دانستنیهای بلاروس - آکا
بلاروس,نوع حکومت جمهوری,واحد پول,پایتخت مینسک,لهستانی,پایتخت,زبان,بلاروس

دانستنیهای بلاروس ( Belarus )

پایتخت: مینسک
 زبان رسمی: بلاروسی ، روسی ، لهستانی
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: روبل بلاروس(Belarusian ruble) ...

مذهب: اکثریت ارتودوکس روسی، اقلیت کاتولیک رومی
امید طول عمر: 71/3 سال
 رشد سالانه جمعیت: 0.11- %درصد (July 2004 est)
جمعیت: 1,031,520 نفر(July 2004 est)

جغرافیای کشور بلاروس
حاصلخیز و پر آب در مرکز و ماندابهای پست پریپیت در جنوب و شرق. بیشتر کشور مسطح است.  رودهای مهم:‌دنپر، پریپیت، دوینا، نمان.  بلندترین نقطه: کوه دزیارژینسکایا، 346 متر.  آب و هوا: تنوع دمایی در این کشور به دلیل نزدیکی دریای بالتیک اعتدال می‌یابد. زمستانهای بلاروس بسیار معتدل تر از زمستانهای بخش اروپایی روسیه در شرق است.
شهرهای مهم: گومل ،موگیلوف ،ویتبسک، گرودنو، برست
مساحت: 207,600 کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: 53درجه شمالی و 28 درجه شرقی

حکومت
360 عضو مجلس قانونگذاری و رئیس جمهور – که نخست وزیر و شورای وزیران را انتصاب می‌کند – با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌شوند. قرار است قانون اساسی جدیدی تنظیم گردد. احزاب و گروههای سیاسی بسیاری فعال هستند که بزرگترین آنها جبهه مردمی بلاروس (BNF)‌ است.
عضویت: سازمان ملل متحد ، جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع ،‌کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا

تاریخ معاصر
این منطقه – بخشی از روسیه از پایان قرن هجدهم – بعضی از سخت‌ترنی نبردهای بین روسیه و آلمان در جنگ جهانی اول را به خود دید: به دنبال انقلاب روسیه، جمهوری شوروی بیلوروسی اعلام موجودیت کرد(1919). این جمهوری در همان سال مورد هجوم لهستان قرار گرفن و در 1921 بین لهستان و شوروی تقسیم گردید. بیلوروسی در جنگ جهانی دوم ویران شد. در 1945 بیلوروسیها در یکی از جمهوریهای شوروی دوباره وحدت یافتند. عدم توجه مشهود شوروی دوباره وحدت یافتند. عدم توجه مشهود شوروی به این جمهوری در زمان واقعه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل (درست در آن سوی مرز اوکراین) موجب قویت خیزش مجدد حس هویت ملی بلاروس گشت. آلودگی منتشره از چرنوبیل بر حدود 20% از خاک این جمهوری تأثیر گذاشت و موجب قرق بعضی مناطق و لزوم اسکان مجدد نزدیک به دو میلیون نفر شد. بیلوروسی به دنبال کودتای نافرجام کمونیستهای تندرو در مسکو (سپتامبر 1991) اعلام استقلال کرد و – با نام بلاروس – در زمان انحلال شوروی از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شد.

دفاع
کل نیروهای مسلح: این آمار موجود نیست. خدمت سربازی: 2 سال.

آموزش
میزان با سوادی: % (تخمین 1992). سنین تحصیل اجباری: 5 تا 15 سال. تعداد دانشگاه: 3 دانشگاه و 4 پلی تکنیک.

اقتصاد
با این که بلاروس منابع طبیعی کمی دارد، اقتصاد آن شدیداً صنعتی است. صنایع بزرگ مهندسی سنگین، شیمیایی، کودسازی، پالایش نفت و الیاف مصنوعی به صورت بخشی از رژیم اقتصاد دولتی شوروی ایجاد شد. بلاروس به تجارت با دیگر جمهوریهای شوروی سابق وابسته است و از آنها مواد اولیه برای صنایعش وارد می‌کند و به آنها به صورت بازار برای کالاهای صنعتی‌اش متکی است. اقدامات ناچیزی برای ایجاد اقتصاد بازار انجام شده است و بلاروس با مشکلات شدید اقتصادی رو به روست. بخش کشاورزی بیشتر به تولید خوراک برای گاوهای گوشتی، خوک و طیور می‌پردازد. گیاه کتان برای صادرات و صنعت پارچه بافی محلی کشت می‌شود. جنگلهای وسیع صنایع مهم چوب و کاغذ سازی را تغذیه می‌کند

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :