محسوب می شود. ارتفاع آن ۶۴ متر، عرض آن ۱/۵ کیلومتر و حجم آن ۶۵/۴ میلیون متر مکعب است.

حتما بخوانید :  شهر نیویورک و حقایق جالب و خواندنی در مورد نیویورک آمریکا + عکس

سد گوری

گوری که یکی از بزرگترین ها در دنیا است، در بولیواری و روی دره ی نکویما ساخته شده است. ساخت این سد ۷۰ میلیون متر مکعبی، پانزده سال به طول انجامیده است و این اعداد نشان از عظمتش دارد.

سد فلیوولاند دایک

فلیوولاند در هلند واقع شده و حجم آن ۷۸ میلیون متر مکعب است. غیر از مسائل مرتبط به تامین و ذخیره ی آب، این سد توانسته به عنوان یک مقصد گردشگری هم خود را معرفی کند.

سد آتاتورک

نام اصلی این سد کارابابا است و پنجمین سد بزرگ دنیا بوده و در شانلی اورفه واقع شده است. ساخت این سد پنج سال به طول انجامیده و ظرفیت آن ۸۴ میلیون متر مکعب است. ارتفاع سد آتاتورک یا کارابابا ۱۶۶ متر و عرض آن ۱۸۱۹ متر است. ۱/۲۵ میلیارد دلار صرف ساخت این سد گران قیمت شده است.

سد فورت پک

فورت پک بسیار قدیمی است و ساخت آن سال ۱۹۳۳ آغاز و سال ۱۹۴۰ پایان یافته است. هزینه ی ساخت فورت پک نسبت به زمانش بسیار بالا بوه و ۱۰۰ میلیون دلار خرج آن شده است. ظرفیت این سد بزرگ ۹۶ میلیون متر مکعب است. دریاچه ی زیبای پشت این سد که با همین نام شناخته می شود، مساحتی برابر با ۲۴۵۰۰۰ هکتار دارد.

سد سینکرود تیلینگز (میلدرد SWSS)

این سد شگفت انگیز در فورت مک موری آلبرتای کانادا ساخته شده و حجم آن ۱۱۹ میلیون متر مکعب است. ارتفاع آن به ۵۰ متر می رسد و ساختش تنها یک سال طول کشیده است.

حتما بخوانید :  سوغات شهرهای ایران ( از شیراز تا اصفهان ، تبریز ، یزد و کرمان و ... )

سد تاربلا

تاربلا یکی دیگر از سدهای بزرگ دنیا است که در کشور پاکستان واقع شده است. ساخت این سد هشت سال به طول انجامیده و ۱۴۹۷ میلیون دلار برای آن هزینه صرف شده است. ظرفیت تاربلا ۱۰۶ تا ۱۵۲ میلیون متر مکعب است. ارتفاع آن ۱۴۳ متر و مساحت آن به ۲۵۰ کیلومتر مربع می رسد.

سد سینکرود تریلینگز (میلدرد MLSB)

بزرگترین سد دنیا که با نام دریاچه ی میلدرد نیز شناخته می شود، ظرفیتی برابر با ۷۲۰ میلیون متر مکعب دارد. ارتفاع این سد ۸۸ متر بوده و فقط در مدت دو سال ساخته شده است. این سد در کشور کانادا واقع شده است.

آشنایی با بزرگترین سَدهای جهان +تصاویر

.

منبع :

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :