معرفی معبد طلایی آمریتسار هند (زیارتگاه پیروان آیین سیک)
معبد طلایی آمریتسار که با نام‌های هارماندیر صاحب و دربار صاحب نیز شناخته می‌شود، زیارتگاه اصلی پیروان آیین سیک به‌شمار می‌رود و در شهر امریتسار، در ایالت پنجاب

معبد طلایی هند

آکاآپ: معبد طلایی آمریتسار که با نام‌های هارماندیر صاحب و دربار صاحب نیز شناخته می‌شود، زیارتگاه اصلی پیروان آیین سیک به‌شمار می‌رود و در شهر امریتسار، در ایالت پنجاب هند واقع شده‌ است. این پرستشگاه را چهارمین پیشوای مذهبی سیک‌ها، گورو رام داس بنیان نهاد. دربار صاحب در بین سیک‌های سرتاسر جهان، مکانی زیارتی محسوب می‌شود و برای سیک‌ها از تقدس زیادی برخوردار است، چون مکان ابدی گوروی سیک‌ها در داخل این معبد قرار دارد. برای مطالعه و شناخت بیشتر از این زیارتگاه در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

11 واقعیت جالب در مورد معبد طلایی امریتسار - Thailand-trip.org

کشور هند دارای مکان های تفریحی، تاریخی و معابد بسیاری می باشد. یکی از مهم ترین معابد هند میتوان به معبد طلایی اشاره کرد که در این مقاله به صورت کامل به معبد طلایی می پردازیم.

معبد طلایی کجاست؟

معبد طلایی در کشور هند یکی از زیباترین معابد در جهان است که هرساله توریست های زیادی را نیز به خود جذب میکند، شما نیز میتوانید با تهیه تور هند در آژانس آیشم به این سرزمین زیبا سفر کنید و از نزدیک نظاره گر این معبد طلایی باشید.

معبد طلایی، که به عنوان دربار صاحب هم شناخته میشود، مهم ترین مکان مذهبی برای پیروان آئین سیک است و همچنین جاذبه توریستی اصلی در امریتسار، که به معنای مخزن شهد جاودانگی است.

امریتسار مرکز شهرستان امرتسر در ایالت پنجاب هند است که در ۳۷۸ کیلومتری شمال غربی دهلی و ۵۱ کیلومتری شرق لاهور پاکستان واقع شده است.

معبد یا Gurdwara یک نماد برای برابری و برادری است. بیش از 100،000 نفر هر روز از این محل بازدید میکنند. معبد طلایی نشان دهنده میراث فرهنگی و تاریخ غنی سیک ها است.

این معبد را چهارمین پیشوای مذهبی سیک‌ها، گورو رام داس تاسیس کرد. معبد طلایی در بین سیک‌های سرتاسر جهان، مکانی زیارتی محسوب می‌شود و این معبد برای سیک‌ها مکانی مقدس محسوب میشود، زیرا کتاب گورو گرانت صاحب در آن نگهداری می‌شود؛ این کتاب، کتاب مقدس آئین سیک و یازدهمین گورو است. نوشته‌ها و سروده‌های گورو ارجن در گورو گرانت صاحب نیز در این معبد قرار دارد. بیش از 600 کاهن در این معبد به کار مشغولند.

معماری Gurdwara منحصر به فرد است. Gurdwara در سطح پایین تر از مناطق اطراف آن قرار گرفته و به جای این که یک در داشته باشد، چهار ورودی برای وارد شدن به محل وجود دارد و آن نشان دهنده باز بودن و پذیرش این معبد بر روی همگان است. چندین پلاک یادبود، که یادآور حوادث گذشته در تاریخ سیک است در آنجا آویزان است.

اگر شما میخواهید از این معبد مقدس بازدید کنید، لازم است که یک پوشش روی سر خود بندازید، به عنوان نشانه ی احترام.


معبد طلایی در بین سیک‌های سرتاسر جهان، مکانی زیارتی محسوب می‌شود و این معبد برای سیک‌ها مکانی مقدس به‌شمار می‌رود، زیرا گورو جاودانه این آئین، کتاب گورو گرانت صاحب در آن نگهداری می‌شود؛ این کتاب، کتاب مقدس آئین سیک و یازدهمین گورو به‌شمار می‌رود. معبد طلایی در هند نماد برادری و برابری می باشد.

معبد طلایی,معبد طلایی هند,معبد طلایی امریتسار

 

معماری معبد طلایی هند:

معماری معبد طلایی بسیار زیبا و منحصر به فرد است. رنگ این معبد طلایی رنگ است و در کنار ساختمان سفیدی که در پشت آن قرار گرفته، خودنمایی می کند.  معبد طلایی دارای 4 در ورودی می باشد. و همه قسمت های بالای معبد از طلای خالص ساخته شده است. دور تا دور معبد دریاچه مصنوعی احاطه کرده است. همچنین سازه‌های مرمرین بسیار زیبا در این مجموعه و در کنار ترکیب سبک معماری اسلامی و هندو، باعث شده است که فضای این معبد بسیار باشکوه باشد.

 

معبد طلایی,معبد طلایی هند,معبد طلایی امریتسار
معبد طلایی یکی از مقدس ترین مکان های هند است.  معبد طلایی یک مرکز روحانی و در عین حال غیرمذهبی برای پیروان این مذهب است  که هر ساله هزاران نفر از این معبد دیدن می کنند.


همانطور که گفته شد، معبد طلایی از برجسته‌ترین اماکن میراث فرهنگی و مذهبی در هند است که در جهان تأثیر گذاشته و در اینجا حقایقی را مطرح می‌کنیم تا در هنگام بازدید اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید.

 

  •  از معبد طلایی به عنوان "داربار صاحب" از "هارمندیر صاحب" یاد می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های عبادت برای سیک هند است. در امریتسار، پنجاب (Punjab) واقع شده است.
  •  تمام قسمت بالای معبد از طلای خالص ساخته شده است و بر زیبایی معبد می‌افزاید.
  •  این معبد توسط یک دریاچه مصنوعی احاطه شده است که دارای ماهی‌های عجیب و غریب زیادی در آن است. برای رسیدن به معبد، به معنای واقعی کلمه باید روی آب قدم بزنید.
  •  برای نشان دادن ورودی و پذیرش، امکان ورود از چهار طرف مختلف به معبد وجود دارد.
  •  این معبد در ابتدا بدون هیچ‌گونه پوشش طلا ساخته شده و در زمان سلطنت Maharaja Ranjit Singh ، حاکم پنجاب در اوایل قرن نوزدهم بوده که این معبد در مرمت و بازسازی کامل قرار گرفت و به آنچه امروزه است تبدیل شد.
  •  قبل از ساخته شدن معبد، اولین گورو سیک‌ها، گورو ناناک، ازاین محل برای مدیتیشن استفاده می‌کردند. تا در زمان گورو پنجم، گورو ارژانا، معبد ساخته شد.
  •  دریاچه مصنوعی در اطراف معبد به "امریت سواروار" معروف است که با عنوان "استخر شهد مقدس" ترجمه شده است.
  •  معبد دربار صاحب به گونه‌ای مقدس شمرده می‌شود که ۳۵٪ از زائرانی که به آنجا می‌روند از معتقدین غیر از سیک هستند.
  •  در معبد طلایی بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر در طول یک مراسم ویژه مذهبی خدمت می کنند. جالب اینجاست که تمام غذاهای ارائه شده در معبد برای برگزاری مراسم، هدایای مؤمنان هستند. در واقع ۵۰۰ سال پیش توسط یک گورو سیک این ایده مطرح شد که باید مکانی وجود داشته باشد که همه، فارغ از دین و موقعیت اجتماعی، بتوانند به طور برابر در زمین کنار هم بنشینند و همان غذا را بخورند.
  •  با موزاییک‌ها و الگوهای نقاشی شده با دست ، معبد طلایی یکی از مهمترین نمادهای نبوغ معماری مغول و هند است.
منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :