دیدنی های یمن، اطلاعاتی از یمن
دیدنی های یمن,یمن,مناطق دیدنی یمن,جاذبه های گردشگری یمن,مراکز گردشگری یمن,اماکن دیدنی یمن,کشور یمن,دیدنی های کشور یمن,جاذبه های یمن,درباره کشور یمن

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور یمن را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Yemen - یمن

پرچم کشور یمن

اماکن دیدنی یمن

نقشه سیاسی کشور یمن

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

مناطق دیدنی یمن

نقشه جغرافیایی کشور یمن

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

کشور یمن

اطلاعات کلی کشور  یمن

پایتخت: صنعا
 زبان رسمی: عربی ( رسمی ).
نوع حکومت: جمهوری ...
واحد پول: ریال یمن
مذهب: اسلام سنی ( 54% )، اسلام شیعه زیدیه ( 46% ).
امید طول عمر: 65سال
 رشد سالانه جمعیت: 3.44% درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 20.024.867 نفر (July 2004 est.)

یمن کشوری در جنوب غربی آسیا و در جنوب شبه جزیره عربستان واقع درخاورمیانه، و پایتخت آن شهر صنعا است. جمعیت یمن حدوداً ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است. زبان رسمی آن عربی و واحد پول آن ریال یمنی است.

جغرافیا

در غرب، ارتفاعات یمن در پشت جلگة ساحلی باریکی واقع است. در جنوب، فلات خشکی - ‏با ارتفاع 3200 متر -‏ از جلگه ساحلی تا درون صحرای عربستان وسعت دارد. صحرای عربستان بیشتر شمال و شرق کشور را پوشانده است.

آب و هوا : بیشتر ارتفاعات شمال و غرب آب و هوای معتدلی دارند. باقی کشور

بلندترین نقطه : قلة جبل حَضَر، 3760 متر.

خشک و داغ است؛ هرچند مناطق کوهستانی در زمستان خنک‏تر است.
شهرهای مهم: عدن, تعز, حدیده, مکلا
مساحت: 527.970 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 1.906کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 15 درجه شمالی و 48 درجه شرقی

تاریخ

یمن کشوری است در همسایگی عربستان که از زمان های قدیم موقعیت خاص داشته است. یمن از قدیم ناحیه ای آباد و خرم و با نعمت بسیار و دارای جنگل ها در نقاط کوهستانی و در نقاط دیگر نخلستان ها و باغ ها میوه گوناگون می باشد. داستان سد تاریخی اش که بنام سد مأرب مشهور است در کتب تاریخ ذکر شده است. در آن دوران کشور یمن «عربستان خوشبخت» نامیده می شده است.

در یمن به دلیل بارانهای منظم زمین های زیر کشت و کشاورزی پر رونق بوده است؛ بنابراین جمعیت انبوه در آنجا سکونت یافتند و در نتیجه روستاها و شهرها را پدید آوردند. گردآمدن مردم بسیار در آن خطّه حاصلخیز صدها سال پیش از میلاد مسیح، دولت هایی را بوجود آورد و تمدنی را در آنجا پی افکند.

حکومت و سیاست

در آوریل 1993، اولین انتخابات با رأی تمامی افراد بالغ برای 301 عضو مجلس نمایندگان جدید یمن متحد برگزار شد. این مجلس جایگزین مجلس انتقالیی گشت که از ادغام شورای مشورتی یمن شمالی سابق با شورای عالی خلق یمن جنوبی سابق تشکیل شده بود. تا زمان برگذاری انتخابات ریاست جمهوری، رئیس جمهور یمن شمالی سابق رئیس جمهور باقی خواهد ماند.

علی عبدالله صالح از سال ۱۹۷۸ به عنوان رئیس جمهور یمن شمالی و از سال ۱۹۹۰ به عنوان رئیس جمهور یمن متحد قدرت را در این کشور در دست داشت. وی در سال ۲۰۱۲ با اعتراضات گسترده مردمی که به انقلاب یمن معروف شد از قدرت کناره گیری کرده اما همچنان یک بازیگر تاثیرگذار در صحنه سیاست کشور است و نیروهای وفادار به او در مارس ۲۰۱۵ با حوثی ها وارد ائتلاف شده اند.

دفاع
کل نیروهای مسلح : 65,000 ( تخمین 1991 )، به‏علاوة به‏علاوة 20,000 شبه‏نظامی. خدمت سربازی : در یمن شمالی سابق 3 سال، در یمن جنوبی سابق 2 سال.

آموزش
میزان باسوادی : 8/38% ( 1990 ). سنین تحصیل اجباری : تحصیل در یمن شمالی سابق اجباری نبود، ولی در یمن جنوبی سابق، فرضاً، از 7 تا 15 سال اجباری بود. تعداد دانشگاه : 2.

اقتصاد
غلات، قهوه و مرکبات در ارتفاعات حاصلخیر و آبیاری شدة شمال و جنوب کشت می‏شود. در جنوب زراعت معیشتی و ماهیگیری اکثریت نیروی کار را مشغول می‏سازد. نفت در حال تبدیل به کالای عمدة صادراتی است، هرچند ذخایر آن در مقایسه با معیارهای خاورمیانه کوچک است.

تولید ناخالص داخلی یمن در سال ۲۰۱۳ بیش از ۶۱ میلیارد دلار و درآمد سرانه حدود ۲۵۰۰ دلار بوده است. خدمات مهمترین بخش اقتصاد کشور است که ۶۱ درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می دهد و صنعت با ۳۱ و کشاورزی با ۷.۷ درصد پس از آن قرار می گیرند. تولیدات نفتی ۶۳ درصد درآمدهای دولت را تشکیل می دهد. کشاورزی در گذشته اهمیت بیشتری داشت و ۱۸ تا ۲۷ درصد تولید کشور را شامل می شد. محصولات کشاورزی کشور شامل غلات، میوه ها، سبزیجات، قاط، قهوه، پنبه، لبنیات، ماهی، دام (گوسفنت، بز، گاو و شتر) و ماکیان می شوند.پولی که یمنی‏های شاغل در عربستان سعودی به کشور می‏فرستند منبع درآمد مهمی به‏شمار می‏رود.

مردم

جمعیت یمن در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۴ میلیون نفر بوده است. بیش از ۹۹ درصد آنها مسلمان هستند که حدود ۶۵ درصد سنی و ۳۵ درصد شیعه برآورد می شوند. سنی ها اغلب شافعی با اقلیتی از مالکی و حنبلی و شیعیان اکثرا زیدی با اقلیت اسماعیلی و دوازده امامی هستند. بهائیان۷ یهودیان، هندوها و مسیحیان هم حدود نیم درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند. رشد جمعیت کشور بالاست و نرخ باروری ۴٫۴۵ فرزند برای هر زن است. جمعیت صنعا پایتخت کشور در سال ۱۹۷۸ فقط ۵۵ هزار نفر بود اما اکنون از ۲ میلیون نفر فراتر رفته است.

 

مناطق دیدنی کشور یمن

کاخ قومدان (ghumdan palace)

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

مناطق گردشگری یمن

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

کشور یمن

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

درباره کشور یمن

 

مخزن تاویلا (cisterns of tawila)

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

درباره کشور یمن

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

دیدنی های یمن

 

موزه ملی یمن (national museum of yemen)

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

دیدنی های یمن

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

کشور یمن

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

دیدنی های یمن

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

درباره کشور یمن

 

موزه نطامی یمن (yemen military museum)

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

اماکن دیدنی یمن

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

مناطق دیدنی یمن

دیدنی های یمن,یمن,کشور یمن 

اماکن دیدنی یمن

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور یمن لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

ویرایش و تلخیص:آکاایران

ویتنام، ناشناخته اما دیدنی + تصاویر - آکا

ویتنام، ناشناخته اما دیدنی + تصاویر - آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مکانهای تفریحی ویتنام جاذبه های گردشگری ویتنام دیدنی های ویتنام,مکانهای تفریحی جهان,جاذبه های گردشگری جهان,ویتنام,جاهای دیدنی ویتنام ,ویتنام
صفحه 1 از 1
منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :