معرفی آبشار پتاس، اولین آبشار نمکی جهان+عکس
آبشار پتاس که در دهکده‌ی پتاس و در فاصله‌ی نه چندان دور از کویر مصر قرار دارد، یکی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد و بی‌نظیر شهر خور و بیابانک در استان اصفهان است.

آکاایران: آبشار نمکی پتاس با ارتفاع ۲۵ متر در شمال مجتمع معدنی پتاس در ۴۰ کیلومتری شرق شهرستان خور و بیابانک و در دهکده نمکی توریستی پتاس واقع شده است. این آبشار اولین آبشار نمکی جهان محسوب می‌شود و در جذب گردشگران داخلی و خارجی کاملا موفق بوده است. برای معرفی بیشتر از پدیده طبیعی و زیبا در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

آبشار نمکی پتاس، در نزدیکی خور و بیابانک قرار گرفته و یکی از جاذبه های طبیعی به شدت زیبای ایران است که شاید آنچنان که باید تا به حال معرفی نشده است که ما قصد داریم شما را با این مکان دیدنی آشنا کنیم.

آبشار نمکی پتاس کجاست؟

شهرستان خور و بیابانک از جنوب به استان یزد، از شمال به سمنان، از مشرق به خراسان جنوبی و از مغرب به شهرستان نایین، بخش انارک متصل می‌باشد. مرکز شهرستان خور و بیابانک، خور است و واژه‌های اوستایی و قدیمی در گویش‌های مردم محلی به گوش می‌خورد. معنای لغوی خور، آفتاب است و اعتقاد بر این است که روز یازدهم از هر ماه فرشته نگهبان آفتاب و نماینده تمام کارهایی است که در این روز انجام می‌شوند. مساحت شهرستان خور و بیابانک با قرار گرفتن در شرقی‌ترین نقطه اصفهان، حدود ۱۱ هزار کیلومتر مربع می‌باشد. یکی از دلایلی که بیشتر سرمایه‌گذاران و بازرگانان بلیط هواپیما اصفهان را خریداری می‌کنند، بازدید از مجتمع پتاس است. از اهمیت‌های برجسته این شهرستان می‌توان به وجود مجتمع پتاس اشاره کرد که اولین تولید کننده پتاس در ایران است و بزرگ‌ترین ذخایر پتاس خاورمیانه در این مجتمع وجود دارد. در این مجتمع سالانه ۵۰۰۰۰ تن کلرید پتاسیم که به منظور کود شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تولید می‌شود. همچنین، ۳۰۰۰۰۰ تن سدیم کلرید در راستای مصارف خوراکی، دارویی و پتروشیمی، و ۳۰۰۰۰ تن هیدروکسید منیزیم در این مجتمع به تولید می‌رسد.

آبشار نمکی پتاس؛ جواهری در دل کویر

سالانه تورهای متعدد و متنوع زیادی به شهرستان خور و بیابانک برگزار می‌شوند که ازجمله آن‌ها تورهای گردشگری ژئوتوریسم، معدنی و توریسم سلامت می‌باشد. مجموعه گردشگری این شهرستان وسیع و جذاب است و یکی از زیباترین آن‌ها آبشار و دهکده نمکی است. بازدید از این آبشار و دهکده زیبا گردشگران زیادی را به خرید بلیط هواپیما اصفهان وادار کرده است. زیرا واقعا ارزش دیدن دارند. آبشار نمکی پتاس با ارتفاع ۲۵ متر، در شمال مجتمع معدنی پتاس در خور و بیابانک واقع شده است و در ۴۰۵ کیلومتری شرق اصفهان و در دل کویر مرکزی قرار دارد. این آبشار تنهاترین و یگانه‌ترین نمونه در جهان است و در دهکده نمکی قرار گرفته است. چشم‌اندازهای زیبای دهکده، آبشار، دریاچه‌های شور و معادن نمک ایجاب می‌کنند دوربین عکاسی خود را در این سفر یک لحظه از خود جدا نکنید. زیرا که، مناظر چشم‌گیر زیادی برای ثبت شدن در خاطرات و حتی به اشتراک گذاشتن با دیگران، وجود دارند.

 

سایر جاذبه‌های دهکده

دریاچه‌ی نمک

آیا دوست دارید در استخری به رنگ آبی فیروزه که زیر گرمای لذت‌بخش آفتاب می‌درخشد، بدون ترس از غرق‌شدن، شنا کنید؟ قطعا پاسختان مثبت است. در دهکده‌ی پتاس، تجربه‌ی شنا در چنین استخری امکان‌پذیر است؛ چراکه حوضچه‌ی آبی وجود دارد که به‌دلیل شوری بسیار زیاد آب، به‌هیچ‌وجه در آن غرق نمی‌شوید و حتی اگر با اصول شنا آشنا نباشید، می‌توانید بدون هیچ نوع نگرانی‌ای از آرامش حضور در آب لذت ببرید.

دریاچه نمک دهکده پتاس

سوئیت‌های نمکی

سوئیت‌های نمکی، یکی دیگر از جاذبه‌های دهکده هستند که با ساختار منحصربه‌فرد و جذابیت بصری‌ خود، گزینه‌ی مناسبی برای اقامت در کویر و لذت‌‌بردن از آسمان شب کویر به شمار می‌روند. آسمان کویر گاهی اوقات به‌قدری نزدیک به نظر می‌رسد که تصور می‌کنید، اگر دست‌تان را کمی دراز کنید، می‌توانید یکی از ستاره‌ها را بچینید. در ضمن در این دهکده، رستورانی نیز راه‌اندازی شده که آماده‌ی پذیرایی از مسافران است. 

سوئیت های نمکی دهکده پتاس

رود نمک و حوضچه‌های شن از دیگر جاذبه‌های این دهکده به شمار می‌روند. آلاچیق‌های ساخته‌شده از نی نیز می‌توانند نظرتان به خود جلب کنند. یکی از نکته‌های جالب درمورد این دهکده، بلورهای نمک به کار گرفته‌ شده در ساخت بخش‌های مختلف است که مقاومت بسیار بالایی دارند و با آب باران شسته نمی‌شوند.

رودخانه دهکده نمک پتاس

از دیگر جاذبه‌های دهکده‌ی نمکی پتاس می‌‌توان به استخرهای تبخیری، امکانات ورزشی و رصدخانه اشاره کرد؛ البته اینجا، دو مزرعه‌ و یک بوستان را نیز در خود جای است که به‌صورت مختصر آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

مزرعه‌ کمال‌آباد: این مزرعه که با هدف آشنایی با طبیعت کویر ساخته شده، از بافت سنتی یک روستای کویری برخودار است و شامل خانه‌های سنتی خشتی، مزارع کشاورزی، نیزار، نخلستان و قنات می‌شود.

  • مزرعه کمال آباد دهکده نمکی پتاس
  • مزرعه کمال آباد دهکده نمکی پتاس
  • مزرعه کمال آباد دهکده نمکی پتاس
  • مزرعه کمال آباد دهکده نمکی پتاس
  • مزرعه کمال آباد دهکده نمکی پتاس
  • مزرعه کمال آباد دهکده نمکی پتاس
  • مزرعه کمال آباد دهکده نمکی پتاس
  • مزرعه کمال آباد دهکده نمکی پتاس

 

مرزعه‌ تشتاپ: این مزرعه که از بخش‌های مختلفی مثل انبار، حوض و پایاب، باغ میوه و نخلستان تشکیل شده، به‌منظور آشنایی گردشگران با صنایع‌دستی و آثار هنری ایجاد شده است و در آن کلاس‌های موقتی در زمینه‌ی هنرهای تجسمی، صنایع‌دستی، عکاسی و نجوم برگزار می‌شود.

بوستان پتاس: این بوستان در واقع فضای سبزی به مساحت ۱۵,۰۰۰ متر است که در بالای تپه‌ی خاکی دست‌سازی به ارتفاع ۱۵ متر قرار دارد. بوستان مذکور صرفا برای تفریح ایجاد شده است و از جاده‌ی خور - طبس، مانند بهشتی معلق روی کویر به نظر می‌رسد.

 

بهترین زمان سفر به آبشار نمکی پتاس:

بهترین زمان برای سفر آبشار نمکی پتاس، فصل پاییز و مخصوصا زمستان است.

 

بعد از دیدن آبشار پتاس، شب در کجا بمانیم؟

در اطراف این آبشار، یک دهکده توریستی و تفریحی در ۴۰ کیلومتری آن و با فاصله از دو شهر خور و بیابانک شکل گرفته که موجبات آرامش و رفاه کسانی که به این منطقه زیبا سفر می کنند را فراهم می آورد. در این دهکده بسیاری از چیزهایی که می بینید سفید و درخشان است. از سوئیت ها گرفته تا طراحی داخلی بسیاری از رستوران ها و کافی شاپ ها، که یادآور درخشانی از نمک است.

آبشار نمکی پتاس,پتاس,اولین آبشار نمکی جهان

 

جاذبه‌های گردشگری اطراف آبشار پتاس:

دریاچه نمک خور:

دریاچه نمک خور، از مهم‌ترین دریاچه‌های نمکی ایران به حساب می‌آید. دریاچه نمک خور، یکی از بزرگ‌ترین منابع استخراج پتاس در جهان است.  

آبشار نمکی پتاس,پتاس,دریاچه نمک خور

روستای عروسان:

یکی از زیباترین نخلستان‌های روستا‌های ناحیه خور و بیابانک می باشد.  این روستا دارای چشم‌انداز فوق‌العاده زیبایی است. روستا به دلیل داشتن دشت‌های شنی روان و گسترده و آسمانی در دل کویر با غروبی نارنجی رنگ و شبی با ستارگانی درخشان و سکوت بی‌نظیری که در آن وجود دارد، آرامشی بی‌بدیل دارد.

آبشار نمکی پتاس,پتاس,روستای عروسان

کویر مصر:

کویر مصر در مرز دریاچه‌ی نمک خور، یکی از جاذبه‌های دیدنی این منطقه محسوب می‌شود. کویر مصر تا اندازه ای زیبا هست که بتوان راحت روزها را در آن گذراند و باز هم تشنه ی زیبایی هایش ماند. تپه های ماسه ای زرد رنگ و رمل ها، دیدنی ترین بخش کویر مصر است.

آبشار نمکی پتاس,پتاس,کویر مصر

روستای گرمه:

روستای گرمه، روستای زیبا و دیدنی، جاذبه‌های بی‌شماری دارد که باعث شده جهانگردان فراوانی از اکثر مناطق جهان برای دیدن این جاذبه‌ها به گرمه روی آورند. گرمه، قدمت چندین هزار ساله دارد.

آبشار نمکی پتاس,پتاس,روستای گرمه

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :