دیدنی های کشور آذربایجان
دیدنی های کشور آذربایجان,آذربایجان,مناطق دیدنی آذربایجان,جاذبه های گردشگری آذربایجان,مراکز گردشگری آذربایجان,اماکن دیدنی آذربایجان,کشور آذربایجان,دیدنی های آذرب

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور آذربایجان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Azerbaijan - آذربایجان

پرچم کشور آذربایجان

 

مناطق گردشگری آذربایجان

 

نقشه سیاسی کشور آذربایجان

 

اماکن دیدنی آذربایجان

نقشه جغرافیایی کشور آذربایجان

 

کشور آذربایجان

اطلاعات کلی کشور  آذربایجان

پایتخت: باکو 

نوع حکومت: جمهوری فدرال چند حزبی

مذهب: بیش از ۹۳ درصد مسلمان و۵ درصد ارتدکس 

زبان رسمی: آذری ،روسی، ارمنی 

واحد پول: منات آذربایجان

امید طول عمر: ۷۱سال 

جمعیت: در سال 2002 ، ۸۱۶۷۰۰۰ نفر( هشتاد و ششمین کشور از نظر جمعیت ) 

جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیایجنوب غربی و در کنار دریای خزر است. پایتخت آن باکو است.

جغرافیا

جمهوری آذربایجان در جنوب رشته کوه های قفقاز و شمال رودخانه ارس و در کنار دریای خزر واقع شده است. سه رشته کوه قفقاز بزرگ در شمال، قفقاز کوچک در غرب، و کوه های تالش در جنوب این کشور را احاطه کرده است. این کوهها ۴۰ درصد از مساحت جمهوری آدربایجان را در برگرفته است و قله کوه بازاردوزو (Bazardüzü) با ارتفاع ۴۴۶۶ متر بلندترین نقطه آن است.آذربایجان متشکل است از زمینهای پست کرانه دریای خزر و بخشی ازکوههای قفقاز در شمال و قفقاز کوچک در جنوب غربی است. این جمهوری شامل سرزمین نخجوان در غرب ارمنستان است.

 نواحی میانی شامل جلگه های آران مرکزی، مغان و میل و سواحل دریای خزر کم ارتفاع و پست بوده و ارتفاع در پست ترین قسمت ۲۸ متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد است. جمهوری آذربایجان یک کشور محاط در خشکی است. این کشور در پیرامون دریای خزر، که یک دریای بسته است، واقع شده و طول خط ساحلی آن ۸۰۰ کیلومتر است. تنوع زیستی و گیاهی آذربایجان به دلیل تنوع آبو هوا بسیار زیاد است به گونه ای که تنها بیش از ۴۵۰۰ گونه گیاه در کوهستانهای آذربایجان دیده می شود.

شهرهای مهم: سومقاییت, مینگه چویر, گنجه 
مساحت: ۸۶۶۰۰ کیلومتر مربع 
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد 
مختصات جغرافیایی: ۴۰ درجه و۳۰ دقیقه شمالی و۴۷ درجه و۳۰ دقیقه شرقی 

تاریخ

مدارک تاریخی نشان می دهد که جمهوری آذربایجان در زمانهای کهن آلبانیا نام داشت. مردم آنجا نخست از نژاد قفقازی (آسیانی) و همتبار با گرجیها و چچنها و داغستانیهای امروز بودند. سپس با آمدن تیره های آریایی به جنوب، آلبانیا نیز مانند بقیه ایران آریایی نشین شد و خون بیشینه مردم آلبانیا از تبار همان آریایی های مهاجر است. بعدها این بخش بارها تغییر نام داده و هر بار بخشی از خاک مناطق همکنار خود بشمار میرفته است,گاه بخشی از ارمنستان، گاه تالش، گاه آذرپایگان و.. جز اینهااستفاده از نام استان ایرانی آذربایجان برای این منطقه بوسیله عثمانیهای مهاجم که بخشهایی از اران را اشغال کرده بودند انجام پذیرفت و شوروی نیزهمیمن کار را ادامه داد و هدف از آن ادعا پیدا کردن بر روی استان و منطقه ایرانی آذربایجان بود.

این سرزمین که اکثریت جمعیت آن را ارمنیان مسیحی ارتودوکس تشکیل می دهد در محاصره آذریهای شیعه قرار دارد . در ۱۹۹۲ آذربایجان از جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع خارج شد و روابط نزدیکی با ترکیه ایجاد کرد.

حکومت و سیاست

جمهوری خودمختار نخجوان که از خاک اصلی جمهوری آذربایجان جدا مانده و استان خودمختار قره باغ کوهستانی نیز واحدهای فدرال جمهوری آذربایجان هستند. ناحیهٔ قره باغ و هفت بخش پیرامون آن واقع در جنوب غربی جمهوری آذربایجان در جریان جنگ قره باغ به اشغال نیروهای ارمنستان درآمده است.

نوع حکومت جمهوری فدرال چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری است. رئیس جمهور و ۳۵۰ عضو پارلمان با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب میشوند . سیاست حزبی در مراحل اولیه است و احزاب کوچک آذری و گروه بندیهای سیاسی بسیاری وجود دارد 

اقتصاد

جمهوری آذربایجان در مقایسه با جمهوریهای تازه استقلال یافته اطراف خود در اثر بهره برداری از منابع نفتی که در سال ۲۰۰۸ برابر ۷ میلیارد بشکه بوده است (که حدود یک درصد از ذخایر اثبات شده جهان) که در حال حاضردر منطقه یک صادرکننده محصولات گازی محسوب می شود. ذخایر مهم نفت و گاز طبیعی نقطه اتکای اقتصاد و اساس صنایع سنگین است . هر چند صنعت بر اقتصاد حکم فرماست ، بخش کشاورزی کالاهای مختلف صادراتی از جمله پنبه وتنباکو را تولید می کند . ماهی خاویار برای صنعت مهم خاویار در دریای خزر صید می گردد . اقدامات اولیه برای ایجاد اقتصاد بازار انجام گرفته ،و موافقتنامه های تجاری با ترکیه به امضا رسیده است.

در سال ۲۰۰۸ میلادی جمهوری آذربایجان بنا به گزارش بانک جهانی برترین کشور از نظر اجرای برنامه های اصلاحات اقتصادی بین ۱۰ کشور محاسبه شده (ده کشوری که جزئیات اطلاعات اقتصادی خود را در اختیار بانک جهانی قرار دادند) بوده است و در رتبه نخست قرار گرفت.

دفاع

تاریخ ارتش آذربایجان به زمان جمهوری دموکراتیک آذربایجان در سال ۱۹۱۸ که ارتش ملی تازه شکل گرفته بود بازمی گردد. مدت انجام خدمت سریازی ۲ سال میباشد. کشور آذربایجان هم اکنون کشوری جنگزده است. در پی جنگهای قومی اش با همسایه خود کشور ارمنستان منطقه قره باغ,آرتساخ, که دارای بیشینه ارمنی است از این کشور جدا شد و در حالت نیمه مستقل به سر میبرد.

بودجه نظامی آذربایجان برای سال ۲۰۱۱ معادل ۴٫۴۶ میلیارد دلار بوده است.[۴۳] آذربایجان دارای صنایع دفاعی تولید اسلحه سبک، سیستم های کوچک توپخانه و برخی وسایل نقلیه نظامی است.

دین و زبان

95 درصد جمعیت جمهوری آذربایجان مسلمان هستند. 85 درصد جمعیت مسلمان جمهوری آذربایجان شیعه و 15 درصد بقیه سنیهستند. زبان رسمی کشور ترکی آذربایجانی می باشد. در کنار زبان ترکی آذربایجانی، زبان های روسی، ارمنی، لزگی، کردی، تالشی و تاتی نیز صحبت می شود. ترکی آذربایجانی از نظر تقسیمات زبانی، جزئی از دسته ترکی جنوب باختری و یا ترکی اوغوز می باشد. ترکی آذربایجانی،ترکی استانبولی و ترکمنی در گروه ترکی جنوب باختری (اوغوز) قرار می گیرند.

 

مناطق دیدنی کشور آذربایجان

ارگ قدیمی باکو (walled city of baku)

دیدنی های آذربایجان

 

مناطق گردشگری آذربایجان

 

مناطق گردشگری آذربایجان

 

مرکز حیدرعلیوف (heydar aliyev center)

 

دیدنی های آذربایجان

 

اماکن دیدنی آذربایجان

 

دیدنی های آذربایجان

 

کشور آذربایجان

 

بِش بارماک داغی (beshbarmaq dag)

 

مناطق دیدنی آذربایجان

 

کشور آذربایجان

 

مناطق دیدنی آذربایجان

 

 ایچری شِهِر (içeri seher)

 

کشور آذربایجان

 

درباره کشور آذربایجان

 

مناطق دیدنی آذربایجان

 

مناطق دیدنی آذربایجان

 

برج دختر (maiden’s tower)

 

درباره کشور آذربایجان

 

مناطق دیدنی آذربایجان

 

دیدنی های آذربایجان

 

مناطق دیدنی آذربایجان

 

 قوباستان (qobustan)

 

اماکن دیدنی آذربایجان

 

کشور آذربایجان

 

اماکن دیدنی آذربایجان

 

مناطق دیدنی آذربایجان

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور آذربایجان لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :