عجیب ترین پل های جهان را بشناسید! (+عکس)
عجایب گردشگری عجیب ترین پل های جهان طولانی ترین پل جهان,مرتفع ترین پل جهان,پل میلاوو و دالت,بزرگ ترین پل آجری جهان,پل گلشنر ولی,پل هارتلند بریج,طولانی ترین پل س
آکاایران: مجموعه: عجایب گردشگری

آکاایران: عجیب ترین پل های جهان را بشناسید! (+عکس)

 عجیب ترین پل های جهان را بشناسید! (+عکس)                                        
می توانید 4 کیلومتر روی هوا رانندگی کنید؟ قطعه ای از پل آکاشی کایکو در ژاپن به طول بیشتر از4کیلومتر میان 2 پایه روی هوا آویزان است اما این تنها موضوع عجیب در میان پل های مدرن جهان نیست، این مطلب در مورد عجیب ترین پل های جهان را بخوانید، قطعا تحت تاثیر قرار می گیرید.
 این پل ها هر کدام لقبی دارند: بزرگ ترین، طولانی ترین، شلوغ ترین و... همه این پل ها یک ویژگی مشترک دارند؛ اجداد ما حتی در رویای خود هم نمی توانستند آن ها را تصور کنند. این پل ها شگفتی های مهندسی و معماری هستند و در واقع شکل گرفتن هر کدام آن ها نشانگر قدرت و توانایی انسان است و البته تمام این پل ها هم جاذبه های گردشگری و قطب های جذب توریست هستند.

,عجیب ترین پل های جهان, عجایب گردشگری, طولانی ترین پل جهان

 165 کیلومتر روی هوا
طولانی ترین پل
دانی یانگ- کانشان گراندبریج، چین
چینی ها قطب نوین مهندسی در جهان هستند. آن ها در سال های اخیر شماری از بزرگ ترین و طولانی ترین پل های جهان را ساخته اند و حالا در میان 15 پل طولانی جهان 11 پل در چین واقع است. در میان 5 پل طولانی جهان 3 تا از آن ها در مسیر قطارهای مافوق سریع مسیر پکن- شانگهای واقع است. این مسیر که سالانه 80میلیون نفر در آن تردد می کنند با بودجه 33میلیارد دلاری ساخته شده است. پل دانی یانگ- کانشان در آغاز سال 2011 افتتاح شد و با طول بیشتر از 165 کیلومتری خود طولانی ترین پل جهان شد.طبیعی است که امکان حرکت با پای پیاده روی این پل وجود نداشته باشد اما گذر از آن با قطار مافوق سریع که با سرعت 300 کیلومتر در ساعت حرکت می کند بسیار لذت بخش است. حالا و به لطف مسیر نوین و قطارهای مافوق سریع مسیر پکن- شانگهای که قبلا 11 ساعت به طول انجامید 5 ساعته طی می شود.

,عجیب ترین پل های جهان, عجایب گردشگری, طولانی ترین پل جهان

400متر بالاتر از سطح زمین
مرتفع ترین پل
میلاوو و دالت، فرانسه
پل میلاوو پل چندان طولانی نیست، این پل در واقع 2 تپه را به هم وصل می کند، اما مسئله این است که این 2 تپه در جنوب فرانسه در یک معبر استراتژیک واقع شده اند معبر باریک میان جنوب فرانسه و اسپانیا، جایی که در تابستان ها صدها هزار مسافر راهی آن می شوند. این پل ساخته شد تا ترامیک سنگین این مسیر را سبک کرده و راه را هم برای مسافران کوتاه کند.ساخت این پل 17 سال (از سال 1987 تا 2004) طول کشید. این پل از ارتفاع 325 متری شروع می شود و به سمت بالا شیب اندکی دارد و در بلندترین نقطه ارتفاع این پل تا زمین 410 متر است که آن را بدل به مرتفع ترین پل جهان کرده است. این پل جدا از این رکورد خود، منظره فوق العاده ای هم دارد. اگرچه عبور هیچ کس با پای پیاده از این پل مجاز نیست، اما یک مسابقه دوومیدانی به طول 20 کیلومتر در تابستان ها در این منطقه برگزار می شود که دونده ها کل مسافت پل را طی می کنند و از زیبایی فوق العاده آن لذت می برند.

 

,عجیب ترین پل های جهان, عجایب گردشگری, طولانی ترین پل جهان

  20میلیون آجر یعنی چقدر؟
بزرگ ترین پل آجری جهان
پل گلشنر ولی، آلمان
این پل تنها 600متر طول دارد که در میان «ترین ها» در میان پل های جهان اصلا رقم زیادی محسوب نمی شود اما ویژگی این پل در واقع طول یا ارتفاع آن نیست بلکه مصالحی است که در ساخت آن به کار رفته. این پل که در آلمان شرقی و در منطقه ساکسونی واقع است با بیش از 20میلیون عدد آجر ساخته شده. در حالی که اکثر پل های جهان از فلزات یا سنگ ساخته شده است انتخاب آجر، با توجه به گرانی آن انتخاب عجیبی است اما خب، وجود چند کارخانه آجرپزی در اطراف این منطقه توجیه می کند که چرا سازندگان آن این تصمیم را گرفته اند. در کنار مسیر ریل آهن این پل، مسیر پیاده روی هم وجود دارد که می توانید از آن عبور کنید و از منظره زیبای آن لذت ببرید.

 

,عجیب ترین پل های جهان, عجایب گردشگری, طولانی ترین پل جهان

  پل 110 ساله
طولانی ترین پل سرپوشیده
هارتلند بریج، نیوبرانزویک کانادا
دولت کانادا در مورد ساخت پلی روی رودخانه سن جان مردد بود زیرا وضعیت آب و هوایی متغیر این ناحیه ساخت پل و استفاده از آن را مشکل می کرد، اما گروهی از مردم این پروژه را به شکل مشارکتی و با سرمایه گذاری بخش خصوصی به سرانجام رساندند. آن ها این پل 403 متری را که سقف دارد در سال 1901 ساختند و 5 سال بعد آن را به دولت فروختند. حالا با پیشرفت های علمی، پل های سرپوشیده به کار گرفته نمی شوند و برای همین پل هارتلند به طولانی ترین پل سرپوشیده جهان بدل شد. می توانید هم با اتومبیل و هم به صورت پیاده از داخل این پل سرپوشید بگذرید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

 

,عجیب ترین پل های جهان, عجایب گردشگری, طولانی ترین پل جهان

  پل 4کیلومتری با 2 پایه
بزرگ ترین پل معلق جهان
پل آکاشی کایکو (یا پل مروارید)، ژاپن
زمانی که این پل در حال ساخت بود، بسیاری از افراد آن را غیرممکن می دانستند و حتی برخی مهندسان معتقد بودند که در نهایت ساخت این پول ممکن نخواهد شد، اما ژاپنی ها طرح رویاپردازانه خود را عملی کردند.پل آکاشی کایکو در واقع بزرگ ترین پل معلق جهان است. طول این پل 4 کیلومتر و 300 متر است، ولی این پل فقط 2 پایه دارد، در واقع 2 قطعه هر کدام به طول هزارو 100 متر و یک قطعه به طول 2هزار و 100 متر در هوا معلق هستند. این نکته پل آکاشی کایکو را به معجزه ای در علم «معماری» بدل کرده است.پل آکاشی کایکو شهر بندری مشهور کوبه را به جزیره آواجی مرکز صید مروارید ژاپن که در کل تاریخ ژاپن به نام دروازه مروارید شهرت داشته وصل می کند (علت لقب این پل هم همین است). این پل که در سال 1998 تکمیل شد ویژگی های منحصر به فردی دارد، مثلا در مقابل بادهایی با سرعت 250 کیلومتر در ساعت و همچنین زمین لرزه هایی به قدرت 5/8 ریشتر مقاومت می کند.

غول 80ساله
عریض ترین پل جهان
پل سیدنی هربور، استرالیا
خب، یک پل عریض به چه درد می خورد؟ پلی که 60 متر عرض آن است به چه دردی می خورد؟ اگر جواب این سوالات را از مردم سیدنی بپرسید به شما خواهند گفت، به درد کم کردن ترافیک. در واقع پل هربور بسیاری از مشکلات ترافیکی سیدنی را حل کرده است. در این پل بسیار عریض یک بزرگراه 8لاینه (4لاین در هر طرف) 2 خط مترو، 2 پیاده رو  مخصوص پیاده روی تعبیه شده است. این پل قلب تجاری سیدنی را به منطقه های مسکونی حاشیه شهر وصل می کند و برای همین نقش بسیار مهمی در زندگی مردم این شهر دارد. شاید باورش برای تان عجیب باشد ولی این پل فوق العاده در سال 1932 ساخته شده است و ماه دیگر جشن تولد 80سالگی آن با مراسمی بزرگ و ویژه برگزار خواهد شد.شاید بهترین چشم انداز تماشای آن از بالای برج پیلتون است، پس از بالا رفتن از 200 پله، می توانید بر بالای پل قرار بگیرید و به چشم اندازی فوق العاده نگاه کنید.

 

,عجیب ترین پل های جهان, عجایب گردشگری, طولانی ترین پل جهان

 روزی 150 هزار اتومبیل
شلوغ ترین پل
جرج واشنگتن، نیویورک
در سال 2010، 52 میلیون اتومبیل، اتوبوس و کامیون از روی این پل عبور کردند. این پل که از روی رودخانه هادسن می گذرد، نیوجرسی را به منهتن وصل کرده و در واقع شلوغ ترین محله های شهری نیویورک را به هم وصل می کند. بر اساس آمار طی یک سال، هر ساکن شهر نیویورک حداقل 7 بار از روی این پل عبور می کند. احتمالا تعجب کرده اید که این همه وسیله نقلیه چطور می توانند از یک پل عبور کنند. اما باید بدانید این پل یک پل 2 طبقه است که در مجموع 14 لاین دارد (8لاین عبوری در قسمت بالایی و 6 لاین عبوری در قسمت پایینی) و اتومبیل ها چندان در ترافیک این پل گیر نمی کنند.
آمار در مورد پل جرج واشنگتن دقیق است ولی احتمالا اگر آمار در مورد پل های وارای کلکته هم دقیق بود، این پل عنوان پرترافیک ترین را به خود اختصاص می داد. آمار حاکی از این است که روزانه حدود 80هزار وسیله نقلیه، یک میلیون انسان پیاده و چند هزار گاو از روی این پل عبور می کنند.
 


.

منبع :

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :