.
.
.
.بروکسل بلژیک

نوشته شده در تاریخ 1393/02/28 در دسته بندی بلژیک
پرتال آکاايران سايت خبرگزاری آکا بخش قاره اروپا قسمت بلژیک - بروکسل بلژیک

بروکسل (Brussel در هلندی، Bruxelles در فرانسوی، Brussels در انگلیسی) پایتخت کشور بلژیک است. بروکسل مقر اصلی بیشتر نهادهای اتحادیه اروپا است. نام بروکسل از واژه هلندی Broekzele مشتق شده که به معنی «کلبهٔ مرداب» است.

بروکسل پایتخت بلژیک و مرکز جامعهٔ فرانسوی بلژیک و ناحیهٔ فلاندرز و مقر اصلی اتحادیهٔ اروپا است. . خود شهر بروکسل ۱۴۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد در حالیکه جمعیت منطقهٔ کلانشهری آن بین ۲٬۱۰۰٬۰۰۰ تا ۲٬۷۰۰٬۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.


جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,[categoriy]

جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های بروکسل بلژیک ,جاذبه های بروکسل بلژیک ,مراکز گردشگری بروکسل بلژیک ,مساحت بروکسل بلژیک ,نقشه بروکسل بلژیک ,طبیعت زیبای بروکسل بلژیک ,جاذبه های گردشگری بروکسل بلژیک ,مکان های دیدنی بروکسل بلژیک ,بلژیک


جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,[categoriy]

منطقهٔ پایتخت بروکسل سه ناحیهٔ فدرال بلژیک، والونیا و فلاندرز تشکیل شده‌است. این نواحی هر یک جزئی از مجموعهٔ بلژیک هستند و ساکنین بروکسل با جامعهٔ فرانسوی زبانان بلژیک و جامعهٔ فلاندرزها، تبادل فرهنگی و تحصیلاتی دارند. بروکسل، مرکز جامعهٔ فرانسویان بلژیک (Communauté française Wallonie-Bruxelles در فرانسوی)و فلاندرز ((Vlaanderen)) است و تمامی موسسات فلاندرز در آن ساخته شده‌اند: پارلمان فلاندرز، دولت فلاندرز و تقسیمات مدیریتی آن، دو نهاد اصلی اتحادیهٔ اروپا و مجمع اتحادیهٔ اروپا – دربروکسل واقع شده‌اند: کمیسیون در ساختمان برلایمونت و مجمع در ساختمان جاستوس لیپسیوس. موسسه سوم، پارلمان اروپا است که در بروکسل واقع است و برخی جلسات عمومی اعضاء در این شهر ( برخی دیگر در استراسبورگ) تشکیل می‌شود و مدیریت مرکزی آن در لوکزامبورگ است. بروکسل محل نشست سیاسی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، اتحادیهٔ غرب اروپا (WEU) و سازمان اروپایی امنیت و ناوبری هوایی یوروکنترول (EUROCONTROL) است.

از لحاظ زبان، بلژیک به مناطق شمالی آلمانی زبان و منطقه جنوبی فرانسوی زبان تقسیم شده‌است. هرچند زبان رسمی این دو منطقه عمدتاً یکسان است، در هر دو سمت، دو زبان استفاده می‌شود. منطقهٔ بروکسل رسماً دو زبانه‌است هرچند اکثریت با فرانسوی هاست.

ریشه شناسی
کلمهٔ بروکسل از زبان آلمانی قدیم از کلمهٔ "بروگسلا" یا " برکزله" به معنی "مرداب" یا خانه‌ای که یک اتاق در مرداب دارد، گرفته شده‌است. "بروکزله" به زبان فرانسوی " بروکسلسل" تلفظ می‌شود. در تلفظ بلژیکی فرانسوی گاهی "k" تلفظ نمی‌شود و "z" به "s" تبدیل می‌شود. نام تمامی شهرهای دیگر درمنطقهٔ پایتخت بروکسل ریشهٔ آلمانی دارد، به غیر از "Evere " که ریشهٔ سلتیک دارد.

تاریخ
درسال ۹۷۷ پس از میلاد، امپراتور آلمانی، اتوی دوم، قلمرو دوک نشین لوتارینگیا درمرزهای غربی امپراتوری را به چارلز، دوک لوتارینگیا، پسر تبعیدی شاه لویی چهارم فرانسه، بخشید. بروکسل از آن زمان مورد توجه قرار گرفت: اسقف سنت گری، کلیسای کوچکی را روی جزیرهٔ کوچکی ساخت (۶۹۵). یک قرن بعد: سنت ویندیسیانوس در آن جزیره زندگی می‌کرد. هرچند گفته می‌شود که بروکسل با ساخت یک قلعهٔ کوچک توسط چارلز در سال ۹۷۹ درجزیرهٔ سنت گری، بنا نهاده شده‌است. وقف امپراتور کبیر اتوی دوم ثبت شده‌است. دوک چارلز، زیارتگاه کوچکی را در کلیسای سنت گری ساخت تا از آثار مقدس سنت گودولا حفاظت شود.

درسال ۱۰۴۱، بروکسل توسط لامبرت اول لیوون، که یکی از کنت‌های لیوون بود و پس از دوک برابانت بر کشورهای اطراف حکمرانی می‌کرد، تسخیر شد. به دستور او، دیوارهای شهر ساخته شدند. در قرن دوازدهم، این شهر کوچک به منطقه تجاری و توقفگاه "بروژ و گنت و کلون تبدیل شده بود. این امر باعث رشد و توسعهٔ روستا و افزایش جمعیت آن به ۳۰۰۰۰ نفر رسید. مرداب‌های اطراف را از بین بردند تا جای توسعهٔ بیشتر داشته باشند. کنت‌های لیووین در این زمان به دوک‌های برایانت تغییر نام دادند. (۱۱۸۴/۱۱۸۳) از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۹، دیوارهای جدید شهر ساخته شد چون محدودهٔ قبلی بسیار کوچک بود: این منطقه امروزه بنام حلقهٔ داخلی یا پنتاگون معروف است.

در قرن ۱۵، پس از ازدواج مارگارت سوم فلاندرز با فیلیپ دوم، فیلیپ شجاع دوک جدید برابانت به نام دوک بلرابانت متولد شد، که یک نژادش به ماکسیمیلیان اتریش بود که بعدها با ماری بورگاندی که در بروکسل متولد شده بود، ازدواج کرد. برابانت استقلالش را از دست داد ولی بروکسل به مرکز سلطنتی کشورهای پایین تبدیل شد. چارلز پنجم که وارث کشورهای پایین از سال ۱۵۰۶ بود ( در شش سالگی) توسط عمه اش، مارگارت اتریشی (۱۴۸۰-۱۵۳۰) تاسال ۱۵۱۵ تعلیم دید و سپس در سال ۱۵۱۶ در کلیسای جامع سنت گودول در بروکسل، پادشاه اعلام شد.

پس از مرگ پدر بزرگش، ماکسیمیلیان اول، امپراتور روم مقدس در سال ۱۵۱۹، چالرز تبدیل به دوک اعظم امپراتوری اتریش گردید و امپراتور روم مقدس، که هیچ گاه خورشید در آن غروب نمی‌کند، گردید. در قصر سلطنتی گودنبرگ، چارلز پنجم در سال ۱۵۵۵ استعفاء داد. این قصر بی نظیر که در تمامی اروپا مشهور است و در ابتدا جایگاه دوک‌ها بود، گسترش زیادی پیدا کرد. ولی متاسفانه در سال ۱۷۳۱ در اثر یک آتش سوزی عظیم، نابود شد.

در سال ۱۶۹۵، بروکسل مورد هجوم شاه لویی چهاردهم فرانسه قرار گرفت. بمباران به‌وسیلهٔ توپ باعث نابود شدن مرکز شهر شد، بیش از ۴۰۰۰ خانه در آتش سوختند. در سال ۱۸۳۰، انقلاب بلژیک، پس از اجرای اپرای دانیل فرانکویس اسپیریت در تاتر دامونای، رخ داد. در ۲۱ ژولای ۱۸۳۱، لئوپارد اول بلژیک، اولین پادشاه بلژیک، تاج گذاری کرد و بازسازی دیوارهای شهر و ساختمانها را بر عهده گرفت.

پس از ۱۰ مه ۱۹۴۰، بروکسل توسط ارتش آلمان بمباران شد و آسیب‌های زیادی در سالهای ۱۹۴۴- ۱۹۴۵ به آن وارد شد. فاجعهٔ استادیوم هیسل در تاریخ ۲۹ مه ۱۹۸۵ در بروکسل اتفاق افتاد. منطقه پایتخت بروکسل در ۱۸ ژوئیه ۱۹۸۹ بنیان گذاری شد. بروکسل به خاطر ارزش گذاشتن به تاریخش معروف است. این امر باعث شده که بیش از ۱۰۰ موزه در بروکسل وجود داشته باشد.

بروکسل به‌عنوان پایتخت بلژیک
هرچند عده‌ای عقیده دارند که کل بروکسل در اصل پایتخت بلژیک است، طبق قانون اساسی این کشور(ماده ۱۹۴) شهرداری این شهر پایتخت بلژیک محسوب می‌شود. برخی استدلال می‌کنند که استفاده از حروف کوچک در "ville" و "stad" "ville de Bruxelles" (French), "stad Brussel" (Dutch) در ماده ۱۷۴ بیانگر این مطلب است که کل شهر پایتخت است اما این استدلال پایه و اساس حقوقی ندارد هرچند شهر بروکسل پایتخت رسمی بلژیک است، وظایف پایتخت و محوری بین ۱۹ منطقه شهرداری تقسیم شده‌اند و در واقع سازمان‌های ملی بلژیک نه تنها در بروکسل واقع شده‌اند، بلکه در بقیهٔ ۱۸ منطقه نیز قرار دارند. اصطلاح "دی فاکتو" یعنی تمامی منطقه به‌عنوان پایتخت محسوب می‌شود و "دی چوری" یعنی فقط شهر بروکسل عنوان پایتخت را به خود به همراه دارد.

اماکن جالب توجه

خانه‌های قدیمی در گراند پالاس
قصر سلطنتی در بروکسل
مشهورترین مجسمه: مانکن پیس"گراند پالاس" ( به آلمانی: Grote Markt)، میدان مرکزی و مانند جواهری در تاج بروکسل است. این مکان بیشترین جاذبهٔ توریستی را دارد و از زان باروک، خانه‌های قدیمی قرن هفدهم در اطراف میدان دیده می‌شوند.
قصر سلطنتی لاکن و قصر سلطنتی بروکسل
موزهٔ سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک
موزه‌های هنرهای زیبا ( به فرانسوی: موزیز رویادس بیو آرت) از چهار بخش متصل به هم تشکیل شده و هنرهای استادان قدیمی و هنر مدرن را در خود جای داده‌است. در این موزه کارهایی از پیتربروگل، پیتر پل روبنز، دلوا و ماگریت به چشم می‌خورد. بروکسل زادگاه بسیاری از کارتون‌های کمدی معروف بلژیک مثل اسمورفس، لارگو وینج، تن تن و لوک خوش شانس بوده‌است. در جاهای مختلف شهر، نقاشی دیوار شخصیت‌های کارتونی ترسیم شده‌است.

در نزدیکی هیسل، یک از سمبل‌های بلژیک وجود دارد که از سال ۱۹۸۵ باقیمانده و پارک مینی اروپا که مدل‌های کوچک از ساختمانهای معروف اروپا را در خود جای داده‌است.
مانکن پیس، یک مجسمهٔ کوچک نقره‌ای پسری که بر روی پایه فواره ادرار می‌کند.
کلیساهای متعدد مانند کلیسای قلب مقدس در کوکلبرگ و کلیسای سنت میشل و سنت گودولا.
طاق جشن و شادی
لابورس/ دی بورس، مقر بازار بورس بلژیک
لامونای / دی مونت، یک سالن اپرا.
گراند پالاس| فرش گلها.
شبکه گردشگری و تاکسی: انبار قدیمی خانواده‌های سیستم حمل و نقل.
پالایس استوکلت
مایسون هورتا
خیابان لوئیس، خیابانی در منطقهٔ شیک پوشان بروکسل
فولکلور
بروکسل به خاطر فرهنگ سنتی و آداب محلی اش، یکی از سرزنده ترین مردم را در کشور دارد:

روش زندگی و رسوم مردم بروکسل را می‌توان از تئاتر "خانهٔ تون" فهمید. این تئاتر در منطقهٔ مارولس قرار دارد.
امگانگ Ommegang ( از کلمهٔ آلمانی به معنی "قدم زدن") به‌عنوان حرکت مذهبی در قرن ۱۴ شروع شد. این مراسم هرساله انجام می‌شود و ورود چارلز پنجم به شهر در سال ۱۵۴۹ را یاد آوری می‌کند. این حرکت دسته جمعی پر از بستنی و شربت، عروسکهای بزرگ مانند سنت میشل و سنت پیتر و نمایش گروههای سنتی بصورت پیاده یا سوار بر اسب، می‌باشد. این راه پیمایی در صحن نمایش گراندپالاس پایان می‌یابد.
"می بوم""Meyboom ( درخت می) نیز یک رسم قدیمی است (۱۳۰۸) که در ۹ اگوست انجام می‌شود. پس از چرخاندن یک نهال جوان راش در شهر، به همراه اجرای موسیقی و آواز بروکسلی و عروسکهای بزرگ، در زمین کاشته می‌شود.

وضعیت زبانی
در منطقهٔ پایتخت بروکسل، دو زبان آلمانی و فرانسه مرسوم است، هرچند زبان مادری اکثر مردم، فرانسه‌است و استفادهٔ بیشتری دارد. تمامی موسسه‌های عمومی در بروکسل، دو زبانه هستند. در قرنهای طولانی از تاریخ بروکسل، آلمانی ( گونه ی برابانتیان)، زبان بومی کشور بوده‌است. فرانسوی وقت توسط مردم طبقات بالا (کمتر از ٪۵) صحبت می‌شد. مطالعه در تاریخ نشان می‌دهد که زبان آلمانی بسیار پر استفاده بود تا وقتیکه فرانسویها درسال ۱۷۹۳ وارد این کشور شدند و تصدی امور اجرایی را در دست گرفتند. در قرون ۱۹ و ۲۰، بلژیک کاملاً توسط فرانسه زبانان اشغال شده بود. هرچند اکثریت (۶۰٪) مردم آلمانی صحبت می‌کردند، فرانسه زبان رسمی شد. مدیریت شهری، قوهٔ قضایی، تحصیل و معاملات اقتصادی در زمانهای طولانی به زبان فرانسه انجام می‌شد. بروکسل مهاجران فرانسه زبان زیادی را پذیرفته‌است و به این علت دولت مرکزی فرانسه زبن در آن ایجاد شد. در قسمت مرکزی بروکسل، زبان فرانسه بیشتر از آلمانی مورد استفاده بود و مردم برای تحصیلات تکمیلی و کارهایی با درآمد بالا می‌بایست فرانسه یاد می‌گرفتند. سپس دولت بلژیک ( که در سال ۱۸۳۰ تأسیس شد) آلمانی را زبان اکثریت دانتس و آنرا زبان رسمی اعلام کرد. طبق تحقیقی که رودی جانسن در سال ۲۰۰۱ انجام داد، ٪۸۰ مردم فرانسه زبان، ٪۵/۸ آلمانی زبان و ٪۲/۱۰ به هر دو زبان صحبت می‌کنند. یک سوم ساکنین بروکسل ملیت خارجی دارند و ملیت بلژیکی ندارند. درطول ساعات کاری تعداد نیروهای کار که از اطراف به شهر می‌آیند افزایش می‌یابد.

باید توجه داشت که یه خاطر رشد شهر بروکسل، حومهٔ شهر که بیشتر آلمانی زبان هستند، فرانسه زبانها را تحت تأثیر قرار داده‌است. در برخی مناطق اکثریت با فرانسه زبانها است که حتی به ٪ ۷۰ می‌رسد. یکی از راههای فهمیدن اینکه در بروکسل یا فلاندرز هستید، اینست که به پایه چراغ راهنمایی نگاه کنید، آنها دربروکسل قرمز و سفید و در فلاندرز زرد و سیاه هستند.

دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها
بروکسل دانشگاه‌های متعددی دارد: دانشگاه آزاد بروکسل (ULB)، دانشگاه ورید بروکسل (VUB) دانشگاه سنت لوئیس (FUSL)، دانشگاه کاتولیک بروکسل (KUB) و آکادمی سلطنتی نظامی بلژیک (RMA)، پردیس دانشگاه کاتولیک لووین (UCL) در بروکسل واقع شده‌است و به این اسامی معروف است: "Louvain-en-Woluwe"یا "UCL-Brussels" و محل دانشکدهٔ پزشکی و داروسازی است. کنسرواتوار کونینکیک بروکسل، مدرسهٔ هنرهای دراماتیک است که هنرمندان زیادی را تربیت می‌کند.

حمل و نقل

متروی بروکسل،ایستگاه de Brouckère
سکوهای ایستگاه شمال بروکسل ارتباطات
فرودگاه ملی بروکسل در نزدیکی منطقهٔ فلاندرز نشین زاونتام و فرودگاه جنوبی بروکسل در نزدیکی چارلروی در حدود ۸۰ کیلومتری بروکسل، قرار دارند. ایستگاههای قطار اصلی، بروکسل را به انگلستان و سایر شهرهای بزرگ اروپا، با خطوط ریلی پر سرعت، متصل می‌کنند.

حمل و نقل عمومی
متروی بروکسل از سال ۱۹۷۶ آغاز به کار کرده‌است. شبکهٔ اتوبوسرانی و تراموا نیز تمامی شهر را تحت پوشش قرار داده‌اند. لنگرگاه بروکسل نیز بر روی کانال ویل بروک در قسمت شمال غربی شهر قرار دارد. چهار شرکت، مدیریت مل و نقل عمومی داخل بروکسل را بر عهده دارند:

MIVB/STIFB ( مترو، اتوبوس، تراموا، سرویس منطقه‌ای بروکسل)
SNCB/NMBS ( قطار، برنامه ریزی شده برای کل بلژیک)
De lijn (ایستگاه‌های اتوبوس فلاندرز)
TEC ( حمل و نقل) ( اتوبوس‌های والونیا)
با استفاده از سیستم بلیط داخلی می‌توان با بلیط‌های STIB/MIVB از قطار و اتوبوس‌های مسیر طولانی داخل شهری استفاده کرد. خدمات مشتری توسط شرکت‌های فوق با ساخت شبکه ریلی پیرامون بروکسل RER، تکمیل خواهد شد.

شبکه راه‌ها
در سالهای قدیم، بروکسل در میان راه بین مدرن هوگستارت به رودهائوت از شمال به جنوب، و راه ژنت سستین وگ به چائوسی از شرق به غرب قرار داشت. فرم خیابانها از گراندپالاس الگو گرفته‌است و در بین آنها‌ها، بلورهایی بر روی رودخانه ساخته شده‌است. بروکسل، مرکز طرفداران راه‌های ملی قدیمی مثل NI ( شمال به بردا) ، N۲ ( شرق به ماست ریخت) ، N۳ ( شرق به آخن) ، N۴ ( جنوب شرقی به لوکزامبورگ)، N۵ ( جنوب به ریمز) N۶ ( جنوب غربی به مائوبگ) ، N۸ ( غرب به ککسیو) ، N۹ ( شمال غربی به استند) می‌باشد. این بزرگراه‌ها که steenwegen/chaussées نامیده می‌شوند گاهی در کنارشان خیابانهای مرکز خرید احداث می‌شود و در نهایت پیچ در پیچ شده و به آنها ختم می‌شوند. جاده‌های اروپایی E۱۹ (N-S) و (E-W) E۴۰ از نزدیکی شهر عبور می‌کنند. بروکسل یک جاده کمربندی دارد که به نام "R۰" (R- صفر) نامیده می‌شود. ( فرانسه: "رنیگ" ، آلمانی: "گروته رنیگ" ) . این جاده گلابی – شکل است، قسمت جنوبی به علت اعتراضات ساکنین آن منطقه، تغییرشکل یافته سات. مرکز شهر که گاهی "پنتاگون" نامیده می‌شود با یک " حلقهٔ کوچک" احاطه شده‌است که از توالی چندین بلوار تشکیل شده و نام رسمی آن "R۲۰" است. این خیابان پس از خراب کردن دیوارهای شهر و ساختن دیوارهای جدید در سالهای گذشته ایجاد شده‌است. درقسمت شرقی شهر، جادهٔ "R۲۱" ( فرانسه: گراند سینتور) تشکیل شده که لاکن را به اوکل متصل می‌کند. برخی ایستگاه‌های مترو در این جاده ساخته شده‌اند. با کمی فاصله، جادهٔ R۲۲، زاونتم را به سنت چاب متصل می‌کند.

کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌های جهانی

تصویر کنفرانس سولوی در ۱۹۲۷بروکسل میزبان کنفرانس معروف سولوی در سال ۱۹۲۷ بود که فیزیکدانانی مانند آلبرت انیشتن، ماکس پلانک، ماری کوری، هنریک لورنتز، پل دیراک، لوئیس، دوک هفتم بروگلو، نیلز بوهر، اروین شرودینگر، ولفاگنگ پائولی و ورنر هیزنبرگ راجع به روشهای فیزیک جدید و نظریه کوانتوم صحبت کرده‌اند. انیشتن از نظریهٔ اصل عدم قطعیت هیزبرگ متحیر شد و گفت: "خداوند تخته نرد بازی نمی‌کند." بوهر پاسخ داد: " انیشتن، به خدا نگو چکار کند." هفده نفر از بیست و نه شرکت کننده در سالهای آتی جایزهٔ نوبل گرفتند. بروکسل در سال ۱۹۳۰ میزبان سومین کنگرهٔ بین المللی معماری مدرن بود. دو نمایشگاه بین المللی Exposition universelle et internationale و Expo "۵۸ به ترتیب در سالهای ۱۹۳۵ و ۱۹۸۵ در بروکسل برگزار شده‌اند. Atomium نماد یک کریستال آهن که ۱۰۳ متر ارتفاع دارد در نمایشگاه Expo "۵۸ در شهر نصب شد و هنوز هم پابرجاست. درسال ۲۰۰۳ بلژیکی‌ها مراسم ۲۵ امین سالگرد وفات جک بریل را برگزار کردند.


پارک‌های معروف

2004 فرش گلها در گراندپالاس درپارک بروکسل ( آلمانی: واراند پارک) که به اشتباه رویال پارک نامیده می‌شود.
بایرس دی لاکامبر ( آلمانی: ترکامرنیوس)
سینکوانتر ( آلمانی: ژوبل پارک)
پارک دی لاکون ( آلمانی: پارک وان لاکن)
پارک دی ولوو ( آلمانی: پارک وان ولوو)
پارک جوزافات ( آلمانی: جوافات پارک)
پارک ریو بائودین ( آلمانی: کونینگ بودوین پارک)
کائوبرگ
ژآردین دو میل بیک ( آلمانی: مال بیک تونین)
پارک دودن ( آلمانی: دودن پارک)
پارک آسترید ( آلمانی: آسترید پارک)

اشخاص معروف بروکسل
همچنین ببینید: شخصیت‌های مهم بروکسل

پیر آلچینسکی، هنرمند
پلاستیک برتراند، موسیقی دان
برایان ملکو، خواننده گروه پلاسبو
ژاکوبس بدل، موسیقی دان
رنه کارکان، هنرمند
میشل دی ژلدرود، نمایشنامه نویس
مارک ویدن، کارگردان
سنت گودولای بروکسل و ایبینگن، چهرهٔ مقدس بلژیک
آدری هپیبورن، بازیگر
هرژه، نویسندهٔ کمیک‌های بلژیکی – فرانسوی
ویکتور هورتا، معمار و آرشیتکت
جی ایکس، راننده مسابقه
پل امیلی جانسون، سیاست‌مدار، نخست وزیر سابق بلژیک
رنه ماگریت، نقاش
آملیه نوتومب، نویسنده
پیو( پیرکولیفورد)، طراح و خالق اسمارف
فرانکویس شوتین، هنرمند کمیک‌های بلژیکی – فرانسوی
پل هنری اسپارک، سیاست‌مدار، وزیر امور خارجهٔ بلژیک و نخست وزیر و ژنرال سابق ناتو
توتز تیله مانز، موسیقی دان سبک جاز
ژان کلود وان دوم، بازیگر- لقب: ماهیچهٔ بروکسل
ماگوریت یورسنار، نویسنده و عضو آکادمی فرانسه
[ویرایش] تیم‌های ورزشی
R.S.C، اندرلخت، تیم فوتبال
F.C مولنبیک بروکسل استروم بیک، فوتبال
اتحادیه سنت گیلویز، فوتبال
R.R.B.C بروکسل، بسکتبال
[ویرایش] موزه‌ها
موزهٔ سلطنتی هنرهای زیبا
قصر هنرهای زیبا ( آلمانی: پالیس وور شونه کونشتن/ فرانسه: پالایس دی بیو – آرتز)
موزهٔ فیلم
موزهٔ آلات موسیقی (M:M)
موزهٔ ارتش ملی
موزهٔ سلطنتی هنر و تاریخ
مرکز بلژیکی هنر تصاویر کمیک
موسسه سلطنتی علوم طبیعی بلژیک

برگرفته از ویکی پدیا


.

مطالب مرتبط

.
.
.
.
.