۱۰ تفاوت جالب قطب شمال و قطب جنوب چیست؟ - آکا
تفاوت قطب شمال و جنوب تنها به دمای هوا مربوط نمی شوند. حقایقی مانند اینکه پنگوئن ها و یا خرس های قطبی در هر دو قطب نیستند و مواردی از این دست جزو تفاوت هاست

آکاایران: تفاوت قطب شمال و جنوب

همانطور که می دانید سردترین نقاط روی زمین قطب ها هستند، زیرا آفتاب به آن ها بسیار کمتر از دیگر نقاط می رسد. اما نکته مورد توجهی که برای افراد زیادی سوال می باشد، این است که آیا دو قطب شمال و جنوب شبیه به یکدیگر هستند؟ پاسخ این سوال هم می تواند بله و هم خیر باشد. آن ها نکات اشتراک و تفاوت هایی با هم دارند که هم شبیه بهم و هم از یکدیگر جدایشان می کند. مثلا اینکه دمای هوا در قطب جنوب بسیار کمتر و در نتیجه آن قطب سردتر می باشد.

آکاایران: ۱۰ تفاوت جالب قطب شمال و قطب جنوب چیست؟

۱- دما

شاید اولین مسئله ای که به ذهنتان برسد این باشد که آیا دمای این دو قطب با هم برابر است یا خیر. باید به شما بگوییم که هوا در قطب جنوب سردتر از قطب شمال است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی از برف های قطب جنوب هرگز آب نمی شوند. میانگین هوا در قطب جنوب منفی ۴۹ درجه سانتی گراد و در قطب شمال منفی ۳۴ درجه سانتی گراد است.

۲- دگردیسی یا تغییر شکل

در تابستان در قطب شمال پدیده دگردیسی رخ می دهد. یعنی اینکه بخشی از منطقه ذوب می شود و در زمستان مجددا به حالت یخ زدگی در می آید که یعنی شکل آن به مرور عوض می شود. البته گرم شدن زمین هم روی این بخش اثر بیشتری گذاشته، به طوری که در منطقه ای در گرین لند، به گفته کارشناسان تا پایان قرن ۲۱، چیزی از یخ باقی نمی ماند.

از سویی دیگر قطب جنوب به خاطر دمای پایین تر معمولا این پدیده اتفاق نمی افتد. این یعنی اینکه تغییر شکلی در یخ ها نخواهید دید. اما خب طبق نظر متخصصا بعید نیست که گرمای زمین روی این منطقه هم تاثیر گذاشته و کم کم یخ ها را ذوب کند.

,تفاوت قطب شمال و جنوب,فرق بین قطب شمال و جنوب,قطب شمال و جنوب,[categoriy]

۳- خرس های قطبی و پنگوئن ها

بیشتر مردم فکر می کنند که خرس های قطبی و پنگوئن ها در یک جا زندگی می کنند. اما می شود گفت که این فکر اشتباه است و یکی از موارد مهم در تفاوت قطب شمال و جنوب نیز همین مسئله است. پنگوئن ها در حقیقت فقط در نیمکره جنوبی زندگی می کنند. اگر که این دو حیوان در کنار هم زندگی می کردند، پنگوئن ها به راحتی شکاری بودند برای خرس های قطبی و چیزی از آن ها باقی نمی ماند.

از سوی دیگر، خرس های قطبی بزرگترین شکارچیان زمین و گونه های خاص نیمکره شمالی هستند. آنها بر روی منطقه یخ زده ی اقیانوس اطلس مشرف می شوند و از حیواناتی مانند فوک های دریایی تغذیه می کنند.

,تفاوت قطب شمال و جنوب,فرق بین قطب شمال و جنوب,قطب شمال و جنوب,[categoriy]

۴- سوراخ لایه ی ازون

احتمالا تا به حال راجع به سوراخ شدن لایه ازون شنیده اید. باید بگوییم که در واقع این سوراخ شدن چیزی نیست که به نظر می رسد. ماده ای شیمیایی به نام ازون که جو زمین را پوشانده است، در برخی از نقاط صدمه دیده و در برخی دیگر از مناطق به طور کلی از بین رفته است. حالا سوال اینجاست که کجا این اتفاق افتاده است و تفاوت قطب شمال و جنوب نسبت به این مورد چیست؟

در قطب جنوب این لایه به اندازه ای تقریبا سه برابر مساحت آمریکا از بین رفته است.

در قطب شمال نیز این لایه به شدت آسیب دیده و نازک شده است.

,تفاوت قطب شمال و جنوب,فرق بین قطب شمال و جنوب,قطب شمال و جنوب,[categoriy]

۵- نفت، طلای سیاه

می توان گفت که حدود نیمی از باقیمانده نفت  جهان در قطب شمال قرار دارد و اختلافاتی میان کشورهای مختلف بر سر اینکه این زمین ها مال کیست، وجود دارد.

۶- سرزمینی متعلق به هیچ کس

دیگر تفاوتی قطب شمال و جنوب این است که در قطب جنوب هیچ کسی زندگی نمی کند! شاید بگویید که افراد زیادی پرچم خود را در آن جا گذاشته اند، اما واقعیت این است که قطب جنوب متعلق به هیچ کس نیست و تا کنون هیچ سندی مبنی بر اینکه افرادی در اینجا زندگی می کرده اند موجود نیست.

در مقابل، در قطب شمال روستاها و شهرستان هایی مانند بارو، آلاسکا، ترومسو و … وجود دارند. البته آن ها در قسمت های پایینی قطب زندگی می کنند و در قسمت های شمالی تر کسی موجود نیست.

,تفاوت قطب شمال و جنوب,فرق بین قطب شمال و جنوب,قطب شمال و جنوب,[categoriy]

۷- یخی که همه جا می بینید!

جنوبی ترین بخشی که در کره زمین می بینید، ۹۰ درصد از کل یخ هایی که روی زمین است را شامل می شود. نکته جالب اینکه، این مقدار سه چهارم منابع آب شیرین در جهان است. افرادی نیز وجود دارند که این فکر به سرشان زده تا از تکنولوژی روز استفاده کنند و این آب را به نقاطی که از کمبود آب رنج می برند، برسانند.

۸- قاره یا اقیانوس

قطب شما را می توان یک اقیانوس نامید؛ در حالی که قطب جنوب که در مناطق مختلف جغرافیایی مانند تشکل های سنگی، دره ها و دریاچه ها قرار گرفته را یک قاره می نامند.

,تفاوت قطب شمال و جنوب,فرق بین قطب شمال و جنوب,قطب شمال و جنوب,[categoriy]

۹- گردباد قطبی

دیگر تفاوت قطب شمال و جنوب بحث گردباد قطبی می باشد. با اینکه این گردبادها در هر دو قطب اتفاق می افتد اما در جنوب شدت بیشتری را نسبت به قطب شمال دارند. به طور تخصصی باید گفت که گردبادهای قطبی در میان بخش های میانی و بالایی تروپوسفور و استراتوسفور قرار دارند.

,تفاوت قطب شمال و جنوب,فرق بین قطب شمال و جنوب,قطب شمال و جنوب,[categoriy]

۱۰- میدان مغناطیسی و منابع معدنی

قطب جنوب که روی بستر سنگی واقع شده است منابع زیادی نیز دارند. این منابع شامل طلا، نقره، پلاتین، آهن و نیکل هستند. باید به شما بگوییم که در قطب شمال این گونه منابع وجود ندارند.

زمانی که حرف از قطب مغناطیسی به میان میاید، اشتباهی معمولا میان مردم صورت می گیرد که آن هم این است که افراد فکر می کنند که قطب مغناطیسی شمال در شمال و قطب مغناطیسی جنوب در جنوب قرار دارد. اما این تفکر اشتباه می باشد.

قطب شمال مغناطیسی زمین در جنوب قرار گرفته و قطب جنوب مغناطیسی در شمال واقع است.

شما زمانی که از قطب نما استفاده می کنید و این دستگاه شمال را نشان می دهد، این «شمال جغرافیایی» است که نمایش داده شده است.

.

منبع : الی گشت

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :