دیدنی های بلغارستان، مناطق دیدنی بلغارستان - آکا
دیدنی های بلغارستان,بلغارستان,مناطق دیدنی بلغارستان,جاذبه های گردشگری بلغارستان,مراکز گردشگری بلغارستان,اماکن دیدنی بلغارستان,کشور بلغارستان,دیدنی های کشور بلغا

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور بلغارستان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Bulgaria - بلغارستان

پرچم کشور بلغارستان

کشور بلغارستان

نقشه سیاسی کشور بلغارستان

کشور بلغارستان

نقشه جغرافیای کشور بلغارستان

درباره کشور بلغارستان

اطلاعات کلی کشور بلغارستان

پایتخت: صوفیا( صوفیه)
 زبان رسمی: بلغاری ( رسمی 89%) ، ترکی ( 11%)
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: لو(lev)
مذهب: ارتودکس (80%) ، اسلام سنی (8%) ...

امید طول عمر: 72/6 سال
 رشد سالانه جمعیت: 0.92( july 2004 est)درصد

جمعیت: 7,517,973 نفر(july 2004 est) 

بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. زبان رسمی این کشور بلغاری و واحد پول آن لِف با واحد جزء استونیکی است. حدود ۸۵ درصد از مردم آن بلغاری تبار و بقیه بیشتر ترک و کولی هستند. بلغارستان ۱۱۰٬۹۹۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است. مسیحیت ارتودکس دین سنتی کشور است.

جغرافیا

وههای بالکان از شرق تا غرب و مرکز بلغارستان می گذرد. در شمال ، تپه های کم ارتفاع به رود دانوب متمایل است. در جنوب، منطقه ای از زمینهای پست کوههای بالکان را از گرانکوهی بلند و چین دار که بلند ترین قله بلغارستان در آن است جدا می کند.

رودهای مهم : دانوب، ایسکر، مارتیسا، تونجا

بلند ترین نقطه : موسالا ، 2925 متر.

شهرهای مهم: پلوودیف , وارنا, بورگاس, روسه, استارازاگوارا, دوبریچ ( تولبوخین سابق ), شومت

مساحت: 110,912کیلومتر مربع

خط ساحلی: 354کیلومتر

مختصات جغرافیایی: 43 درجه شمالی و 25 درجه شرقی

آب و هوا

شمال کشور تابستانهای گرم و زمستانهای سرد دارد، در حالی که جنوب شرق از آب و هوای مدیترانه ای بر خوردار است.

حکومت و سیاست

240 عضو مجمع ملی هر پنج سال تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه با رای تمامی افراد بالغ انتخاب می شوند. رئیس جمهور که مستقیما برای پنج سال اننتخاب می گردد نخست وزیر و شورای وزیرانی را انتصاب می کند که از حمایت اکثریت در محمع بر خوردارند

حزاب عمده سیاسی عبارتند از : • اتحاد نیروهای دموکراتیک ( میانه رو) • حزب سوسیالیست ( کمونیست سابق) • جنبش برای حقوق و آزادی ( ترکی) .

عضویت: سازمان ملل متحد,کنفرانس امنیت و همکاری اروپا,شورای اروپا

اقتصاد

در حال حاضر و پس از فروپاشی بلوک شرق، علی رغم همه تلاش های صورت گرفته سیستم اقتصادی این کشور همچنان کشاورزی محور است و صنعت در آن جایی ندارد. همین مسئله باعث بروز فقر شده است.

بلغارستان با خاکی حاصلخیز و اندکی منابع طبیعی دیگر، اقتصادی استوار بر کشاورزی دارد. تولید در تعاونی های بزرگ مکانیزه متمرکز است. فراورده های عمده شامل: غلات (گندم، ذرت، جو) و میوه (انگور) و به طور فزاینده ای تنباکو است. تولیدات کشاورزی اساس صنایع غذایی و شراب سازی و تنباکو را تشکیل می دهد. وامهای بلوک شرق در توسعه صنایع ازجمله مهندسی و کود سازی و شیمیایی نقش داشته است. به دنبال آشوب های اجتماعی اقتصادی و سیاسی که اروپایی شرق را پس از ۱۹۹۰ در بر گرفت الکوهای تجارت در این منطقه مختل گشت. بلغارستان که روابط بازرگانی اش با شوروی به ویژه نزدیک بود، با کمبودهای شدید بسیاری از کالاها و از جمله نفت، بیشتر از اغلب کشورهای اروپای شرقی لطمه دید. تولید صنعتی کاهش یافت ولی پیشرفت در امر خصوصی کردن صنعت و کشاورزی حاصل شده است.

اقتصاد بلغارستان به طور کلی در سال ۲۰۱۱ به میزان ۱٫۷ درصد نسبت به سال قبل رشد داشت. پیش بینی اقتصادی کمیسیون اروپا برای رشد کلی بلغارستان در سال ۲۰۱۲ میلادی ۰٫۵ درصد بود درحالیکه صندوق بین المللی پول رشد تولید ناخالص ملی این کشور را در سال ۲۰۱۲ رقم ۰٫۸ درصد اعلام کرده بود.

نیروگاه هسته ای دو هزار مگاواتی کازلودی بیش از ۳۵ درصد برق بلغارستان را تأمین می کند و افزایش طول عمر دو رآکتور هزار مگاواتی این نیروگاه تا بیش از ۲۰ سال به یکی از اولویت های دولت بلغارستان تبدیل شده است.

تاریخ معاصر

در اواخر قرن نوزدهم ، مداخله روسیه در سرزمینهای امپراتوری عثمانی در بالکان منجر به تشکیل کشور خود مختار بلغاری در 1878 گشت. بلغارستان تا سال 1908 شاهزاده نشین و تا 1946 پارشاه مستقلی بود. با این حال ، مرزهایی که در کنفرانس بر لین ( 1878) تعیین شده بود ، بلغارها را راضی نکرد و برای به دست آوردن زمینهای که طبق پیمان سن استفانو (1877) به آنان وعده داده بودند پنج بار وارد جنگ شدند. بلغارستان که در دو جنگ اول (1885 و 1912) پیروز گشت در جنگ نهایی بالکان (1913) و دو جنگ جهانی (1915 تا 1918 و 1944) مغلوب شد و سرزمینهایی را از دست داد. پس از اشغال کشور به دست ارتش سرخ (1944)و رژیمی کمونیستی بر قرار و پادشاه تبعید شد ( 1946)و به دنبال تظاهرات مردمی در 1989, تئودور ژیفوک (متولد 1911) رهبر تندروی رژیم را اصلاح طلبانی بر کنار کردند که یا وعده انتخابات آزاد, از نقش رهبری حزب کمونیست دست کشیدند. در ژوئن 1990 انتخابات آزاد بر گزار شد و حزب سوسیالیست سابق به قدرت بازگردانده شد. این حزب که با مشکلات شدید اقتصادی روبرو بود نتوانست به تنهایی حکومت کند و در 1991 دولتی ائتلافی بدون بر تری هیچ حزبی زمام امور را در دست مختلف سه حزب اصلی روی کار آمده اند.

دفاع

کل نیروهای مسلح: 000/107 (تخمین 1991). خدمت سربازی : 18 ماه.

آموزش

میزان با سوادی: این آمار موجود نیست. سنین تحصیل اجباری: 6 تا 16 سال. تعداد دانشگاه : 18( شامل 8 موسسه همطراز با دانشگاه ).

فرهنگ

عناصر اصلی فرهنگ سنتی بلغارستان از میراث تراکیه ای، اسلاوی و بلغار تشکیل شده اند و نفوذ فرهنگی یونانی، رومی، عثمانی، ایرانی و سلتی نیز در فرهنگ این کشور دیده می شود. نمونه سازهای بلغارستان عبارتند از کاوال (فلوتی که از ته دمیده می شود)، دودوک (سوت بلغاری)، کاباگیوا (نی انبان)، گادولکا (ساز زهی قوس دار) و توپان(طبل استوانه ای دو سر).

هفتاد درصد عطر رز در بازارهای بین المللی از بلغارستان می آید و جشن رزها در نیمه اول ژوئن در دره گل سرخ برگزار می شود. (در بلغارستان مرکزی در نزدیکی شهرهای کازانلوک و کارلوود). این جشن شامل یک گردهمایی شاد همراه با رزچینی همگانی است.

مناطق دیدنی کشور بلغارستان

صومعه ریلا (rila monastery)

درباره کشور بلغارستان

مناطق گردشگری بلغارستان

مناطق گردشگری بلغارستان

مناطق دیدنی بلغارستان

 

کلیسا بویونا (boyana church)

اماکن تفریحی بلغارستان

مناطق دیدنی بلغارستان

مناطق دیدنی بلغارستان

 

ساحل آفتابی بلغارستان (sunny beach bulgaria)

مناطق گردشگری بلغارستان

درباره کشور بلغارستان

اماکن تفریحی بلغارستان

 

کلیسای جامع الکساندر (alexander nevsky cathedral sofia)

مناطق دیدنی بلغارستان

دیدنی های بلغارستان

مناطق گردشگری بلغارستان

مناطق دیدنی بلغارستان

 

صومعه بکهوو (bachkovo monastery)

درباره کشور بلغارستان

مناطق دیدنی بلغارستان

دیدنی های بلغارستان

مناطق گردشگری بلغارستان

 

موزه باستان شناسی ملی (national archaeological museum)

مناطق دیدنی بلغارستان

مناطق دیدنی بلغارستان

مناطق دیدنی بلغارستان
 

معماری های زیبای بلغارستان

درباره کشور بلغارستان

اماکن تفریحی بلغارستان

مناطق گردشگری بلغارستان

دیدنی های بلغارستان

اماکن تفریحی بلغارستان

کشور بلغارستان

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور بلغارستان لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم. 

دیدنی های بلغارستان،جاذبه های گردشگری بلغارستان

دیدنی های بلغارستان،جاذبه های گردشگری بلغارستان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دیدنی های جهان ,دیدنی های بلغارستان ,جاذبه های بلغارستان ,مراکز گردشگری بلغارستان ,مساحت بلغارستان ,نقشه بلغارستان ,طبیعت زیبای بلغارستان ,جاذبه های گردشگری بلغارستان ,مکان های دیدنی بلغارستان,بلغارس
صفحه 1 از 1
منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :